Motoskijöring: další závod odložen...

Po zrušených závodech v Letohradu a Rudníku ani další závod OPEN MČR ORION-SHIVA KTM 2024 v motoskijöringu 10.2.2024 není možné zatím uspořádat. V Dobřanech v Orlických horách, podobně jako na ostatních závodištích, je momentálně spíš jaro. Pořadatelé závod odkládají. Jak to bude vypadat s eventuálními náhradními závody o příštím víkendu, vás budeme včas informovat.

První a zatím jediný letošní závod OPEN MČR ORION-SHIVA KTM 2024 - Rudník po 5. letech

Mistrovství ČR OPEN v motoskijöringu "Orion-Shiva KTM 2024" se podařilo po týdenním zpoždění konečně zahájit. Díky velkému úsilí pořadatelů kolem Pavla Šmahela se jim podařilo připravit trať, na které se dalo perfektně závodit. Ale neměli to vůbec lehké. Vždyť ještě ve středu u nich vydatně pršelo a se závodem to vůbec nevypadalo dobře. Ale vše se podařilo a tak se mohl 20.1.2024 jet v Rudníku počtvrté mistrovský motoskijöring. Naposledy se na místní trati jelo 27.1.2019. Pak ale přišly mírné zimy, covid a jezdit se příliš nedalo.

Po loňské zajímavé účasti mnoha lotyšských jezdců došlo pro letošní rok v motoskijöringu k jedné velké změně. Aby mohli regulérně startovat a hlavně bodovat i jezdci z jiných zemí, byl seriál vypsán AČR jako OPEN Mistrovství ČR. A vypadá to, že to byl dobrý nápad.

Do Rudníku nakonec dorazilo celkem 18 dvojic pro MČR a 31 dvojic pro Orlický pohár. Bylo to možná trochu méně, než v loňském roce, ale řada jezdců podle mého názoru nevěřila tomu, že se závody pojedou a nebyli tak dostatečně připraveni. Dorazili i jezdci z Lotyšska, kteří byli, jak se později ukázalo při závodních jízdách, dokonale připraveni. Na rozdíl od našich jezdců měli Lotyši za sebou 5 domácích závodů. Přece jen mají lepší sněhové podmínky, než my.

Finále Orlického poháru dokonale ho ovládli Baláš se Smolíkem. Od startu se usadili na čele a jeli tak, že je nikdo další nedokázal ohrozit. V první polovině závodu jim stačili Kavka se Sabotou, pak se ale propadli poněkud dozadu. Na pomyslné stříbro tak dosáhli Jerie s Rumlem, kterým se rudnické závody také vydařili. A na 3. pozici dokázali vystoupit Vídenský s Grežem, kteří se po špatném startu dokázali dostat až na stupně vítězů.

Finále 1. závodu MČR jelo pouze 9 jezdců, protože lotyšskému jezdci Freimanisovi se na start nedostavil zraněný lyžař. A byl to velký boj. Perfektně odstartovali Dvořáček s Hendrychem, ale Lotyši Eikmanis s Dzirkalisem jim nedávali nic zadarmo. Za nimi byli další Lotyši Zolmanis – Neško a ve špici byli i Podzimek s Fendrychem. V 7. kole udělal Pavel Dvořáček chybu a spadl. Toho využili Lotyši a své suverénní vítězství si už nenechali nikým vzít. Dvořáček s Hendrychem ztratili více jak 30 sekund, ale díky náskoku před dalšími jezdci dokázali obsadit 2. místo. Na stupně vítězů s nimi vystoupili další Lotyši Zundovskis a Sturesteps. A těsně pod stupni byli Zomanis a Neško těsně před Mohauptem s Hotovým. Po vyrovnané jízdě vybojoval 6. místo zkušený Jenda Zářecký, který jako jediný ze všech startujících dokázal odjet všech 122 mistrovských závodů od roku 1998, kdy MČR v motoskijöringu začalo. Úctyhodná bilance. A to na většině závodů dokázal i bodovat. Drželi se i vítězové kvalifikace Podzimek s Fendrychem. V 1. fázi závodu byli na 4. pozici, pak na 5., ale potom ze závodu odstoupili.

Vítězní Eikmanis s Dzirkalisem nám po dlouhých 7 letech rozšířili tabulku vítězů MČR. Jsou tak statisticky 21. vítězi závodu MČR.

FOTO: archiv V. Sýkora

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting