Smůla v podobě Dark Zone na raftu a kajaku postihla favority i Čechy. Čtvrtí Švédové nestihli limit o 10 minut a museli na břeh, kde čekali do rána a ze ztráty 15 minut na medaile bylo rázem 7 hodin. A navíc se příliš nevyspali - mokří, v zimě a ledovém kaňonu. Podobně dopadly další týmy, včetně českého Berghaus Accom Nutrend, kterým se tak vzdálila vysněná 10. pozice a průběžně se pohybují od 11. do 15. místa.

Po počátečním zaváhání na mapě se dere v pořadí dopředu také český Adidas Terrex a už je na 25. místě. Kolem poloviny se drží poslední z čechů Salomon-Suunto Opavanet. Některá družstva měla problém na kajaku Američané se udělali v peřejích a Švýcaři dokonce zlomili loď.

Projevují se také první zdravotní problémy od puchýřů u všech týmů po nechutenství z vyčerpání. Marc Balaskovic - Francouská legenda se poranil jedovatou rostlinou a následovaly křeče, alergická reakce a omezená motorika (4x zvětšený palec na noze) a odstoupení ze závodu. Estonská závodnice si na raftu při vypadnutí vykloubila rameno, tým ji rameno vrátil zpět, ale nakonec po dni závodění v bolestech musela vzdát kvůli puchýřům na celých šlapkách.

Závodníci se konečně dostali na pořádné MTB etapy. Výjezdy do alpských průsmyků 2700 a 2340 mnm místy přes koryta řeky připravily týmy o hodně sil. Nahoru se nejede po asfaltové silnici, ale terénem, což je mnohem obtížnější, zvláště po treku ve 3200m. Samozřejmě sjezdy z průsmyku jsou zážitkem a závodníci s výbavou na zádech dosahují 60-70km/h.

Čtvrtý den začal vynikajícím canoningem a těžkým lezením, ale i krásným slaněním do kaňonu na kajak. V čele závodu si fantasticky vedou Seagate [NZL], s až 5 hodinovým náskokem před desítkou týmů ze Švédska, Francie, Anglie i USA. Všechny první týmy zastavila Dark Zone na kajku, protože je málo vody a velké balvany v řece jsou ve tmě nebezpečné. Závod je již za svou polovinou, ale především puchýře a dorasované nohy ztěžují normální pohyb. Týmy za 4 dny a noci spaly minimálně a v podstatě všichni jen při povinných Dark Zone. Poslední 1 až 2 noci bez spánku mohou rozhodnout závod.

Zdroj: INFO ČAES, foto: Jean-Jacques Raynal

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.