Mrazivý zimní triatlon ve Žďáru vyhráli Žák a česká mistryně na dlouhých tratích Vykoukalová

Ve Žďáru nad Sázavou se konal druhý závod Českého poháru v zimním triatlonu. Kvůli termínové kolizi s mistrovstvím Evropy v estonském Tartu nebyla na startu nejsilnější možná konkurence, a tak se v mrazivém počasí radovali z vítězství biatlonový trenér Jiří Žák a úřadující česká šampionka v dlouhém triatlonu Simona Vykoukalová.

Triatleti ve Žďáru ve SKI areálu Martina Koukala bojovali v desetistupňovém mrazu na tratích 5km běhu, 15km na kole a závěrečných 8km na běžkách. Mezi muži byl nejrychlejší dvaačtyřicetiletý Jiří Žák, který se triatlonových závodů pravidelně nezúčastňuje a jeho současnou profesí je trénování juniorské biatlonové reprezentace.

zimní triatlon

„Jelo se v pravém zimním počasí. Lyžařská trať se mi líbila a celkově to byl těžký, ale spravedlivý závod,“ hodnotil Jiří Žák. „Závodím, když mám volno. Startoval jsem tady počtvrté a počtvrté jsem vyhrál, takže jsem maximálně spokojený,“ usmíval se Žák, který se v minulosti zimnímu triatlonu věnoval i na reprezentační úrovni. „V letech 2004 až 2007 jsem v reprezentaci neměl špatné výsledky. Na MS jsem byl šestý, devátý, třináctý a osmnáctý. Ale teď jsem už jen amatér, takže závodím, když nemusím být na biatlonových závodech,“ dodal.

Rovněž vítězka závodu žen Simona Vykoukalová není tradiční účastnicí zimních triatlonů. Pro start ve Žďáru se rozhodla až v předvečer závodu. „Závodit sem jel můj přítel, a tak jsem si chtěla jen tak zatrénovat. A nakonec jsem to zkusila,“ prozradila triatlonistka, jejíž doménou jsou ironmanské tratě.

„Největší obavu jsem měla z mrazu a hlavní výzvou bylo nezmrznout. Respekt jsem měla z kola, protože jsem ortodoxní silničářka a na horské kolo se moc nedostanu. Trasa však byla dobře upravená, a tak jsem si i kolo užila,“ pokračovala brněnská závodnice, kterou potkala jedna krize. „Během závodu jsem se zapomněla najíst, takže to vypadalo, že na běžkách snad ani nedojedu. Trochu jsem to podcenila. Poslední dvě kola mi nebylo moc dobře,“ přiznala Vykoukalová, která je vítězkou Českého poháru a mistryní ČR v dlouhém triatlonu.

Výsledky:  10. ročníku K3 zimního triatlonu (běh: 5 km, horské kolo: 15 km, běžky: 8 km)

Muži: 1. Jiří Žák (Axiom OrBiTt) 1:23:08, 2. Matúš Jurečka (T.A.T. Martin) +12, 3. David Janda (Bike Gallery) +25, 4. Petr Vlček (TT MIP Polička) +3.56, 5. Jaroslav Hýbl (KKL Hlinsko) +4:06, 6. Bronislav Mayer (SK Prima Polička) +4:07.

Ženy: 1. Simona Vykoukalová (Rock Technik Triatlon) 1:54:46, 2. Martina Pelánová (SK Cyklo Chlubna) +18:42, 3. Klára Březnová (TJ Spartak Třebíč) +24:24.