Na Bíteš se chystá 170 závodníků

Startovní listina závodu Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš, která se uzavřela ve čtvrtek v pravé poledne, čítá přesně 170 závodníků ze 7 zemí světa. „Bíteš“ tak opět potvrzuje, že je závodem s nejpočetnějším startovním polem ze všech podniků Českého poháru ŠKODA CUP.

Jak již bylo avizováno dříve, na startu bude chybět obhájce loňského vítězství Mathias Vacek, který aktuálně závodí za tým první divize Trek – Segafredo na italském etapovém závodě Settimana Internazionale Coppi e Bartali. O opakovaný triumf na „Bíteši" se však budou pokoušet jiní dva závodníci. V roce 2019 po samostatném úniku v závěrečných kilometrech opanoval závod před těsně dotírajícím pelotonem Jakub Otruba, v současnosti závodící za tým ATT Investments, rok před ním taktéž sólově vyhrál Maciej Paterski, který k závodu nastoupí v dresu polského týmu Voster ATS.

Ani letos by v pelotonu neměl chybět dres české reprezentace. Obléknout by jej měli Milan Kadlec mladší (Development Team DSM), jehož otec na Bíteši triumfoval v roce 2011 a 2013, a Jakub Ťoupalík (EF Education - Nippo Development Team), loni třetí muž závodu, kteří se i přes svůj nízký věk mohou řadit k horkým favoritům. V konkurenci dvou aktuálně nejlepších českých týmů, které k závodu nastoupí ve výrazné početní převaze, to však nebudou mít vůbec jednoduché.

V reprezentačním dresu nastoupí Milan Kadlec, který si atmosféru Bíteše zažil již loni jako junior, kdy dokončil na 8. místě. © Jan Brychta/TJ Favorit Brno 2022
ATT Investments přihlásil ke startu celkem devět jezdců včetně již dříve zmíněného Jakuba Otruby, který má v letošním roce za sebou již celkové vítězství na dvouetapovém závodě na Rhodu a další čtvrté místo v konečném pořadí na druhém rhodském etapáku. Za tento tým nastoupí také třeba slovenský borec Matúš Štoček, který se na Rhodu blýskl jedním druhým a jedním čtvrtým místem v etapě. Dvě druhá místa si dříve v letech 2015 a 2021 z „Bíteše“ odvezla letošní posila Daniel Turek, v minulosti člen prokontinentálního týmu Israel Cycling Academy, který určitě bude chtít v neděli na Masarykově náměstí stanout na stupínku nejvyšším. Překvapit může i další nová akvizice, bývalý reprezentant v dráhovém sprintu, rychlík Pavel Kelemen, kterému může nahrávat nepříliš náročný profil tohoto jarního závodu.

Tým ATT Investments bude startovat s devíti závodníky. Oproti tomu královéhradecký tým Elkov - Kasper nastoupí dokonce v jedenáctičlenném zastoupení, kde nebude chybět aktuální mistr republiky Matěj Zahálka, velezkušení Jan Bárta s několikanásobným cyklokrosovým mistrem republiky Michaelem Borošem a zejména Adam Ťoupalík, který se na začátku sezóny potkal s neuvěřitelnou formou. Letos nastoupil ke čtyřem kvalitně obsazeným závodům v Chorvatsku a Slovinsku, dvakrát skončil druhý a zbylé dva podniky dokonce vyhrál, naposledy včera, tedy tři dny před startem české primavery. Tyto ostřílené závodníky doplní čtveřice mladíků, pro které to bude jeden z vůbec prvních startů v elitní mužské kategorii. Mezi těmito hradeckými benjamínky bude také Štěpán Telecký, odchovanec pořádajícího týmu Favorit Brno. Ten pod vedením vítěze „Bíteše“ z roku 2009 Jiřího Hochmanna nastoupí v sestavě Adam Křenek, Štěpán Široký, Viktor Padělek, Adam Venc a Michal Rotter.

