Mladí jachtaři mistry a vicemistry Evropy

České posádky dominovaly mistrovství Evropy v jachtingu v lodní třídě RS Feva – mládež do 18 let, které probíhalo ve Švýcarsku, ve Versoix na Ženevském jezeře od 3. do 5. června.

Mistry Evropy se stali Michal Koštýř a Klára Kulhánková z Yacht clubu Tři sestry, stříbro brala plzeňská posádka Jakub Dobrý a Tereza Dobrá. Úspěch završila ještě čtvrtým místem další plzeňská dvojice František Viták a Vojtěch Cibulka.

Všech osm českých posádek se sjelo do švýcarského Versoix už ve středu 31. 5., aby během čtvrtečního a pátečního dne otestovaly podmínky slavného Ženevského jezera. Předpověď na tréninkové dny nebyla ideální, stejně tak jako pro víkendový šampionát. Český tým vedený trenérem Milanem Hájkem se přidal k tréninku pořádaného mezinárodní asociací a mohl tak porovnat síly s těmi nejlepšími v Evropě.

V sobotu ráno vypuklo samotné mistrovství Evropy, do kterého se přihlásilo celkem 67 plachetnic z devíti států. Sobotní podmínky byly velmi komplikované. Slabý nestálý vítr nedovolil do třetí hodiny odstartovat žádnou rozjížďku. Když se konečně vítr umoudřil, závodníci byli tak dychtiví vyrazit do dvoukolové rozjížďky, že se musel start pětkrát opakovat na černou vlajku, díky které bylo diskvalifikováno mnoho lodí. Aby toho nebylo málo, kvůli přicházející bouřce musela být rozjížďka přerušena.

Nedělní ráno bylo sychravé, nicméně se podařilo konečně dokončit první rozjížďku ve středním větru, ve které sourozenecká posádka Jakub Dobrý – Tereza Dobrá dojela na třetím místě. Na start druhé rozjížďky se opět muselo čekat. Druhá rozjížďka, která byla odstartována až v podvečerních hodinách, probíhala ve svižném tempu a vyšla nejlépe naší české posádce sourozenců Dobrých. Jejich vítězství bylo pěknou tečkou za nedělním závoděním.

Předpověď počasí na pondělí nebyla vůbec příznivá, závodní komise však nemeškala a vyrazila připravovat start třetí rozjížďky. Navzdory všem předpovědím se vítr přece jenom umoudřil a umožnil v pondělí uskutečnit celkem čtyři rozjížďky. První opanovala stylem start-cíl opět česká posádka, tentokrát však Michal Koštýř s Klárou Kulhánkovou, a k naší radosti pronásledováni opět posádkou sourozenců Dobrých. Ve čtvrté rozjížďce se bojovalo téměř až na cílovou čáru, kde se podařilo posádce Koštýř–Kulhánková taktickým manévrem pokořit italský tým. V páté rozjížďce opět překvapila jiná česká posádka, tentokrát to byla plzeňská dvojice František Viták – Vojtěch Cibulka, kteří dokázali s přehledem vyhrát. Tým Yacht clubu Tři sestry, kterým se první kolo vůbec nepovedlo, se dokázal ve druhé polovině rozjížďky soustředěnou jízdou vrátit do hry a dokončil na sedmé pozici.

Zraky všech trenérů i závodníků teď směřovaly k českému týmu, protože na průběžném prvním místě figurovaly odchovanci z Boleveckého rybníku se sedmibodovým náskokem před posádkou Koštýř–Kulhánková. Těm se podařilo výborně odstartovat a zkompletovat hattrick prvních míst. Oproti tomu sourozencům Dobrým tato rozjížďka vůbec nevyšla. Přál bych vám vidět tu euforii na lodi CZE 4648 (Koštýř–Kulhánková), když se všemi propočty dopátrali, že dosáhli na titul mistrů Evropy lodní třídy RS Feva pro rok 2017.

„Jsme hrdí na své vítězství. Nečekali jsme to. Plánovali jsme umístění v první desítce. Když jsme vyhráli první rozjížďku, začali jsme si věřit,“ uvedla vítězná posádka.

K tomu přidejme úspěch posádky Jakub Dobrý – Tereza Dobrá, kteří zopakovali druhé místo z loňského evropského šampionátu, a čtvrté místo mladičké posádky František Viták – Vojtěch Cibulka. Nicméně musíme podotknout, že ani ostatní české týmy nezůstaly pozadu a bojovaly jako opraví čeští lvi. Zde musíme vyzdvihnout výsledky mladičkých posádek Lucie Košatová – Eliška Richterová a Borek Borkovec – František Skála, pro které to bylo první sbírání mezinárodních zkušeností a na první pokus to nebylo vůbec špatné.

Zdroj: ALT RS Václav Brabe

Kompletní výsledky zde:

https://www.manage2sail.com/en-US/Home/ResultsFragment/event/d4fe72da-93ff-4868-afba-a62b5959d453/regatta/ - !/?classId=87e28d8d-fd09-480d-a73f-c1341eb2fb88

Fotografie: (c) Jan Richter/Fujifilm X-T2

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.