Na dostizích v Dubaji

Text a foto: Katařina Pavlíčková

Dostihový sport ve Spojených arabských emirátech, to není jen ikonické dubajské závodiště Meydan. V Dubaji angličtí plnokrevníci běhají ještě na závodišti Jebel Ali. Kromě Meydanu a Jebel Ali zahrnoval kalendář dostihové sezóny 2019/2020 také dostihy v Abu Dhabi, Sharjah a Al Ain.

Při mé návštěvě v Dubaji se konaly dostihy na Jebel Ali. A protože závodiště je blízko místa, kde jsem bydlela, bylo o programu na odpoledne 7. února rozhodnuto.

Ve srovnání s noblesním, efektním a futuristickým Meydanem působí starší Jebel Ali tak trochu jako z jiného vesmíru. Dostihy jsou tam přesto velkým zážitkem, hlavně kvůli velmi působivé atmosféře. O tom ale až později.

Nejdřív krátké seznámení. Výstavba závodiště a tribuny byla zahájena v listopadu 1990. Ještě v 90. letech byla rozšířena tribuna, která poskytuje místa k sezení pro více než 2 000 diváků. K dispozici je parkování pro 3 500 vozů. Na závodišti nesmí chybět ani modlitebny pro muže a pro ženy.

Pravotočivá závodní dráha je dlouhá 2 200 m a má tvar podkovy. K dispozici je také přímá trať o délce 1 400 m, která se na podkovu napojuje v ukončení oblouku na mezníku 900 m. V posledních 400 metrech cílová rovinka poměrně strmě stoupá. Povrch trati tvoří směs speciálního pouštního písku a ropy. Tato trať je považována za jednu z nejlepších all-weather tratí na světě.

Dostihová sezóna ve Spojených arabských emirátech probíhá od konce října/začátku listopadu do začátku dubna. Na závodišti Jebel Ali se dostihy konají jednou za 14 dnů v pátek. Z nejvýznamnějších dostihových podniků je třeba zmínit grupový Jebel Ali Mile (grupa 3) pro čtyřleté a starší koně na 1600 m a dva dostihy listed kategorie -  Jebel Ali Stakes na 1 950 m a Jebel Ali Sprint na 1 000 m.

A teď už pojďme na osmý mítink dostihové sezóny na Jebel Ali.

Závodiště je zvenku velmi nenápadné, ani místní, kteří kolem denně jezdí, často o závodišti vůbec nevědí. Zážitkem je už cesta ke vstupní bráně, mimochodem vstup je zdarma. Pozornost neznalých místních poměrů vzbuzují především ženy mířící na závodiště. Tedy ne ženy jako takové, ale tašky plné jídla, kterými jsou ženy ověšené. Po příchodu na závodiště ženy rozprostřou na trávníku koberečky a deky, z tašek vyndají hrnce s uvařeným jídlem a piknik může začít. Kolem pobíhají děti. Holčičky se chtějí seznámit a potřást si rukou s bledou Evropankou ověšenou fotoaparáty, kluci hrají fotbal se vším, do čeho se dá kopnout. A muži se sdružují do skupinek, kde bouřlivě diskutují a vyplňují tikety tipovací soutěže Pick 7.

Teď ještě koupit program. To se ale po chvíli hledání a vyptávání jeví jako velký problém, přitom každý ho má v ruce. Anglickému program nikdo nerozumí, po zapojení rukou a květnaté gestikulaci vám pořadatel vysvětlí, že je to book, hned vám přinese pro jistotu dva a dotaz na cenu ho vyloženě pobaví, protože book je přece taky zadarmo.

Tím hlavním je ale samozřejmě zápolení na dráze. Na pořadu dne bylo 7 dostihů, v každém se na start postavilo 12 až 16 koní. Nejvyšší dotaci, 115 000 dirhamů, měl 4. dostih – Derrinstown Stud na 1950 m. V sedlech se představili i žokejové známí z Evropského poháru žokejů v Praze, Fabrice Veron, Adrie de Vrie, Tadhg O´Shea, Antonio Fresu nebo Szcepan Mazur. Z hlediska českého fanouška však ve startovní listině nejvíc zářilo jméno Davida Lišky jezdícího pro trenéra Rasheda Boureslyho. David Liška startoval ve třech dostizích. Nejlepší výsledek zaznamenal hned při svém prvním startu, v handicapu Ascana na 1 600 m, v sedle pětiletého Celtic Prince. S tímto koněm v předchozích startech dosáhl postupně třetího a druhého místa a 5. prosince 2019 na Meydanu dokonce zvítězil. K vítězství Davidu Liškovi s Celtic Princem moc nechybělo ani nyní. Hned od startu se drželi v popředí celého pole, v první zatáčce se dostali do vedení a dlouho to vypadalo, že první místo udrží až do cíle. V posledních 50 metrech se však před ně drtivým závěrem dostali Native Appeal v sedle s Adamem McLeanem. V hlavním dostihu sedlal David Liška sedmiletého Aridity a ze 16 startujících doběhli třináctí. Chuť si Liška spravil v posledním dostihu na 1 000 m, když čtyřletého Shangai City přivedl do cíle na čtvrtém místě.

Kompletní výsledky dostihů najdete zde http://www.emiratesracing.com/node/6?id=3010

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.