Mistrovství světa kategorie A v akrobatickém rokenrolu – Winterthur, 9. 11. 2013

V sobotu 9. 11. proběhla ve Winterthuru poslední z pouhých tří letošních řádných soutěží kategorie A. Tou čtvrtou byly World Dance Sport Games na Taiwanu, kde mohlo tancovat pouze 24 párů vybraných podle zvláštního klíče. Rokenrolové mistrovství světa bylo spojeno s World Masters boogie-woogie a místní klub DAMO je uspořádal v Eulachhallen, což jsou dvě stavebně spojené haly na okraji sportovního areálu v západní části města. Přestože zde na třech montovaných tribunách bylo více místa, než v divadle, kde se soutěžilo v uplynulých letech, byly všechny vstupenky už několik dnů předem vyprodány.

Celá soutěž byla organizačně mimořádně dobře připravena. Probíhala plynule a v dobrém souladu s časovým plánem. Osvětlení parketu mělo vysokou hladinu, ale přesto neoslňovalo a obešlo se bez laciných světelných efektů a také hlediště bylo dostatečně osvětleno. Tanečníci měli k rozcvičování k dispozici dvě oddělené prostorné tělocvičny zvlášť pro rokenrol a boogie-woogie. Zajímavostí bylo, že k finálovým sestavám boogie-woogie obstarávala doprovod živá hudba. Poprve v historii byl na internetu k dispozici přímý přenos celé soutěže a záznam je možné shlédnout ještě dnes.

Odpolední část byla zahájena v 13.00 hod. Jako první nastoupily na parket rokenrolové páry k taneční sestavě, které se střídaly s tanečníky boogie-woogie. V ní také proběhlo opravné kolo a tato část skončila v 17.00 hod. Po přestávce soutěž pokračovala v 19.00 hod. a skončila vyhlášením výsledků ve 22.40 hod., ke kterému byly finálové páry přivezeny na nablýskaných motocyklech. Poté ještě do 0.20 hod. hrála k tanci podobně jako při předchozích soutěžích skupina The Fires.

V soutěži startovalo 33 párů ze 13 zemí, což je množství na úrovni ostatních letošních i loňských závodů. Z 1. kola, ve kterém tancovaly všechny páry, postoupilo 16 párů přímo a dalších 8 párů z opravného kola do čtvrtfinále. V semifinále potom tancovalo 12 párů. Ani této soutěži se nevyhnula změna pravidel: do finále postoupilo poprvé pouze 6 párů. Soutěž měla vysokou sportovní úroveň. Ani dvě dvojná salta nestačila k postupu do finále, protože je už v semifinále úspěšně předvedly všechny páry.

Mistry světa se stali Poláci Jacek Tarczyło a Anna Miadzielec z klubu Mega Dance Zielona Góra, kteří v předchozích letošních soutěžích vybojovali vždy střídavě zlatou nebo stříbrnou medaili. Zvítězili ve všech kolech, i když v akrobatické finálové sestavě rozdílem jediné známky.

Stříbrnou medaili vybojovali Ivan Judin a Olga Sbitněva z moskevského klubu Spartak, kteří se v předchozích soutěžích o vítězství dělili s prvně jmenovaným párem. Také jejich výkon byl ve všech kolech shodně ohodnocen druhým místem.

Bronzovou medaili si do Norska odvezli Steinar Berg a Anna Ragnhild Olstad. Je to jejich dosud největší úspěch od roku 2007, kdy se na mezinárodních soutěžích kategorie A poprvé objevili. V 1. kole skončili na 15. místě, ve čtvrtfinále postoupili na 12. místo a v semifinále dále na 5. místo. Ve finále v taneční sestavě obsadili 6. místo a v akrobatické sestavě získali od porotců pět trojek, což odpovídá 3. místu, a to také rozhodlo o celkovém výsledku.

podium

Na 4. místě skončil nejlepší z našich třech párů, Lukáš Fürst s Alžbětou Slámovou. Ve všech předkolech a také v taneční finálové sestavě vybojovali 3. místo, ovšem v akrobatické sestavě se jim nedařilo. Při druhé figuře, což je Bettarini salto skrčmo vpřed s dopadem na paže a následná kombinace, udělali chybu, díky které dostali od poroty čtyři pětky a to je tedy odsunulo na 5. místo. Při souhrnném hodnocení za obě finálové sestavy sice získali stejné bodové hodnocení jako předchozí pár, ale akrobatická sestava rozhodla o celkovém umístění.

Zbývající finalisté byli Rusové. 5. místo obsadili Ivan Klimov a Jekatěrina Tichonova, kteří se v předkolech i finálových sestavách umístili vždy na 4. nebo 5. místě. Na 6. místě skončili manželé Alexej a Jevgenia Murašovovi. V 1. kole vybojovali 4. místo, ve čtvrtfinále klesli až na 8. místo, ale v dalších kolech si dokázali umístění vylepšit.

Díky velké konkurenci se ne všechny dobré páry dostaly do finále. Velké zklamání zažili René Bachmann a Stephanie Rüegg, v současnosti nejlepší švýcarský pár, kteří touto soutěží ukončili svoji závodní činnost, aby se René mohl více věnovat rodině. I když se na soutěž dlouho a intenzivně připravovali, skončili až na 8. místě.

Oba další české páry postoupily z 1. kola přímo do čtvrtfinále, kde pro ně soutěž skončila. Michal Škoda s Jitkou Šemberovou v 1. kole obsadili 16. místo a stejne se umístili i ve čtvrtfinále. To je současně i celkový výsledek, nejlepší od loňského roku, od kdy spolu v kategorii A tancují. Marek Divoký tancoval spolu s Lenkou Richtrovou teprve na druhé mezinárodní soutěži. V 1. kole vybojovali 13. místo, ale to ve čtvrtfinále neobhájili a skončili na 20. místě.

Slovensko na soutěži zastupoval jediný pár – Filip Kočiš s Andreou Hruškovou. V 1. kole vybojovali 6. místo, ovšem to v dalších kolech neudrželi. Ve čtvrtfinále klesli na 10. místo a v semifinále na 12. místo, a to je také jejich celkový výsledek.

Tato soutěž pro kategorii A uzavřela letošní sezónu, žáky, juniory a kategorii B ještě čeká v polovině prosince Světový pohár ve Slovinsku ve Vrhnice nedaleko Lublaně. Teď už můžeme jen doufat, že se v příštím roce podaří uspořádat pro kategorii A víc soutěží, než tomu bylo v tom letošním, který byl v tomto směru opravdu vyjímečný.