Nejlepší výsledek Martina Prokopa na Rally Finland

Mistrovství světa v rally se z rychlé polské šotoliny přesunulo na neméně bláznivé tratě ve Finských lesích, kde v první etapě Rally Finland čekalo na posádky soutěžních speciálů bezmála 160 kilometrů rychlostních zkoušek.

Po úspěšném testu a shakedownu se na závod těšila posádka Jipocar Czech Rally Teamu Martin Prokop s Janem Tománkem, ale jejich nadšení a pouť celou finskou rallymálem vzalo za své hned ve třetí zatáčce první rychlostní zkoušky. 

Martin Prokop popisuje: „V dobrém rozpoložení a nažhaveni do závodu jsme přehnali hned třetí zatáčku dnešního dne a podivoké motanici ve škarpě nás jen se štěstím nízké smrčky vrátily zpátky do hry.....". První den soutěže pak Jipocar Czech Rally Teamu dokončila na 8. místě.

Martin Prokop

V druhé etapě Rally Finland na závodníky čekalo 131 kilometrů v osmi rychlostních zkouškách. To vše na podmáčených šotolinových tratích, kde nebyla nouze o setkání s velkými kameny a dalšími nástrahami. Martin Prokop s Janem Tománkem po slušném výkonu v prvním dni vstupovali dodruhé etapy jako osmá posádka průběžné klasifikace, avšak během dopolední sekce byli předstiženi mocně dotahujícím továrním pilotem, Estoncem Tänakem. Z konce první desítky se však během odpoledního programu dokázali díky stabilním výkonům bez karambolů a chyb dostat až na sedmé místo celkového pořadí, když jim cestu vzhůru výsledkovou listinou zajistily havárie vozů z první šestky výsledkové listiny.

Nedělní etapa finské rally obnášela dva čtrnáctikilometrové testy a nepřinesla podle očekávání žádnou změnu celkového pořadí v top 10. Posádka Jipocar Czech National Teamu Martin Prokop s Janem Tománkem tak bezpečně dovezla svou Fiestu RS WRC po dvou neúspěšných ročnících na cílovou rampu a připisuje si z této legendární a náročné soutěže dobré body za sedmé místo celkové klasifikace.

Finská Rally - Martin Prokop

Martin Prokop: „Dnes nebylo dle očekávání již o co bojovat a tak jsme zvolili celkem volný první průjezd a následně na Powerstage se pěkným svezením pro radost rozloučili s letošní Rally Finland. Bohužel jsem si celý závod trochu pokazil páteční dopolední sekcí, když jsem se po chybách nedostal do tempa a dobré svezení a závodění v odpolední rundě už bylo bez potřebného kontaktu s posádkami před námi. Alespoň jsme si pěkně zajeli druhou Ouninpohju, která se zde letos po třinácti letech jela ve své nejdelší, nejtěžší a tím pádem i nejkrásnější variantě. Sedmé místo je každopádně skvělé a jsme s ním spokojeni, obzvláště po dvou nevydařených ročnících, kdy jsme tu byli nuceni odstoupit kvůli poškozené technice a havárii. Na závěr náročného týdne chci také poděkovat všem našim fandům za podporu a pozvat je na další zastavení seriálu WRC v Německu, kde jich každý rok vídáme neskutečně mnoho.“

Manažer Quirin Müller: „Závod zde ve Finsku se nevyvíjel úplně podle našich představ, ale konečný výsledek nás uspokojuje a po Sardinii i Polsku bez bodů jsme rádi za jejich slušný příděl. Nyní se těšíme na německý asfalt, kde budeme také dva dny testovat. Nejdříve ve vinicích v okolí Mosely a následně ve vojenském prostoru Baumholder. Přejeme si co nejvíce deště, který svědčí našim Pirellkám. Doufám, že již mohu prozradit, že Po německé rally bude Fiona cestovat do Zlína, kde se představí těm fanouškům, kteří ji nemají možnost vidět ve světě.“

Následující podnik letošního ročníku MS v rally, kterým je ADAC Rally Deutschland, se uskuteční v termínu od 20. do 28. srpna.

Tiskové zprávy a foto: Martin Prokop official media

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.