Na Dakar místo do Dakaru

Text: Prokop Siwek
Foto: Jiří Kotrla

Tomáš Tomeček se při svém 25. dakarském startu poprvé představí v saúdskoarabské variantě Dakar Rally. Po deseti účastech v řadě na Africa Eco Race si na jeden rok odpočine od závodění v klasických etapách původní Rallye Paříž - Dakar v Maroku, Mauritánii a Senegalu. Africký maratonský závod s cílem u Růžového jezera se kvůli pandemii koronaviru v lednu 2021 neuskuteční. Tomeček proto přijal nabídku německého týmu South Racing, jehož buginám bude na Dakar Rally dělat rychlou asistenci. A to se svou ostrou, závodní, stoprocentní Tatrou!

Na místo navigátora se po třech letech, kdy Tomeček brázdil Afriku jako vlk samotář, vrací Ladislav Lála. Jejich úkolem bude především být v závodě k ruce posádkám, které pojedou s vozy pod hlavičkou South Racingu. „Divná doba, připravovali jsme se do Afriky do Dakaru, a jedeme do Saudské Arábie na Dakar,“ glosuje Tomáš Tomeček. „Sice mimo klasifikaci a na konci závodu, ale mám radost, že se po roční pauze projedeme s Tatrou pouští, a dokonce budeme kolegům závodníkům pomáhat při obtížích. S Láďou Lálou se těšíme na nové zkušenosti a zážitky.“ Výhodou pro práci rychlé asistence je, že Tomečkova závodní Tatra 815 je vlastně ještě nákladní vůz s korbou přestavěný na závodní vozidlo dle homologací FIA. Není tedy problém na korbu naložit nářadí a náhradní díly, což by u současných speciálů nepřicházelo v úvahu.

Nezvyklý úkol pomáhat, místo závodit, nebude letos padesátiletému ostřílenému dakarskému matadorovi nijak cizí. Ve svém týmu Tom Racing provozuje tři Tatry 815 v úpravě balai, tedy pouštní odtahovky, se kterými má za sebou řadu misí pro pořadatele Africa Eco Race, Morocco Desert Challenge, Pharaohs Rallye a Turkmen Desert Race. Na Dakar si nepoveze ani asistenční Tatru pro své potřeby. Vždyť takhle, bez jakékoliv podpory, zvládl vyhrát Rallye Orpi Maroc 2005 a 2006, Rallye Tunis 2008 a Rallye Morocco Shamrock 2009. To jej ještě navigoval Vojtěch Morávek. Po boku s Ladislavem Lálou zase zažili odpadnutí porouchaného asistenčního vozidla v průběhu Africa Eco Race 2016. I bez asistence si dojeli do senegalského Dakaru pro druhé místo.

Tomáš Tomeček si za své výkony v dálkových rally vysloužil přezdívky Desert Master a Captain Solo. Původní Rallye Paříž - Dakar v roce 1995 vyhrál jako navigátor Karla Lopraise, rok na to byli spolu druzí. Jako pilot byl třetí v roce 1999 a druhý v roce 2003. V letech 2009 a 2010 se zúčastnil jihoamerického Dakaru, ale v obou případech havaroval. Poté se vrátil do Afriky, kde se v rámci Africa Eco Race pyšní vyrovnanou bilancí tří prvních, druhých i třetích míst.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.