Máš na to! Neskutečné vítězství a český rekord bowlera Jelínka na turnaji Evropské bowlingové tour.

Lukáš Jelínek potvrdil skvělou formu z poslední doby a po dechberoucím výkonu zvítězil na silně obsazeném bowlingovém turnaji Brunswick Open Gold ve Francii, který je součástí Evropské bowlingové tour. První vítězství dvacetiletého hráče na evropské tour ve stylu start cíl a tři zahrané maximální výkony „třístovky“ je výsledek z říše snů. Je teprve druhým českým hráčem, kterému se podařilo vyhrát v této prestižní evropské sérii, a to po dlouhých deseti letech.

Do Wittelsheimu se sjelo 193 hráčů z téměř dvaceti zemí. Kvalifikace se hrála na součet šesti her. Lukáš Jelínek celou kvalifikaci vyhrál náhozem 1577 bodů, což je průměr přes 262 kuželek na jednu hru a nový osobní rekord. Ve třetím finálovém kole se mu v rámci čtyř her podařily zahrát dvě maximální hry 300 bodů. Perfect game je vždy velmi ceněný výkon a zahrát dvě v jednom herním sledu je téměř neskutečné.  Navíc z toho byl nový český rekord na tři hry, který má nyní v součtu hodnotu 878 bodů z her 300, 278 a 300.

„Vyhrál jsem kvalifikaci, říkal jsem si, máš na to, stačí pořádně zabojovat. Ve finálových kolech se hrála velmi vysoká čísla, ale po první hozené třístovce jsem si říkal, to je dobrý, jen v tom pokračuj,“ hecoval se Lukáš Jelínek.

Ve skvělých výkonech pokračoval ve čtvrtfinále i semifinále, kde zahrál svoji třetí perfect game na turnaji. Hrálo se systémem play off na součet ze dvou her. Ve finále byl soupeřem českého hráče výborný Fin Niko Oksanen, ale na rozjetého Jelínka nestačil. Ten předvedl další show, když měl našlápnuto na další třístovku, ale v posledním hodu zůstaly stát dvě kuželky a byl z toho výkon 298. Ve finále hraném na dvě hry Jelínek nakonec zvítězil o rovných sto kuželek 554:454.

Lukáš Jelínek byl více než spokojen. „Vyhrát první turnaj EBT je pro mě úžasný. Překonal jsem několik svých osobních rekordů a český rekord na tři hry. Na turnaji jsem zahrál tři třístovky, což se mi nikdy předtím nepodařilo. Byl to pro mě neuvěřitelný turnaj.“

Jelínek v celoročním pořadí EBT poskočil na průběžné 4. místo. Turnaje se účastnila i početná skupina českých juniorů pod vedením trenéra Ivana Buriana a ti si také nevedli vůbec špatně. Šestnáctiletý Ondřej Prekop postoupil do prvního finálového stepu a patnáctiletý David Mojka zůstal jen čtyři kuželky za postupem, stejně jako kadet Ondřej Trojek. Dospělá mužská reprezentace nyní míří na Mistrovství světa do Kuvajtu, kde nebude bez šancí na medailové umístění.