Z ostatních českých týmů budou na startu jezdci z AC Sparta Praha, Tufo Pardus Prostějov, ČEZ Cyklo Team Tábor a nebo CK Příbram Fany Gastro.  Zajímavé srovnání může nabídnout účast Michala Kollerta (Xeelo Cycling Team), jednoho z aktuálně nejlepších tuzemských amatérských cyklistů. Součástí mezinárodního pelotonu budou rovněž členové juniorské reprezentace, kteří mohou startovat na základě udělené výjimky Českým svazem cyklistiky.

Adam Ťoupalík se na začátku jara potkal s nevídanou formou a řadí se k největším favoritům nedělního závodu. © Jan Brychta/Elkov-Kasper
Více než třetinu startovního pole budou tvořit zahraniční účastníci. Největší zastoupení mají polské týmy. Na startu bude kontinentální tým Voster ATS s již zmíněným Paterskim a velmi rychlým závodníkem Bartoszem Rudykem, dráhařem, jenž zná velmi dobře prostředí brněnského velodromu, kde v roce 2018 nenašel přemožitele při etapovém bodovacím závodě 500+1 kolo, což je další tradiční akce spadající do bohatého portfolia závodů pořádaných Favoritem Brno. Dalšími polskými týmy jsou například TC Chrobry Scott Glogow, GKS Cartusia W Kartuzach Bike Atelier, Lubelskie Perła Polski či Luks Trójka Piaseczno. Asi nejrozmanitější soupisku má tým našich severních sousedů Bialini Gomola CCN, v jehož středu se závodu zúčastní Kanaďan, Kolumbijec, Brit a Ir.

Slovenské týmy zastupuje jeden z jejich dvou kontinentálních týmů RRK Group - Pierre Baguette – Benzinol, který po skončení své profesionální kariéry vede Juraj Sagan. Dalšími týmy jsou CAT Trenčín, CK Dukla Bratislava a PROefekt Across team.

Vinou souběhu rakouského poháru budou na Bíteši chybět Rakušané a jejich týmy. Z toho důvodu se na start nepostaví také český cyklista Michael Kukrle, předloňský vítěz a člen týmu Felbermayr - Simplon Wels.

Nejsilnějším zahraničním týmem na startu bude patrně polský tým Voster ATS, který se stal již pravidelným účastníkem. © Jan Brychta/TJ Favorit Brno 2022
Vůbec prvním zahraničním vítězem „Bíteše“ v celé její dlouhé historii byl až v roce 2012 Rakušan Riccardo Zoidl, v roce 2014 jej následoval slovinský jezdec Jan Tratnik a v roce 2018 polský cyklista Maciej Paterski, který je ve startovní listině i letos. Zajímavostí je, že ani v jednom případě se nejedná o nějakého bezejmenného cyklistu. Zoidl později závodil za worldtourový tým Trek - Factory Racing (Trek – Segafredo), Tratnik byl v době vítězství již mistrem Evropy do 23 let z roku 2012 a nyní závodí v týmu Jumbo Visma s vítězem Tour de France Jonasem Vingegaardem a trojnásobným vítězem španělské Vuelty Primožem Rogličem. Paterski měl v době svého vítězství za sebou již angažmá v týmu worldtour Liquigas – Cannondale (Cannondale Pro Cycling Team), kde závodil po boku s tenkrát vycházející hvězdou světového pelotonu Petrem Saganem.

Slovinského cyklistu Jana Tratnika čekala po vyhrané "Bíteši" v roce 2014 bohatá kariéra, která stále trvá. © Josef Vaishar/TJ Favorit Brno 2014
Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš startuje v neděli ve 12:00. O tom, kdo vstoupí do historie, se dozvíme přibližně o tři a půl hodiny později. Závod můžete sledovat na webu Roadcycling.cz a nebo na hybridním vysílání ČT sport Plus.

TISKOVÁ ZPRÁVA: Josef VAISHAR

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.