Motoskijöringu letošní zima nepřála

Vyhlášení mistrů v motoskijöringu 2016

Vzhledem k letošní nepovedené zimě byli vyhlášeni letošní mistři ČR na základě výsledků jednoho jediného závodu v jihočeských Chotčinách 24.1.2016. Mistry se tak stali Josef Mńuk s Filipem Langerem, kteří tak navázali na úspěšnou sezónu 2013, kdy rovněž získali mistrovský titul.

Co je možné říci k sezóně 2016? Byla podobná, jako některé sezóny v minulosti, kdy se třikrát také vyhlašovalo na základě jednoho závodu. Tehdy se mistry se stali Čiháček – Kavka (1998), Švorc – Drašnar (2007) a Mohaupt – Hotový (2014). Ještě horší byla sezóna 2008, kdy se nepodařilo uspořádat ani jediný závod.

Seriál začal docela dobře, když se 24.1. odjel 1. plánovaný závod v jihočeských Chotčinách. V té době pořadatelé doufali, že to nebude zároveň závod poslední. Přesto před finálovými závody komentátor vyzdvihoval jejich důležitost pro vývoj letošního šampionátu. Ano a takové jsou zimní závody, s nepřízní počasí se nepotýká jenom motoskijöring, ale i ostatní zimní sporty. 

Letošní mistři si tak vylepšili bilanci v historické tabulce, které je počítána ze všech odjetých závodů od roku 1998. Dostali se s 560 body na 8. pozici. Tabulku stále vedou s obrovským náskokem sněhoví mistři - klášterečtí bratři Šrolerové, kteří mají na svém kontě bodů 1332. Určitě milým překvapením bylo celkové 5. místo Vetešníka s Procházkou, kteří letos do MČR přešli z Orlického poháru 2015.

foto: V. Sýkora

Poprvé bylo mistrovství vypsáno i pro samostatnou třídu MX2. Pro menší počet jezdců, než předepisují řády (min. 5), mistr vyhlášen být nemohl. Ale organizátoři počítají s MX2 i pro budoucí sezónu. V dalších plánovaných závodech se mělo závodit i v Orlickém poháru, který byl určen pro začínající a hobby jezdce. Někteří z hobby jezdců se alespoň svezli na chýnovském závodě, který ale do poháru započítán nebyl. A co nám řekli nejúspěšnější jezdci 2016?

1. místo:
Josef Mňuk a Filip Langer - závod v Chotčinách se jim vydařil, vyhráli všechny kvalifikační jízdy i jízdu finálovou, dařilo se jim dobře startovat, na místní trati navázali na vítězství z roku 2013. Trať byla těžká hlavně pro lyžaře. Ale šance byly pro všechny jezdce stejné, vzhledem k mírné zimě vlastně nikdo z nich neměl pořádně natrénováno.

2. místo:
Patrik Šroler a Miroslav Šroler – po loňské zkušební sezóně se silnou dvoudobou Hondou 500 opět přezbrojili. Pro letošní rok změnili značku motocyklu – na trati se objevili s červenou dvoutaktní Betou 300. I když jim v Chotčinách příliš nešly starty, s výsledkem jsou maximálně spokojeni.

3. místo:
Lukáš Mohaupt a Václav Hotový (dvojnásobní mistři z let 2014 a 2015) – v Chotčinách jezdili trochu nevyrovnaně, ve finále měli lehký pád v době, kdy byli na 2. pozici. V současné době je jezdec Lukáš hrdým otcem malého Lukáška, který se narodil několik dnů před vyhlášením mistrů.

Výsledky MČR 2016:

1. Josef Mňuk – Filip Langer, Mňuk Racing Team z.s., Yamaha 450 4T, 23 bodů
2. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec nad Orlicí, Beta 300 2T, 19 bodů
3. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion Racing Team, Honda 450 4T, 16 bodů
4. Michal Roušavý – Lukáš Mareš, Orion Racing Team, Honda 450 4T, 13 bodů
5. Zdeněk Vetešník – Jaroslav Procházka, SMS Pardubice, Honda 250 2T, 11 bodů
6. Josef Švorc – Patrik Kříž, SMS Pardubice, KTM 450 4T, 10 bodů

foto: V. Sýkora

foto: V. Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.