Mělnický jezdec Jiří Mika se představuje

Dalším jezdcem, kterého jsme pozvali si trochu popovídat o jeho zážitcích a zkušenostech, je Jiří Mika z Mělníka, kterého přivedl k motorsportu jeho otec.

Ahoj Jirko, jak jsem už nastínil v úvodu, tak tvůj táta také závodil, prozraď našim čtenářům, s čím jezdil a jak se mu při závodech vedlo?

 Táta jezdil v letech 1984-1986 rallye s vozem Lada 2105 skupinu A 1300 za tým AMK Metalex Mělník. Nepamatuji si jaké měl přesně výsledky, ale pohárů má dost :) 

Byl to právě táta, kdo tě k závodům přivedl?

Od mala mě táta bral na dílnu, takže moje cesta byla jasná. V mých patnácti letech jsme začali stavět první závodní auto.

S čím si začínal závodit, spoustu mladíků začínalo na motokárách, byl to i tvůj případ?

Můj první závod byl v roce 2000 v Sosnové u České Lípy v Rallycrossu. Ze závodu jsme odjížděli s třetím místem divize junior.

Zdroj dynamické sekce: » Jiří Míka - rozhovor (Fotogalerie)

Představ nám svůj vůz, se kterým jezdíš?

Jedná se o Citroen Saxo 1.6 16V, který jsme s tátou stavěli spolu. Saxo prošlo od začátku stavby různými                   změnami co se týká motoru, převodovky, brzd, tlumičů. Dá se říci, že se stavělo celé znova mimo skeletu. Všem, kdo pomohl velké díky, povedlo se super Saxo. Největší díky patří tátovi a Pepovi Dohnálkovi, kterého vzbudíte ráno a je schopen poradit na 1000%

Jezdíš převážně závody na okruzích, svezl jsi se někdy i v jiném autě, třeba na rallye, či na motorkách?

Motokárám jsem se věnoval v letech 2010-2013, jestli moje dcera bude chtít závodit, tak motokáry jsou to nejlepší na naučení. Rallye je krásný sport, který je hodně nebezpečný, proto rallye nikdy.

V minulých sezónách jsi jezdil okruhové závody Carbonia Cupu, budeš ještě pokračovat ve stejném seriálu i po narození své dcery?

Máme doma čtyři měsíce starou dcerku, je to nejlepší výhra v mém životě. Nic není víc než ona.

Chceme určitě pokračovat v Carbonia Cupu, ale nepojedeme celou sezonu. V březnu zkusíme Eddacup, který se jede na okruhu v Mostě. Tento závod se jede týden před Carbonia Cupem, tak se alespoň rozjedu po zimní pauze.

Podporuje tě tvoje rodina na závodech, či případně vozíš svého maskota pro štěstí?

Ano podporuje i mimo závody. Maskota mám plyšového opičáka, kterého jsem dostal od babičky, dále fotka mého psíka Valentina.

Kdyby si měl možnost a nemusel jsi hledět do pokladny, s čím by si se svezl a na kterém okruhu?

Určitě by to byl vůz skupiny kit-car, jako řidič Citroenu bych bral Saxo nebo Xsaru. Klidně okruh v Mostě tam to celkem znám.

Jakého úspěchu si zatím nejvíce vážíš a proč?

Každý dojetý závod, zakončen pohárem je pro náš tým úspěch. Máme radost, že časy na kolo posouváme směrem dolů a dokážeme porazit silnější auta.

Čeho si zatím ve své krátké jezdecké kariéře nejvíce ceníš a na jaký okruh se rád vracíš?

Rok 2005 závod mistroství Evropy v Rallycrossu, bylo fajn vidět české vlajky na tribunách a fandící diváci. Mám rád Most, Lausitz, potom Sosnovou u České Lípy.

Na závodech jsi měl možnost ochutnat i drinky od F-DRIVE. Co ti nejvíc zachutnalo?

Chutná mi Mojito, zajímavá chuť.

Kde tě určitě tvoji fanoušci letos uvidí?

Jak už jsem psal 25.3 EDDA Cup, v Carbonia Cupu pojedeme závody v Mostě, nic jiného zatím v plánu nemáme.

Děkujeme za rozhovor a popřejeme úspěchy na závodní dráze i v soukromém životě.

Vláďa Rožánek a Jiří Mika
Foto: V. Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.