Mostecký autodrom zažil rekordní víkend. Mezi fanoušky zavítal i prezident Petr Pavel.

Poslední červencový víkend se na mosteckém okruhu nesl v duchu mistrovství světa superbiků. Z mosteckých superbiků se tak stává již tradiční podnik, který je vrcholem sezóny motorsportu v České republice. Díky televizním přenosům jej pak u obrazovek celosvětově sleduje průměrně 75 milionů diváků a dosahem tak překonává všechny sportovní akce, které se v České republice konají.

Nedělní závod si nenechal ujít ani prezident republiky Petr Pavel, který do Mostu dorazil stylově na motorce. Během návštěvy navštívil řídící věž, závodní boxy a na startovním roštu si podal ruku s Oliverem Königem. Nakonec si užil i slavnostní ceremoniál po závodu superbiků, kdy promluvil s vítězem Alvárem Bautistou.

Zdroj dynamické sekce: » WSBK Most (Fotogalerie)

Sobota: Jonathan Rea zvítězil na sedmý pokus. 

V Mostě to Jonathanu Reovi konečně vyšlo a získal své první vítězství v celé sezóně. Druhý v sobotním závodě dojel Toprak Razgatlioglu na Yamaze a třetí příčku obsadil Danilo Petrucci na Ducati. Závod vůbec nevyšel dosud suverénně vedoucímu Alvaro Bautistovi. Lídr šampionátu propásl příležitost vytvořit nový absolutní rekord v počtu vítězství v sezóně (18), když skončil na 12. místě. 

Strategie výměny pneumatik bohužel stála lepší umístění i domácího Olivera Königa. Chvíli byl i čtrnáctý, ale kvůli mechanickému problému nešlo v boxech vyměnit přední kolo, ztratil více než půl minuty a nakonec skončil dvacátý.

ni v supersportech se situace nevyvíjela podle představ. V první zatáčce se hned po startu strhla pořádná mela. Jezdci zanesli na trať štěrk, na který doplatil pak Lucas Mathias. Po pádu začal z jeho Kawasaki unikat benzín a závod musel být přerušen. Po druhém startu šel suverénně do vedení Nicolo Bulega na Ducati a vedení udržel až do konce závodu. Připsal si tak letošní deváté vítězství a jde tak naprosto neochvějně za titulem mistra světa. Ondřej Vostatek, který startoval na divokou kartu skončil v sobotním závodě na 20. místě a má tak motivaci v neděli dokázat, že do třídy WorldSSP patří.

V nejnižší kubatuře SSP300 drželi palce čeští fanoušci Petru Svobodovi. Během závodu začalo pršet a jezdci museli do boxů. Někteří se to však rozhodli risknout a slabý déšť překonali na slikách. Mezi nimi Lenox Lehmann. Německý jezdec postoupil z 22. místa na startovním roštu a vybojoval senzační vítězství. Svoboda se nevyhnul pádu, ale i přesto dokázal vybojovat skvělé 6. místo, což mu nakonec vyneslo postup celkovou na druhou příčku šampionátu.

Neděle: Fenomenální bitva Bautisty s Razgatlioglu

Nedělní závod královské třídy World Superbike ovládl dosavadní lídr šampionátu Alváro Bautista, který si tak spravil chuť po nevydařeném sobotním závodě. Bautista v neděli předvedl fenomenální bitvu s Toprakem Razgatlioglu, šampionem z roku 2021. Předjížděli se v podstatě při každém průjezdu po hlavní rovince. Souboj ukončil Toprakův pád a bylo z toho osmnácté vítězství v jediné v sezóně, což je rekord, který se zatím v historii WorldSBK nikomu nepodařil.

Oliver König, jediný český jezdec v nejvyšší třídě, bohužel zažil další smolný víkend, kdy ho v obou závodech zradila technika. Nejprve v sobotu kvůli nezvládnuté výměně pneumatik ztratil hodně vteřin, aby ho pak v neděli zastavila technická závada „Od začátku vypadávaly kvalty, až jsem začal podřazovat. Zastavilo to zadní kolo a motorka zůstala stát,“ popsal König smolný závod.

Problémy se nevyhnuli ani dalšímu českému zástupci Ondřeji Vostatkovi v supersportech. Po slibně rozjetém závodu, kdy se postupně přibližoval bodovaným příčkám, ho zdrželo týmové nedorozumění při zastávce v boxech a následně technické problémy. Nakonec musel ze závodu odstoupit. 

Zdroj: TZ a foto Autodrom Most

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting