NASCAR opět zaburácí v Mostě 

NASCAR Whelen Euro Series s českým šampionem kategorie Euro NASCAR 2 Martinem Doubkem se zařadí mezi největší lákadla prvního zářijového víkendu, kdy bude AUTODROM MOST hostit jubilejní již 30. ročník mistrovství Evropy okruhových tahačů TEXTAR Czech Truck Prix. Návštěvníci mosteckého autodromu se mohou od pátku 2. září do neděle 4. září těšit na dramatické závody a bohatý doprovodný program. 

Hlavní část programu prvního zářijového víkendu v Mostě samozřejmě představují závody okruhových tahačů, ale stejně atraktivní podívanou slibují i závody cestovních vozů v rámci šampionátu TCR Eastern Europe, a především NASCAR Whelen Euro Series. Evropská varianta závodů severoamerických vozů „stock car“ nabídne celkem čtyři závody, z nichž dva se pojedou v sobotu, a dva v neděli. 

NASCAR Whelen Euro Series se jezdí s licencí nejpopulárnější severoamerické motoristické organizace NASCAR, a pod oficiálním dohledem Mezinárodní automobilové federace FIA. Na startovní rošt v Mostě se postaví stejně jako na amerických oválech vozy, jejichž základem je prakticky identický trubkový rám. Ten má vpředu usazen atmosférický vidlicový osmiválec o objemu 5,7 litru, který disponuje výkonem 298 kW (400 k) a prostřednictvím manuální čtyřstupňové převodovky, s typickým „háčkovým“ řazením, roztáčí kola zadní nápravy.

Karoserie, jejichž tvary a rozměry jsou identické, podobně jako pod nimi ukryté trubkové rámy, mohou mít díky zvolené grafice jednu ze tří schválených podob, a to Chevrolet Camaro, Ford Mustang nebo Toyota Camry. Specialitou evropské série je pak vzhled s označením EURONASCAR FJ, který se nehlásí k žádné konkrétní automobilové značce, a Shadow DNM8, který odkazuje na bývalý tým formule 1, a především vozy ze slavné závodní série Can-Am.

Automobily s celkovou délkou 5 080 mm, šířkou 1 950 mm, mají rozvor náprav 2 740 mm, pohotovostní hmotnost 1 225 kg a dosahují nejvyšší rychlostí 245 km/h.

Fanoušci velkých amerických aut, a dunění jejich osmiválců, se tak mohou těšit na mimořádně atraktivní podívanou a vyrovnané závodění s ostrými souboji, při nichž nejsou výjimkou občasné kontakty. Pro české publikum pak budou ještě atraktivnější díky účasti loňského šampiona kategorie EuroNASCAR 2 Martina Doubka, který se představí i v hlavní třídě EuroNASCAR PRO. České kořeny má i Aliyyah Koloc ze stáje Buggyra, která bude pilotovat Ford Mustang v kategoriích EuroNASCAR PRO a EuroNASCAR 2.

NASCAR Whelen Euro Series představuje jeden ze zlatých hřebů letošní sezóny na mosteckém autodromu. Nejnabitější závodní víkend sezóny navíc doplní účast britského Top Gearu, který na přelomu srpna a září bude na mosteckém okruhu natáčet „Speed Week“ – výběr nejlepších sportovních aut letošního roku podle stejnojmenného časopisu. Diváci Czech Truck Prix si pak budou moci během víkendu prohlédnout tyto vozy zblízka nejen přímo na stánku Top Gearu, ale sledovat je i na trati během společné slavnostní jízdy. V průběhu sobotního programu pak testovací jezdci, v čele s tajemným Stigem, vyhlásí trojici absolutních vítězů nejlepších sportovních vozů letošního roku.

Závody nabitý víkend ale začne už ve čtvrtek 1. září. V předvečer startu jubilejního 30. ročníku Czech Truck Prix vyrazí na spanilou jízdu do ulic Mostu kolona téměř dvou desítek závodních vozů. Mezi nimi bude i část týmu britského časopisu Top Gear v čele s legendárním Stigem. Jízda začne v 17:30 a trasa povede z Autodromu na setkání s fanoušky, které se uskuteční na parkovišti „Za poštou“ (Parkoviště pošta, F. L. Gassmanna). Na místě proběhne autogramiáda jezdců, ukázky vozů a techniky, a soutěže o hodnotné ceny.

Vedle samotných závodů nabídne první zářijový víkend v Mostě i bohatý doprovodný program pro každého fanouška. Samozřejmostí je volný vstup do paddocku, autogramiády jezdců, pódiová show a oblíbený Truck Fest. Organizátoři přichystali i výstavu kamionů s alternativními pohony, ukázkové jízdy školy smyku pro nákladní vozy, offroad jízdy nákladním vozem IVECO, atrakce pro děti i rodiče a tematický merchandising.

Návštěvníky přivítá i nová restaurace, na jejíž střeše je umístěna vyhlídková terasa s barem. Vstupenky na závodní víkend TEXTAR Czech Truck Prix 30 let & NASCAR Whelen Euro Series, a další praktické info o závodě, najdete na webu Autodromu Most.

TEXTAR Czech Truck Prix 30 let

Partnerem závodního víkendu Czech Truck Prix je společnost Textar, která se již více než 100 let zabývá výrobou brzdového obložení. Značka Textar, patřící do skupiny TMD Friction, byla založena v roce 1913 a dnes je po celém světě vnímána jako synonymum kvality, optimální bezpečnosti a maximálního komfortu brzdění. Více, než 1 659 brzdových destiček, přes 1 900 brzdových kotoučů, 425 brzdových čelistí a 202 sad, a také 223 brzdových bubnů, jsou důkazem toho, že Textar nabízí jedno z největších produktových portfolií pro současná motorová vozidla.

TZ Autodrom Most
Foto: V. Sýkora

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting