Mostecká generálka na FIA Truck se vydařila

V Mostě se o víkendu konal závodní víkend rychlých formulí a cestovních vozů FIA zóny Střední Evropy, kde byly k vidění nejen současná vozidla, ale i historické Lady, či formulky z Metalexu.

Tradiční srpnový víkend se v Mostě sjela republiková mostra cestovních vozů, formulí, ale také Porsche Cup, či historií vonící závody Haigo. Po pátečních kvalifikacích, které přerušila nepřízeň počasí už během víkendu vládlo příjemné letní počasí a nebyla nouze o pěkné okruhové souboje. Po oba dny se jely stejné závody, a tak sobotní návštěvníci možná viděli více aut, někteří jezdci totiž v neděli po kolizích, či poruchách již startovat nemohli. Zónové závody FIA přilákaly i zahraniční jezdce a na startu se objevili třeba Mexičan, Poláci, Slováci, ale také Rakušané, Švýcaři, či závodník ze Srbska.

Hned v prvním závodě divize 4 do 2000cm3 stálo na startu 12 vozů. Velmi zajímavou novinku přivezl do Mostu František Došek, který se opět vrátil na startovní rošty okruhových závodů. Jeho zbrusu nový Peugeot 208 GTi si nepočínal vůbec špatně a v první jízdě skončil druhý, za vítězným Markem Friedem s Lotusem Exige. Třetí skončil další Lotus Exige Petra Mandelíka a bramborová medaile patřila Petru Mužíkovi s Renaultem Clio Sport. Nedělní klání se povedlo nejlépe Marku Friedovi, před druhým Lotusem Petra Mandelíka a bronz vybojoval Slovák Ondřej Fekete na Seatu Leon 1.1ltr. Na dalších příčkách pak závod dokončil Martin Skála s Fordem Focus a Srb Rudi Pešovič na Alfě Romeo 147. František Došek s novým vozem závod nedokončil, stejně jako Mužík.

Společný závod s dvacetijedna vozy předvedla divize 4 a 5, tedy cestovní vozy nad 2000cm3 a prototypy. Nejlépe si počínalo Ferrari 458 GT3 Slováka Andreje Studeniče, který předvedl velmi pěkný souboj s Miro Konopkou na Sallenu S7-R, který nakonec skončil až jedenáctý, což bylo po krásné souboji škoda. Druhý skončil Lubomír Jakubík s Ferrari 458, který porazil další GT3 Mercedes SLK v rukou Poláka Piotra Krawczyka. V pořadí pak následovalo Ferrari GT2 Marcela Kusína, Robert Šenkýř na BMW E36 GTR a Turek Ceysakar na Porsche GT3 Cup. Robert Šenkýř na BMW se stal vítězem obou závodů v klasifikaci do 3500cm3, když v sobotu porazil Petra Kačírka na BMW M3 GTR a v neděli Poláka Lewandowského na Porsche GT3. Divizi 5 vyhrál Willy Gruber s Radicalem SR3 z Maďarska, před Tomášem Vojtěchem na speciálu Praga R1, tedy u nás postaveným speciálem. Jen tři kola ujel Lars Erichson s neznámým vozem Saker Subaru 2.0ltr., který má své příznivce hlavně v Nizozemí. Antonín Herbeck s Pagani Zonda měl smůlu a po kolizi první závod nedokončil, ale radost si vítězstvím vynahradil v neděli, když porazil Denise Waszka s Ferrari 43O a Patrika Tkáče s Ferrari 458 GT3. Konopka s Porsche 997 skončil čtvrtý. Vytrvalostní závod, který zakončil sobotní program vyhrála dvojice Jakubík/Vorba s Ferrari 458 GT3, když druhé místo obsadil další italský vůz z Maranella s posádkou Vančo/Studenič. Bronzoví stupínek patřil Herbeckovi s Liedlem na Pagani Zonda V12. Třídu do 3500cm3 vyhráli Skalický s Firlou na BMW M3 GTR a dvoulitry patřily Mandelíkovi s Levíčkem na Lotusu Exige, kteří porazili poské duo Rzepeckich na Renaultu Clio. Divizi 5 prototypů vyhrál Gruber s Güllertem na Radicalu SR3.

Zońové závody spojených divizí 2 a 3 předvedly pěkné souboje formulí, většina jezdů bodovala také do rakouského poháru Remus Formel Cup, promotéra a závodníka Franze Wösse. Velmi zajímavě se bojovalo hlavně ve dvojici Chris Höher s Dallarou 305 Spiess a Švýcar Christof von Grünnigen na Formel Masters, kteří se také podělili o jedno vítězství a jedno stříbro. Třetí příčka patřila v sobotu Smiechowskému z Polska na formuli Renault 2,0, který porazil i Freiburghause, Wösse a Švýcara Sträuliho s Dallarou 306 Mercedes. Nedělní bronz odvezl do Itálie Enrico Milani s Dallarou 308 FPT, který za sebou zanechal Wösse, Smiechoswéhoi Sträuliho.

Klasifikace formulí Renault 2.0 patřila v neděli Smiechowskému, před Švýcarem Böhlenem a Stollerem ze stáje Křenek motorsport. V sobotu panoval také Smiechowski, ale druhý dojel Švýcar Freiburghaus a třětí jeho krajan Brodbeck. Divizi 3 pro slabší formulky vyhrál v sobotu Chabr, před Trnkou a nováčkem Pospíšilem, neděle pak měla stejné pořadí až na druhé místo kam poskočil Antonín Sus s Glorii C8F.

Historická série Haigo přinesla souboje cesťáků a formulí. Mezi cestovními vozy komunistické éry zvítězil v sobotu Hoffmann s Ladou Samara, v neděli ho vystřídal na bedně Dross s Ladou 21011. Formulí kraloval v první jízdě Falk Schwaze na MTX 1-06 a neděle patřila Hoffmanovi na Estonii 25.

Souboj Porsche GT3 Cupu okořenil svým dvojitým vítězstvím exotický jezdec z Mexika Christopher Ramirez. Náš Vladimír Hladík sobotní závod bohužel nedokončil, ale v neděli si spravil náladu třetím místem ve čtrnáctičlenném poli silných vozů Porsche.

Generálka na FIA Truck v Mostě se vydařila a kompletní výsledky víkendových závodů naleznete na stránkách autodromu Most: http://www.autodrom-most.cz/cz/zavody-2013/mistrovstvi-fia-zony-mezinarodni-mistrovstvi-cr-automobilu-na-okruzich-9-11-8-2013/vysledky-3/

Těšíme se na Vaši návštěvu FIA Truck Racing Championship, který se koná o posledním srpnovém víkendu na autodromu v Mostě.

Text a foto: Vláďa Rožánek