Vítězem třetího ročníku závodu Cream Bike Čeladná se stal olympionik Jaroslav Kulhavý

Cyklističtí nadšenci se po roce opět sjeli do Čeladné, kde se na start oblíbeného závodu Cream Bike Čeladná 2016 i přes nepřízeň počasí postavilo 700 účastníků všech věkových kategorií. V hlavním závodě na 55 km zvítězil letošní stříbrný olympijský medailista Jaroslav Kulhavý. Nejen jemu vytvořilo skvělou atmosféru 500 přítomných diváků.

Cream bike

„Závod jsem si užil, protože jsem na kole od olympiády moc nejezdil a zároveň tím že to bylo skoro doma na Čeladné, mě to bavilo. De facto celý závod jsme jeli v šesti a o mém vítězství se rozhodlo asi až kilometr a půl před cílem, kde se najíždí do singletracku a já jsem tam najel první. Pavel Boudný tam zároveň udělal chybu, někde mu tam podklouzlo kolo a tím pádem jsem si vytvořil náskok několik sekund a bylo rozhodnuto. Štěstí bylo na mé straně a takticky jsem to zvládl nejlíp, i když kluci byli v průběhu závodu možná i lepší než já ,“ řekl letošní vítěz Jaroslav Kulhavý  z týmu Specialized Racing team, který protnul cílovou pásku v čase 1:52:26. Čerstvý stříbrný medailista z OH v Rio de Janeiru si tak vzal zpět předloňské vítězství v závodě, při posledním ročníku na Jaroslava Kulhavého zbylo až 12. místo, protože utrpěl nepříjemný defekt přímo na trati. Jako druhý dojel Matouš Ulman z týmu Česká Spořitelna - Accolade v čase 1:53:00 třetí příčka náleží Marku Rauchfussovi z týmu Kellys Bikeranch, který zajel čas 1:53:01.

Letošní obměněnou trasu, na jejíž stavbě se tradičně podílel bývalý olympionik Radim Kořínek, se v součinnosti s CHKO Beskydy, Lesy ČR a Biskupskými lesy povedlo vést opět přes Pustevny tak, aby zásadním způsobem nezasáhla do zvlášť chráněných oblastí Beskyd.

bike

„Po krásném počasí, které panovalo celý přechozí týden, na sobotu předpovědi počasí slibovaly celodenní lijáky. Déšť se však spustil až při startovním výstřelu hlavního závodu v půl dvanácté. Dopolední dětské závody, které do závodní tratě postavené v areálu ZŠ Čeladná přilákaly přes 200 malých bikerů, se odjely ještě za teplého a slunečného počasí. Déšť přestal ustávat až během příjezdu posledních účastníků hlavního závodu na 55 km, někteří nebyli pod nánosy bahna téměř k poznání. Malebné Beskydy tím tak trochu ukázaly i svou nevlídnou tvář“, shrnul třetí ročník závodu Cream Bike Čeladná 2016 Martin Kráčalík, ředitel pořadatelské Seven Days Agency. Ani letos tedy nebyli závodníci odměněni krásnými výhledy na Pustevnách, kde byla stejně tak jako vloni mlha.

Že bezesporu patří mezi nejlepší české bikerky, potvrdila i Barbora Průdková, z týmu Česká Spořitelna – Accolade, která dojela na 1. místě mezi ženami. „Moc se mi líbila dnešní trať, na maratony jsem hodně přísná a když se mi trať nelíbí, tak ji nejedu. Sem se ale budu ráda vracet, protože trať byla hodně technická, ale zároveň se výjezdy daly vyjet,“ řekla Barbora Průdková a potvrdila, že jí mokré podmínky vyhovovaly. „Já mám bláto radši, protože si na něm s kolem můžu hrát. Hodně nepříjemné bylo jenom bláto stříkající do očí,“ dodala. Před všemi svými konkurentkami měla velký náskok téměř deseti minut a všechny tak utvrdila v tom, že je v současné chvíli ve vrcholné formě, protože má natrénováno na ME v silniční cyklistice, kde měla tento týden závodit, ale nakonec se ho nezúčastnila.

S časem 02:17:53 skončila Barbora Průdková 31. v celkovém pořadí. Druhá byla Monika Kučerová (tým VRV), která v čase 02:27:34 obsadila 58. místo. Třetí nejúspěšnější ženou ve startovním poli byla Markéta Giergielová na 102. místě časem 02:42:33.

Kdo si netroufl na tak náročný závod, mohl využít lehčí trasu na 20 km s celkovým převýšením 400 metrů. I zde čekala na závodníky pestře připravená trať, kterou nevynechaly ani rodiny s dětmi. V tomto závodě zvítězil Jakub Homola (Bike 2000) v čase 00:45:14:28, na druhém místě skončil Lukáš Štefek (MTB Ondřejník; 00:46:39) a třetí projel cílem Tomáš Vítek (Mountaintime.cz; 00:46:59).

V areálu mezitím probíhal i doprovodný program. Své umění předvedl nadšeným divákům i za jejich osobní asistence biketrialista Petr Kraus. O nástrahách silničního provozu a zejména o bezpečnosti a prevenci dospělých a dětí zase informovali organizátoři projektu V jedné stopě.

Čeladná

Skvělou atmosféru závodu ještě podtrhl zájem účastníků akce, závodníků i diváků, o pomoc těm, kteří ji skutečně potřebují. Díky jízdě na speciálních rotopedech v rámci stánku Nadace ČEZ se povedlo získat částku 102.812 Kč korun, která se rozdělila mezi dva vybrané subjekty, a to SK Beskyd Čeladná a ZŠ Čeladná. Další finanční injekce poputuje díky aplikaci EPP – Pomáhej pohybem na konto neziskové organizace Infinity-progress z.s., která provozuje URSUS zážitkové centrum v Dolní Lomné, které je zároveň Informačním střediskem pro Chráněnou krajinnou oblast Beskydy.

TZ a foto: Seven Days Agency, s.r.o.