Mistrovství světa kategorie A v akrobatickém rokenrolu – Ženeva, 21. 11. 2015

Zdeněk Polc

Za chladného a deštivého podzimního počasí se v sobotu 21. listopadu 2015 sešly v Grand-Saconnex, což je samostatné předměstí Ženevy, nejlepší rokenrolové taneční páry. Klub BC Swing zde ve sportovní hale „Salle du Pommier“ uspořádal Mistrovství světa, které bylo spojeno se soutěží dvou kategorií boogie-woogie. V nich ale čeští tanečníci nebyli zastoupeni. Na rozdíl od Mistrovství Evropy, které zde proběhlo v roce 2012, nebyl parket vytvořen na vyvýšeném pódiu, ale přímo na podlaze haly. Ta je dostatečně prostorná, stejně jako rozcvičovna, ta byla ale umístěna v oddělené budově a bylo nutné do ní přecházet přes nádvoří areálu.

Soutěž byla zahájena v 11.00 h. a její odpolední část skončila v 16.00 h. Po přestávce pokračovala od 19.00 h. finálovou částí, kterou po vyhlášení výsledků v 22.05 h. vystřídala společenská párty tak, jak je to u švýcarských soutěží obvyklé.

Na parket nastoupilo 33 párů ze 13 zemí, přičemž až na vyjímky dané umístěním ve světovém žebříčku, mohly z každé země startovat jen tři páry. Zajímavostí byla účast japonského páru, naproti tomu zde zcela chyběli zástupci Slovenska a Polska.

Akrobatické sestavy byly poznamenány novým systémem hodnocení. Figury prováděné s vruty nahradily dříve běžná dvojná salta, které předvedly ve finále jen tři páry. Vzhledem k tomu, že na Mistrovství světa nejsou přímo nasazované páry ani hodnocení systémem KO, nejsou tak výsledky nijak zkreslovány a lze říci, že dobře vyjadřují skutečnou kvalitu tanečníků. Umístění některých párů bylo značně neočekávané, ať už v dobrém nebo horším smyslu.

Velkým překvapením byl titul Mistrů světa Richarda Ceruttiho a Amélie Galvez, Švýcarů z pořádajícího klubu BC Swing Gd-Saconnes, kteří spolu tancují od roku 2012. Je to jejich vůbec první vítězství v mezinárodní soutěži. V 1. kole a ve čtvrtfinále obsadili vždy 6. místo. Zásadní obrat přinesla obtížnost v semifinále, kde se výchozí známka 110 v předchozích kolech podstatně zvýšila na 130 bodů. Díky tomu v semifinále získali 113,5 bodu, vybojovali 1. místo, a to obhájili i ve finálové akrobatické sestavě. V jejím úvodu zařadili bezvadně provedené vysoké dvojné salto vzad a i další figury bezchybně zvládli. Tancovali s úsměvem a bylo vidět, jak si tanec užívají. V taneční sestavě obsadili 2. místo.

Stříbrnou medaili vybojovali Rusové Alexej Kondrašin a Darina Kozlova z moskevského klubu Planeta MGDTDiM Marino. V 1. kole obsadili 3. místo a ve všech dalších kolech vybojovali vždy 2. místo. Přitom v semifinále obdrželi jen o 0,13 bodu méně, než vítězný pár. Jejich akrobatické sestavě dominovaly vruty a také oni všechny figury bezpečně a v pohodě zvládli.

Bronzová medaile zbyla pro další ruský pár, Ivana Judina a Olgu Sbitněvu ze Spartaku FSO Junosť Moskvy. V 1. kole skončili na 4. místě, ve čtvrtfinále postoupili o příčku výše a 3. místo obhájili i ve všech dalších kolech. Akrobatickou sestavu zahájili dvojným saltem vzad, po kterém následovaly figury s vruty.

Na svoji druhé společné soutěži byli úspěšní Tobias Bludau a Michelle Uhl, Němci z 1. RRC Speyer e. V. V 1. kole vybojovali dokonce 2. místo, ale to neobhájili a ve všech dalších kolech skončili vždy na 4. místě.

Ne všem párům se vždy daří podle jejich představ. Druhý z německých finálových párů, Mario Bludau s Jeanette Uhl z klubu Rockin Wormel Worms e. V. v 1. kole vybojovali 5. místo, ale ve čtvrtfinále klesli o dvě příčky. V semifinále postoupili na 6. místo. Ve finále předvedli bez potíží první tři figury, ale potom partnerka zapomněla pokračování sestavy a na několik taktů ji přerušila. I když pár poté sestavu dokončil, je jasné že byl postižen citelnou bodovou srážkou a skončil na 6. místě. Je ale pravda, že výchozí známka jejich sestavy byla nejnižší ze všech finalistů, takže by ani bezvadné provedení celé sestavy na jejich umístění sotva mohlo něco změnit.

Velké zklamání zažili Fabien Ropraz a Julia Judina, švýcarský pár z Tic – Tac Rock Club Cernier, kteří se zúčastňují všech mezinárodních soutěží a kteří s vyjímkou první společné soutěže vloni v Rimini vždy vybojovali některou z medailí. V 1. kole i ve čtvrtfinále zvítězili a nic nenasvědčovalo tomu, že by se v dalších kolech mělo něco změnit. Ale v semifinále nastal obrat. Po prvních třech bezvadně provedených figurách, mezi nimiž bylo i dvojné salto vpřed, se partnerce nezdařil nástup do další figury a provedla jen výskok. Nepomohla ani nejvyšší výchozí známka ze všech a pár skončil na 8. místě, což znamená, že nepostoupil do finále.

Českou výpravu tvořily tři páry spolu s trenéry Františkem Večeřou a Jiřím Haisem. Lukáš Fürst s Alžbětou Slámovou ze Sokola Kampa Praha skončili v 1. kole na 15. místě, ale v dalších kolech postupovali rychle vzhůru. Ve čtvrtfinále obsadili 9. místo a v semifinále vybojovali 5. místo. Jako jediný pár v akrobatické sestavě zařadili dvě dvojná salta: vzad z výskoku a vpřed z Betarini. Bohužel u poslední, šesté figury se zřejmě projevila únava partnerky. Z úvodní stojky se sice správně dostala na ramena partnera, ale pokračování do itala nezvládla a seskočila na zem. To je s největší pravděpodobností  připravilo o jedno místo a skončili na 5. místě. Ovšem i to je úspěch ve srovnání s 9. místem na předchozí soutěží v Moskvě.

Pro zbývající dva páry ze Siluety Praha soutěž skončila už v opravném kole. Tomáš Prediger s Marií Dvořákovou na této své druhé společné soutěži v 1. kole obsadili 25. místo. Následně v opravném kole skončili jako první „pod čarou“ na 9. místě, což odpovídá 25. místu v celkovém hodnocení. Za nimi, na 26. místě skončili Jiří Jakubec a Nikola Zunová. V 1. kole se umístili na 27. místě a v opravném kole obsadili 10. místo.