Mistr Lee Youn Jae objíždí se svým seminářem všechny české kluby Taekwonda

Skutečný mistr korejského bojového umění Taekwondo WTF Lee Youn Jae zahájil svou pouť po českých oddílech v mělnickém Taekwondo Hansoo Petra Limprechta.

Nejmladší držitel osmého danu na světě a velvyslanec z Kukkiwonu Mistr Lee Youn Jae převzal na dvě hodiny žáky mělnického Taekwondo Hansoo ze školy Petra Limprechta, aby jim osvětlil techniky a podstatu jihokorejského bojového umění. Pokračovat bude následně ve všech oddílech po celé republice.

Taekwondo se začal Lee Youn Jae učit už v roce 1979. Letošní rok bude věnovat čas během svých seminářů všem mistrům a žákům českých Taekwondo oddílů, aby šířil filozofii přímo z Kukkiwonu dál do světa. Kukkiwon je centrum světového taekwonda, které vzniklo už v roce 1972. „Rád bych pomohl všem mistrům, aby taekwondu ještě víc porozuměli a mohli ho lépe učit. A aby v jednou v Čechách bylo WTF taekwondo považováno za nejlepší bojové umění,“ řekl Lee.

Mistr při seminářích vysvětluje žákům celý systém, techniku i filozofii, na které je Taekwondo WTF založeno. „Naučil jsem se, že každý, kdo cvičí bojové umění, musí zklidnit svojí mysl a udržet ji ve skromnosti. Nesmí se nechat oslepit samotnou dovedností, ale musí se neustále učit základům. Nevidím tedy sám sebe jako učitele, ale jako neustále se učícího žáka,“ uvádí Lee Youn Jae.

Že Taekwondo není jen sport, ale opravdické umění předvedl Mistr Lee nejen bojovníkům, ale i přihlížejícím divákům. „Viděl jsem na vlastní oči to, co znám dosud jen z akčních filmů. Myslel jsem si, že jsou to filmové triky, ale dneska to bylo doopravdy,“ vyprávěl nadšeně jedenáctiletý bojovník Vojta, který se věnuje tomuto bojovému umění už třetím rokem.

A i když mistr Lee nemluví plynulou češtinou, všichni mu rozuměli. „Naši trenéři nás učí v rámci tréninku rozumět korejským výrazům, takže nebyl problém Mistra Lee pochopit,“ svěřila se patnáctiletá Anna, která je nositelkou teprve sedmého kupu v taekwondu.

V roce 2000 v rámci oslav navázání 10 let diplomatických vztahů mezi Koreou a Českou republikou byl Lee Youn Jae vyslán na Policejní akademii do Prahy, kde působil jako učitel bojových umění. „Byl jsem dojatý nadšením mých prvních žáků, kteří se začali poprvé učit od korejského mistra a rozhodl jsem se tady usadit a učit jsem“ vzpomíná na začátky v České republice. V současné době navíc vede svou školu bojových umění Taehan, která má dvě pobočky, jednu v Praze a jednu v Kolíně. A zároveň je hlavním trenérem české reprezentace Poomsae v Taekwondo WTF. Taekwondo WTF má pod sebou dvě soutěžní disciplíny a to Poomsae a Kyorugi. Poomsae se soutěž v technických sestavách a Kyorugi je přímý boj mezi dvěma zápasníky.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.