Nešťastná 4. kvalifikace na Velkou pardubickou 

Mimo veškerá očekávání se odehrála 3.9.2022 čtvrtá kvalifikace na VP (STCC, NL, 5800m.). Na jejím startu se sešlo 10 koní, do cíle se však dostal jen zlomek účastníků. O tempo se od začátku staral slovenský KAISERWALZER (am.P.Mullins) a pole natáhl na nesčetné délky. Irskou lavici doslova přelétl a za ním i zbytek koní.

Prohlédněte si velkou fotogalerii:

4VP_22.jpg

Zlom v dostihu nastal na překážce č. 6 - Popkovickém skoku, kde koně skáčou proti hrazení, mají tendence bočit do zatáčky už nad skokem,  a ve vzduchu se srazí s ostatními. Stejný scénář měla i Velká pardubická v roce 1998. Tenkrát padlo 13 koní, včetně obhájce vítězství Vronského. Od té doby je nájezd na tento skok jezdci hlídán a nováčci jsou ostatními instruováni o rovném překonávání.

Tentokrát to nevyšlo a doplatili na to NIGHT MOON (ž.J.Faltejsek), LAVERNO (ž.M.Novák) a ze sedla TALENTa vypadl nakonec i ž.P.Složil ml. Volní koně se pak před zahrádkami dostali  před pole a zapříčinili pády jezdců KAISERWALZERa a STARa (ž.L.Matuský). GODFREY (ž.B.Claudic) odmítl skočit druhou část zahrádek. V dostihu tak pokračovalo jen kvarteto koní a v cíli se seřadili v pořadí IMPHAL (ž.J.Myška), DUSIGROSZ (ž.O.Velek), LOMBARGINI (ž.J.Odložil) a AENEAS (ž.J.Kratochvíl).

Smutnou dohrou popkovického pádu je zranění obratlů žokeje Jana Faltejska, který podstoupil operaci a přijde o oba překážkové vrcholy podzimu - Gran Premio di Merano a Velkou pardubickou

Text a foto: Lenka Sklenáková

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting