Mokřady v oblacích prachu tvrdě prověřily offroaďáky

Nezvykle suchý jarní závod zažili motorkáři, čtyřkolkáři a autaři na Pístovských mokřadech u Jihlavy. Oproti loňsku se sice povedlo natáhnout delší trať a zařadit žádanou rovinku, ale vyprahlý povrch všechny přítomné potrápil tunami prachu. Z nich nakonec vítězně vzešli motorkář Jaroslav Chládek a čtyřkolkář Martin Miřejovský. Auta byla zejména soubojem bugin. Prvenství vybojoval Selm Morava racing jen dvě minuty před Aroma Gold teamem. První letošní zlato v kategorii nad dva litry získalo Offroad centrum Jase, do dvou litrů se opět dařilo Autocentru Luňák.

Zatímco loni se druhý závod sezony odehrával v bahně, v dešti a na pomalém klouzavém povrchu, letos závodníky překvapilo horko a  prach.  Kromě  chladnějšího rána  a  večera  se  srovnávali s letními teplotami. Zhruba 3,5 kilometru dlouhá trať měla sice náročnější kamenitý výjezd a zatáčky v lese, ale také rychlé rovinky, takže byla oproti očekávání velmi rychlá.

Do první letošní tříhodinovky se vydalo na 160 jednostopých strojů. Při průjezdu rovinkami se zvedala oblaka prachu, která zakryla výhled na modrou oblohu zalitou sluncem. S postupem času závodníkům ubývaly síly, ale ti nejlepší jeli pořád naplno. Absolutní příčky tradičně obsadili jezdci z nejsilnější mistrovské kategorie E2. Dominovala jim zejména dvojice Jaroslav Chládek (AV Motors enduro team) a Petr Trávníček (Aroma Gold team), která jako jediná najela 49 kol. Chládek přitom porazil Trávníčka o pouhé dvě sekundy! Do první pětky se vešel i vítěz veteránských mistrů Daniel Neumann (Moravský enduro team) se 47 koly.

Tři hodiny čekaly také na stovku čtyřkolek. A byl to boj od prvního do posledního metru. Už ze startovní rovinky se výtečně odpíchl Luboš Kuncíř (Kaskadér racing team), který většinu závodu vedl, ale ve 43 kole ho zradil stroj a zklamaně skončil v depu. Soupeři ho tak z čela posunuli na konečnou šestou pozici. Na špici až do konce závodu pokračovaly líté boje mezi nejlepšími. Martin Miřejovský (Team Max 2) si chtěl spravit chuť po nevydařeném Šiklově mlýnu a řádil „jako černá ruka“. Cílem profičel se 46 koly na kontě. Jeho hlavní rival Juraj Varga (Hoffer Quad Racing team) se ho držel, jak nejvíce mohl, a se ztrátou jednoho kola bral stříbro. Do čtveřice absolutně nejlepších se vešel i Michal Vágner (Čtyřkolky Tišnov) se 43 koly, vítěz mistrovské kategorii 4x4.

Auta v 16:30 vyrazila do první letošní pětihodinovky. Bylo jasné, že celkové vedení závodu ovládnou buginy. O první místo nejvíce soupeřil Selm Morava racing a Aroma Gold racing. Obě posádky projely 73krát kolem časomíry a o čtyři kola za sebou nechaly zbytek startovního pole. Největší pohár si nakonec odvezl Selm Morava racing. Martin Müller s otcem stejného jména najeli na druhé v pořadí náskok 2,5 minuty. Ve stříbrné bugině se podruhé během soboty radoval zmiňovaný Petr Trávníček, druhý ve tříhodinovce motorek. Hlavní pilot Broněk Janča je sice také motorkář, v mokřadech se ale soustředil jen na závod aut. A s výsledkem byl nadmíru spokojený. V rodinném souboji se mu podařilo porazit bratra Petra, který bral stříbro na prvním klání, ale nyní skončil pátý.

S velmi unaveným výrazem, ale opět prvním místem, do cíle dorazilo Autocentrum Luňák, které soupeřilo s Wings teamem. Nakonec se mu podařilo udržet náskok čtyř kol až do cíle. Auta nad dva litry byly soubojem mezi Offroad centrem Jase a Bídou s nouzí. Jase se klání nakonec vydařilo a nejenže skončilo první v kategorii, ale bylo také nejrychlejším „velkým autem“ – v celkovém pořadí  obsadilo  sedmé  místo.  Amatérský  tým  West  Bohemia  racing  důstojně  změřil  síly  s konkurencí a dojel dvanáctý absolutně.

Pro další informace volejte Liběnu Novou na 602 214 888. Podrobnější reportáž připravujeme. Všechny výsledky: http://www.offroadmaraton.cz/vysledky.html

Třetí díl OffROAD Maratonu se jede 19. května v Janovicích nad Úhlavou.

foto: Jiří Jonáš

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.