Autor: Petr Bürger

Foto: Petr Bürger

MUDr. Roman Kufa : Zásadně nehodnotím své golfové výkony!

Při pohledu z okna se může zdát, že golfová sezona je v nedohlednu. To je ale jen zdání, které opravdu klame. Uvidíte sami, že pokud máte rádi tuto hru, za několik týdnů se bezpečně dostanete na golfová hřiště. Je velmi potěšující, že na golfu můžete dnes potkat v podstatě kohokoliv. Už dávno se nejedná o sport a kratochvíli vyvolených, ale zejména mimo velká centra a aglomerace zkouší tuto báječnou nepoddajnou hru už celkem slušná skupinka širší populace. Když končila minulá sezona, tak jsem při mojí zastávce v golfovém resortu Darovanský dvůr narazil na jednoho velmi zajímavého golfistu, který rozhodně nevypadal, že by hole držel v ruce poprvé. MUDr. Roman Kufa, machr v oboru plastická chirurgie přičichl pravděpodobně ke golfu při svém studijním pobytu v Cambridge v Anglii.

MUDr Kufa

Tak Romane Kufo, jak to bylo s tím Vaším úplným začátkem? Byl jste opravdu inspirován svojí anglickou misí, nebo už jste se golfu věnoval dávno před tím?

S golfem jsem se opravdu seznámil poprvé v Anglii, ale v té době jsem spíše dával přednost adrenalinovým sportům. Aktivně hrát jsem začal až u nás, kdy mě přesvědčil můj kamarád, abych si koupil členství v golfovém klubu.

Jak se tak na Vás koukám, tak si říkám, že sem, tedy na golfové hřiště patříte. Máte vybrané chování, decentně vystupujete, jste laskavý…Jste takový doopravdy? Jak sám sebe vidíte?

To přece nemůžu!:) Nemůžu hodnotit sám sebe. Když jsem ale na hřišti, tak se snažím odpoutat od každodenního stresu, snažím se uvolnit a vypnout, abych si golf maximálně užil se vším co, k tomu patří, a to je i vystupování.

Pravdou je, že golfová hra vyžaduje určitý druh sebekázně a já mám pocit, že něco podobného, tedy disciplínu, dost nutně potřebujete i ve svém oboru. Je to tak?

To určitě ano. Disciplína se opravdu v oboru, který dělám, vyplatí. Práce musí být odvedena perfektně, precizně, k tomu je časově velmi náročná a vyžaduje soustředění. Všechny tyto atributy potřebujete i v golfu.

Jak vůbec zasahuje Vaše práce do sportovních aktivit, které si chcete dopřávat? Má na ně zásadní vliv?

Sport je součástí mého života. Rodiče mně k němu vedli od mala a dneska je to pro mě forma relaxace, způsob jak se uvolnit po práci, načerpat energii a udržet si kondici. Proto se snažím každý den nějaký čas sportu obětovat.

Golf, to je především soutěž, alespoň z mého pohledu. Když někdo říká, že je mu výsledek lhostejný, často o jeho slovech pochybuji. Jak je na tom z tohoto pohledu Roman Kufa? Jste soutěživým člověkem, zahrajete si s kamarády třeba o peníze, lahev, čest?

Já jsem určitě soutěživý typ, a když hraji golf, tak se snažím dosáhnout co nejlepšího výsledku. Není mi jedno, jakou dám ránu.  Až když jamku zahraji dobře, dostaví se teprve dobrý pocit. Občas si zahrajeme s kamarády i o peníze, ale je to taková zdravá a přátelská soutěž.

Mimochodem, na jakém místě Vašeho sportovního žebříčku se v současné době golf pohybuje?

Dal bych ho asi někam uprostřed toho mého sportovního žebříčku. Před ním je ještě surfing, lyžování, volejbal a tenis.

Říká se, že tím že stárneme, ztrácíme vzory. Přesto bych se rád zeptal, jestli máte svůj golfový vzor. Hráče, nebo kamaráda, kterému byste se chtěl svým výkonem přiblížit, nebo ho dokonce dostihnout?

Moje práce mi momentálně časově nedovoluje, abych se přiblížil v golfu nějakým vzorům. Já opravdu hraji golf čistě rekreačně, beru to jako doplněk k dalším sportům. Mám kamarády, se kterými chodím hrát golf ale vzory v golfu asi nemám. Samozřejmě, že chci zlepšovat svůj handicap, chci někam pokročit a mít výsledky jako v každé jiné aktivitě, co dělám. Říkal jste, že přicházíme o své vzory s narůstajícím věkem? Něco asi na tom je.

MUDr Kufa

Lidé mají dost často svá oblíbená místa, kam se rádi vracejí. Které je to Vaše? A teď samozřejmě myslím na golfové hřiště?

Já rád jezdím na golf do Darovanského dvora. Ostatně, proto se tady potkáváme. Času je ale málo, ale to asi říká každý, že?

Co ostatní členové Vaší rodiny, mají pochopení pro Vaše záliby? Přesněji řečeno, golf je časově náročná záležitost, obhájíte si to doma?

Hraje i můj bratr, mimochodem s ním chodím často hrát. Také občas vezmu i dceru a je to pak pro všechny příjemně strávený čas.  Tudíž,  golf je vnímán v rodině pozitivně.

Máte ve svém okolí dostatek spoluhráčů, s kterými můžete vyrazit za hrou? A kdo je Vaším parťákem do golfové nepohody?

Golf hraje hodně mých známých a spíš je to tak, že ten kdo nemá čas, jsem vždycky já.

Orientujete se ve světě golfu? Dokázal byste vyjmenovat tři světové a tři české golfisty?

Tak to dám dohromady tak akorát Woodse a Čejku. Přiznám se, že se na televizi moc nedívám a golf v televizi nesleduji.

Sezona ještě vlastně nezačala, hrajete někde v příjemnějším klimatickém prostředí?

Ale ano, dost často si zaletím do Dubaje. Pokud tam znáte tamní hřiště, tak mi dáte za pravdu, že je to tam super.

Tak ať se Vám daří a děkuji za rozhovor.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting