Mercedes oslavil v Monaku čtvrtý letošní double.

U Mercedesu mohou po Velké ceně Monaka slavit. Nico Rosberg v uličkách Montecarla vyhrál start cíl. Lewis Hamilton se dlouho držel za ním se ztrátou okolo jediné sekundy, ale něco mu spadlo do oka a nakonec musel bránit druhé místo před dotírajícím Danielem Ricciardem.

Vettel

Rosberg vyhrál v Monaku již podruhé v řadě, celkem si připsal pátý triumf v kariéře. „Je to mimořádné vítězství, protože Lewis byl silný, měl výsledky a já potřeboval zlomit jeho sérii. Tento týden jsem to dokázal,“ radoval se v cíli.

Oba jezdci absolvovali jedinou zastávku v boxech ve 25. kole, Rosberg zajel k mechanikům těsně před Hamiltonem, když podobně jako většina týmů využil vyjetí safety caru. Šest nejlepších jezdců v cíli jelo na jeden pit stop, nejlépe umístěným pilotem se dvěma zastávkami byl osmý Romain Grosjean s Lotusem.

Kvyat

Většina jezdců startovala na super měkkých pneumatikách, nejlépe postaveným jezdcem na měkkých pneumatikách byl na startu Nico Hülkenberg. Se strategií jedné zastávky v boxech si z 11. místa polepšil o šest pozic.

Další zajímavou strategii předvedli Williams a Felipe Massa, ten na sadě super měkkých pneumatik odjel prvních 45 kol závodu a pak pro krátký závěrečný stint přezul na měkké pneumatiky. Tato strategie mu dovolila postoupit ze 16. místa na startu na 7. v cíli. Romain Grosjean ujel více jak 50 kol na jedné sadě super měkkých pneumatik – od 24. kola až do cíle.

Hamiltonovi se v průběhu závodu do oka dostala drobná nečistota. „Přiblížil jsem se Nikovi, ale nějaká částečka či nečistota se mi dostala do oka. Řídil jsem prakticky jen s jedním okem, což je prakticky nemožné. V pomalých zatáčkách jsem musel oko zavírat, což bylo ještě horší, ale pět kol před cílem se to samo vyřešilo a dokázal jsem zůstat před Danielem,“ vysvětloval mistr světa z roku 2008.

Rosberg

Cítil jsem se silný, do jízdy jsem dal srdce. Nebyl to můj víkend, ale mohu být spokojen, že jsme pro tým získali další double. Máme skvělé auto a každý, kdo na něm pracuje, si zaslouží neuvěřitelné výsledky, které teď máme,“ vysvětloval Angličan. „Je to okruh, kde se obtížně předjíždí. Držel jsem se co nejblíž Nika, měl jsem skvělé tempo, ale nemohl jsem ho předjet.“

Text: gpf1.cz; TZ Pirelli