Mezinárodní fotbalový turnaj v Brně ovládlo Slovácko. Na podporu ukrajinské armády vybrali fanoušci desítky tisíc korun

Jedenáct týmů a více než stovka hráčů z různých koutů Evropy. Legendární brněnský stadion za Lužánkami hostil o druhém červencovém víkendu turnaj fotbalových fanoušků Eurofanz. Ten od roku 2007 pořádali fotbaloví nadšenci v ukrajinském Lvově, kvůli ruské invazi se však letos poprvé konal za ukrajinskými hranicemi. Vítězný pohár zůstal na Moravě, po vyrovnané finálové bitvě s fanoušky anglického Newcastle United ho pozvedli příznivci Slovácka.

Do západoukrajinského Lvova se na přelomu června a července každý rok pravidelně sjížděli stovky fanoušků z různých koutů Evropy. Stopku pak turnaji v roce 2020 a 2021 vystavil covid. Letos měli organizátoři v plánu s turnajem pokračovat. Jejich zemi však v únoru napadla ruská armáda.

Prakticky ihned po napadení Ruskem jsem volal klukům na Ukrajinu, ať turnaj neruší. Že ho případně uspořádáme v Brně a výtěžek půjde na podporu Ukrajiny,” popsal brněnský radní pro kulturu a hlavní organizátor turnaje v Brně Marek Fišer.

Povedlo se. V kulisách monumentálního brněnského stadionu se tak představili hráči z Anglie, Nizozemska, Běloruska, Slovinska, Maďarska, Moldavska, Mexika nebo Ukrajiny. A samozřejmě fanoušci domácí Zbrojovky, kterým se nakonec do vyřazovacích bojů nepovedlo probojovat a turnaj pro ně skončil už v základní skupině.

Desítky tisíc korun na podporu ukrajinské armádě

Z titulu se nakonec radovali fanoušci 1. FC Slovácko, kteří ve vyřazovací fázi postupně zdolali nizozemský Heerenveen, výběr svobodného Běloruska a ve finále anglický Newcastle. Semifinálové zápasy a finále přitom na YouTube streamu sledovalo dohromady dva a půl tisíce diváků. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=tqF3seObVc4

Na podporu ukrajinské armády se díky turnaji vybralo téměř padesát tisíc korun. „Našim cílem bylo od začátku vybrat alespoň symbolických 1913 euro (v roce 1913 byla založena fotbalová Zbrojovka Brno) tedy něco přes čtyřicet tisíc korun. To se nám povedlo zejména díky borcům z Newcastle, kteří mezi sebou vybrali víc než polovinu této částky,” vysekl poklonu fanouškům z Anglie Fišer.

Máte zlatá srdce, děkujeme

Tým ze severoanglického města je pravidelným účastníkem Eurofanz. Pozvání do Brna si tak fanoušci nemohli nechat ujít. „Hrát na stadionu za Lužánkami byla obrovská čest. Turnaj i celý pobyt v Brně jsme si opravdu užili. S našimi přáteli na Ukrajině souzníme, myslíme na ně a stojíme při nich. Proto jsme se pokusili vybrat pro ně co nejvíce peněz,” shrnul vedoucí výpravy z Newcastle Simon Smith.

Vybrané finance nyní poputují ukrajinské armádě. „Dary použijeme na nákup vojenského vybavení, které pomůže našim statečným hochům v boji proti ruským okupantům,” uvedl jeden ze zakladatelů Eurofanz Vyacheslav Novytskyi. Našim přátelům z Newcastle chceme vzkázat - máte zlatá srdce, jste skvělí chlapi,” vzkázal na ostrovy hlavní pořadatel ukrajinského turnaje. „Jsme nesmírně vděční také Markovi a všem, kteří se na organizaci turnaje podíleli. Všem moc děkujeme,” uzavřel Novytskyi.

Foto: Kateřina Rusňáková

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.