Mostecký okruh ve víru motorů Carboniacupu

Dalším dílem pokračoval seriál Carboniacupu na mosteckém autodromu, sešla se pěkná konkurence a mezi jezdci i auty bylo na co koukat. Most patří mezi hojně obsazované závody i v této sezóně.

Autodrom v Mostě patří mezi velmi oblíbené okruhy jezdců i týmů Carboniacupu, nejinak tomu bylo při letošním prvním klání zde v Mostě, protože první naplánovaný závod zhatila Covid opatření. Do Mostu se letos Carboniacup vrátí ještě na podzim a mezitím pojede i na Slovakiaringu a Lausitzringu.

Skupina  A a B měla tentokrát tolik jezdců, že se musela rozdělit na A+ a B+, tedy dva samostatné závody v obou skupinách, celkem se tedy odjelo hned 6 závodních jízd, přičemž jak Pagani Antonína Herbecka, tak formule Dallara WSR 3,5ltr se nakonec ze závodů na poslední chvíli odhlásily.

Ve skupině A1 šestnáctistovek vybojoval vítězství Jiří Mika se Citroenem Saxo, před Stefanem Schreiberem z Německa na VW Derby a Petrem Zelenkou, který opět vytáhl své Suzuki Swift. Matěj Chabr cíl bohužel neviděl.

Ve skupině dvoulitrů A2 zvítězil Pavel Zeman s Mazdou RX8, před Mirkem Pribulou s Renaultem Clio a bronzový pohár tentokrát patřil Aleši Göllnerovi s Hondou Civic Type R. Gustav Niedelský přivezl BMW 320, ale ani po restartu to na lepší než 7. místo nestačilo. Ve třílitrech A3 dominoval Dušan Vít na BMW 130, před Miroslavem Látrem a Lubošem Sázavou na stejných vozech. Do 3,5ltr A4 si vyjel zlato Martin Toth, před Tomášem Zabloudilem s BMW M3 a třetí skončil Němec Riccardo Müller s VW Scirocco R-Cup. Ve více upravených dvoulitrech A7 zvítězil Zdeněk Sýkora s Hondou CRX, před Jiřím Bažatou na Škodě Fabia a Jiřím Sedlákem se Škodou 110RS. Ve více upravených vozech do 3500ccm A8 si zasloužil výhru Lukáš Suchomel, před Petrem Suchomelem s Renaultem Megane Trophy a Christianem Arnoldem s KTM – X-Bow GT4, tedy novou zbraní německého jezdce. V A9 nad 3500ccm zvítězil Polák Tomasz Lach na Porsche GT4 Clubsport, před dalším Porsche Petra Brecky a po malé kolizi Lamborghini Boleslava Waszka cíl nevidělo.

Dva závody absolvovala také skupina B, kde se sešla také velmi zdařilá konkurence. V šestnáctistovkách B1 vyjel v Mostě zlatý pohár Tomáš Cappellari s Renaultem Clio, před Michalem Kartušem a Jiřím Zemanem st. na Hondách Civic. Ve dvoulitrech B2 zvítězila Toyota GT86 Libora Šajnera, před Subaru BRZ Miloše Merty a Michalem Zimmerem s Hondou Type R. Ve třílitrech B3 si odváží zlato Ondřej Zahradníček na BMW, před Toyotou GR Yaris Ivana Šoltyse ze Slovenska a bronzový podest obsadil Jiří Kozák s Hondou Prelude. V B6 dojel jediný Abarth který vážil cestu se SVK Rado Obrtal.

A4 do 3500ccm vyhrál Radek Zimmer s Lotusem Exige, před Ondřejem Fričem na Lotusu Elise Cup a Petrem Kameníkem na Renaultu Megane. Nad 3500ccm závod nemohl absolvovat ani s náhradním vozem Jan Mareček, který jinak jezdí v C5. v B5 tedy tentokrát zvítězil Slovák Peter Čižmárik s Porsche 911 GTS, před Josefem Hrdličkou s Porsche GT3RS a Štefanem Cehulou s BMW M2, celkem se sešlo úctyhodných deset vozů. Závod pak nedokončila ani Corvette ZR1 Stanislava Šedivce.

Zatím nejméně jezdů figuruje ve skupině C pro prototypy a Caterhamy. V C1 do 1400ccm zvítězil Němec Daniel Hentschel s Performerem, před Rakušany Markusi Amessederem a Höferem na stejných konstrukcích. Kahnt s jediným Pacemakerem dojel čtvrtý. V prototypech nad 1400ccm zvítězil Michal Paclík s Normou M20 FC před Rakušanem Jürgenem Kapellerem s Radicalem SR3 RS a Jiřím Švecem s Peugeotem 207 Spiderem. V Caterhamech do 1600 si dojel pro zlatý veněc Jakub Kirchner, před Matty Vítkem a Simone Agllietim, více vozů bohužel do Mostu nepřijelo. Mezi KTM X-Bow C5 kraloval Miroslav Šimon, před Radkem Havlíkem.

Zajímavý závod formulí se dočkal i restartu, neboť vůz Markuse Johannese z Německa se nepodařilo dostat do bezpečí ani po 4 kolech a z důvodu dvou incidentů na dráze v jeden okamžik, musel zasáhnout safety car. Tomáš Chabr s Dallarou F3 doplatil poté na restart závodu a boural. V D1 do 1400ccm s motocyklovým pohonem zvítězil Honza Rieger s formulí Gloria C8F, před Němcem Tommem Flemmingem se stejným vozem a dalším krajanem Martinem Waltherem s formulí BMW. Mezi automobilovými pohony zvítězil jako za starých časů harcovník Igor Lešinský na Van Diemen RF01, před Němci Hartmutem Heidickem a Detlefem Schulzem na Tark Kavor, tedy Estoniemi 21. Šestnáctistovkám vévodil Němec Frank Thalmann s Estonií 25, před Heiko Wernerem s Formel ADAC a Milanem Falešníkem na Renault Campus. V D4 do 2000ccm zvítězil domácí Pavel Machulda z HKC na Dallara F3, před Václavem Laušmanem s formulí Renault 2,0 a Tomášem Pavlem na Martini Renault. Jan Čížek pak s formulí Martini Renault 2,2ltr zvítězil v D5 nad 2000ccm.

Závod v Mostě přinesl několik dramatických situací, ke slovu se několikrát dostal i safetycar, ale vše dopadlo bez větších nepříjemností. Těšit se můžeme na Carboniacup opět na Slovakiaring, kde pojede letos již podruhé v termínu 4.  srpna. Tak se zvukem rychlých kol Carboniacupu opět na viděnou.

Vláďa Rožánek, Carboniacup team 2021

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting