Ve Světovém poháru Cross Country na Hungarian Baja Češi bodovali

Další letošní podnik FIM a FIA Cross-Country Rally World Cup se jel ve dnech 11. až 13.8.2017 v sousedním Maďarsku jako tradiční Hungarian Baja. České týmy využily tento závod pro testování techniky i jezdců na blížící se Dakar 2018.

Na startovní listině se však objevila i velmi známá jména jako např. Nasser Al Altiyah a Mikko Hirvonen. Z českých posádek se na start postavili Martin Prokop se spolujezdcem Janem Tománkem, Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou a Tomáš Ouředníček s Davidem Kripalem. Na motocyklu si soutěž vyzkoušel Jan Brabec, který se rovněž připravuje na Dakar 2018. V kategorii ExtremeBuggy se zůčastnil Ladislav Zavrtálek s Ivo Ševčíkem. Mezi trucky se objevila posádka týmu Tatra Buggyra Racing ve složení Martin Šoltýs, Josef Kalina a Tomáš Šikola.

Motorkář Brabec dojel bronzový na Hungarian Baja

Přesto během závodu stihl obdivovat staré tanky a vrtulníky…   

Motorkář týmu Big Shock Racing Jan Brabec zabodoval pódiovým umístěním na HunGarian Baja, závodě světového poháru cross country. „Jezdil jsem 25 let motocross, v Maďarsku jsem právě absolvoval svou druhou dálkovou soutěž. Stále se adaptuji na nový styl jízdy, proto třetí místo vnímám jako úspěch. Zároveň jsem nasbíral další cenné zkušenosti před Dakarem 2018,“ komentuje výsledek Jan Brabec.

Už páteční prolog se Honzovi vydařil a do jeho cíle dojel jako třetí. Během sobotních 350 km se motorkáři týmu Big Shock Racing v jedné z etap podařilo vybojovat dokonce druhou pozici, nicméně na konci závodního dne udržel celkově třetí místo. A to si obhájil i během závěrečné nedělní části závodu. „Nejobtížnější je pro mě po celou dobu udržet koncentraci. Musím hlavu naučit fungovat na 100 % několik hodin, navíc v tak vysokých rychlostech. Teď v Maďarsku závod vedl kolem tankodromu, kde byly staré válečné vrtulníky, obrněná vozidla… Já jsem fanoušek historické techniky, takže hned upoutaly moji pozornost a dalo mi velkou práci nenechat se vyvést z koncentrace,“ popisuje Brabec.

Závod HunGarian Baja zdolal Jan Brabec ještě na svém „malém“ enduro motocyklu. Doma v garáži už na něj ale čekají dva nové dakarské speciály Husqvarna, které mu budou dělat společnost v lednu v Jižní Americe. „Už jsem své nové stroje prověřil a začínám trénovat. Vím, že mám před Dakarem ještě spoustu práce. Musím zapracovat na navigaci, která bude hodně důležitá. A samozřejmě potřebuji vylepšovat fyzičku,“ dodává Jan Brabec.

V Maďarsku Brabce podporoval celý tým Big Shock Racing. „Potřebuji teď získat maximum zkušeností s maratónskými soutěžemi a evropské závody jsou k tomu ideální. Pomáhají mi také podněty od Martin Macíka staršího, který mi dokáže se spoustou věcí poradit. Na konci srpna nás čeká ještě Baja Poland, kam se všichni těšíme. V kamionu bude závodit i Martina Macík mladší se svou posádkou, takže bude určitě veselo,“ zakončuje Jan Brabec.     

Foto: Big Shock Racing

Jak viděli závod Martin Prokop a Martin Šoltýs vám řeknou sami na nasledujících videích

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.