Mistrovství Evropy ve volejbalu mužů 2021 má za sebou zápasy v základních skupinách

Dne 1. září začal nejen školní rok, ale prvními zápasy odstartovalo také Mistrovství Evropy ve volejbalu mužů 2021. Na pořadatelství šampionátu se podílí, jak je v poslední době při větším počtu účastníků zvykem, několik zemí, konkrétně Finsko, Estonsko, Polsko a po 10 letech také Česká republika.

Čtyřiadvacet účastníků rozdělených do základních skupin po šesti odehrálo své zápasy v polském Krakově, finském Tampere, estonském Tallinu, skupinu B i s českým národním týmem hostila Ostrava. Osmifinálovými a čtvrtfinálovými zápasy mistrovství pokračuje v Ostravě a Gdaňsku a o víkendu 18. a 19. září pak evropský volejbalový svátek zakončí boje o medaile v Katowicích.

V ostravské Ostravar Aréně, kam se evropský šampionát vrátil po 20 letech, zazněl úvodní hvizd až v pátek 3. září. A hned se zrodilo velké překvapení. Český národní tým totiž ve svém zahajovacím utkání porazil po skvělém výkonu vicemistry Evropy z roku 2019 Slovince. Začátek zápasu byl vyrovnaný, v prvním setu se oba týmy přetahovaly o každý bod, ve skóre nebyl vetší rozdíl než dva body. Set nakonec dovedli do vítězného konce Češi poměrem 26:24. Ve druhé sadě Češi ani jednou neprohrávali, za mohutného povzbuzování hlediště šli nekompromisně za vítězstvím a sadu vyhráli 25:18. Třetí dějství začalo opět vyrovnaně, ale pak Slovinci odskočili na 8:6, rozdíl v jejich prospěch postupně narůstal a sadu získali bez problémů poměrem 25:14. S českými hráči ale ztráta třetí sady nijak nezamávala. Naopak, do čtvrtého setu vlétli jako uragán a Slovincům už se nepodařilo je zabrzdit, po výsledku 25:19 mohla Ostravar Aréna začít oslavovat překvapivý výsledek 3:1. Zopakoval se tak příběh z mistrovství Evropy v Ostravě z roku 2001, kdy Češi rovněž v prvním zápasu porazili stejného soupeře stejným výsledkem.

Po senzaci v souboji se Slovinskem ale přišlo běloruské vystřízlivění. V prvním setu otočila česká reprezentace nepříznivé skóre 4:7 na 9:7, Bělorusko však znovu odskočilo a snaha Čechů o srovnání už byla marná, prohráli 20:25. Ve druhém setu se obraz hry otočil, Češi zvítězili 25:19 a namlsaní fanoušci očekávali, že vítězná jízda českých volejbalistů bude pokračovat. Bohužel se tak nestalo. Úvod třetí i čtvrté sady vyšel mnohem lépe Bělorusům, Češi jen dotahovali. Ve třetím setu ještě snížili na rozdíl pouhých 2 bodů, poté se jim podařilo odvrátit první ze čtyř běloruských setbolů, ale ke zvratu nedošlo, Bělorusové získali třetí set 25:21. Čtvrtý set měl ještě nepříznivější vývoj, běloruští hráči svůj náskok navyšovali, měli dokonce osm mečbolů, a i když Češi snížili na 24:19, Bělorusko si už vítězství vzít nenechalo.

Krásná a napínavá bitva byla k vidění ve třetím zápase proti favorizovanému Bulharsku. První set tomu ale příliš nenapovídal, Bulhaři doslova přejeli český tým 25:10. Češi se však nezlomili, hnáni skvělým publikem hráli velmi obětavě a po výsledku poměrem 25:23 dosáhli srovnání skóre. Ve třetí sadě zářili čeští hráči v útoku i na bloku a vyhráli ji 25:18. Herní pohodu si český tým přenesl i do čtvrtého setu, dostal se až na skóre 23:19 a vypadalo to, že si poradí s dalším favoritem.  Bulhaři ale snížili na 23:20 a třemi esy za sebou dokonce srovnali na 23:23. Jan Hadrava sice ještě vypracoval mečbol, ale Bulharsko zvrat ve vývoji čtvrtého setu dokonalo a zvítězilo 26:24. Utkání tak rozhodoval až tie-break, český tým v něm od začátku tahal za kratší konec a prohrál 11:15. Češi z velké bity neodešli zcela bodově naprázdno a za prohru 2:3 si do tabulky připsali alespoň 1 bod.

Po dni volna čekal české hráče klíčový zápas, soupeře z Černé Hory potřebovali porazit, aby si udrželi naději na pokračování v turnaji. V úvodním setu se odehrálo velké drama, obě strany měly několik setbolů, úspěch nakonec slavili Češi výsledkem 30:28. Druhý set byl stejně napínavý. Český tým si sice vybojoval náskok 20:14, hráče Černé Hory ale na kolena nedostal, ti totiž šesti body v řadě snížili ze skóre 23:16 na 23:22. Češi se ale o vítězství připravit nenechali a vyhráli 25:23. Třetí dějství se již odehrávalo podle jiného scénáře, dva vyhrané sety konečně přinesly uklidnění na ruce českých volejbalistů a jednoznačné skóre 25:10.

Vítězství 3:0 na Černou Horou zajistilo reprezentaci České republiky postup do osmifinále. Její poslední zápas ve skupině s Itálií měl rozhodnout o tom, z jakého místa do osmifinále zamíří a na jakého soupeře narazí. Itálii už z prvního místa nemohl nikdo sesadit, v případě výhry by ale Češi mohli dosáhnout na druhé místo ve skupině a tím samozřejmě výhodnější výchozí pozici. Itálie dosud procházela šampionátem suverénně, ztratila jen jeden set, o který ji připravilo Bulharsko. Český tým se italského favorita nezalekl, potrápil ho, svedl s ním poměrně vyrovnanou bitvu, získal jeden set, ale zázrak se nekonal. Po setech 20:25, 21:25, 25:23 a 22:25 ztratili Češi utkání 1:3, což znamená, že v tabulce B skupiny obsadili čtvrté místo za Itálií, Slovinskem a Bulharskem a v osmifinále v Ostravě přivítají olympijské vítěze z Tokia Francouze.

Další osmifinálové dvojice, které budou o čtvrtfinále bojovat v Ostravě, tvoří Itálie – Lotyšsko, Německo – Bulharsko a Slovinsko – Chorvatsko. V Gdaňsku se střetnou Rusko – Ukrajina, Polsko – Finsko, Nizozemsko – Portugalsko a Srbsko – Turecko.

Fotografie doplňující článek jsou z prvního hracího dne v Ostravě, ze zápasů Itálie – Bělorusko 3:0, Černá Hora – Bulharsko 0:3 a Česká republika – Slovinsko 3:1.

Informace o evropském šampionátu ve volejbalu mužů 2021 jsou k dispozici na webu https://eurovolley.cev.eu/cs/hlavni-stranka-muzi/.