MČR v motoskijöringu se vrátilo do Dobřan v Orlických horách

Závodníci v motoskijöringu se vrátili na trať, kde se jel 23.2.2019 poslední závod MČR. Ano tak dlouho se nemohlo jezdit - v roce 2020 se o to postarala mírná zima a v roce 2021 všudypřítomný Covid.

Dobřanským se povedl malý zázrak. Sněhu měli dostatečné množství. V týdnu před závodem mrzlo i předpověď počasí byla na blížící se víkend příznivá. Proto do toho šli naplno a dokázali připravit perfektní trať. Každý kdo přijížděl na závody od Dobrušky byl určitě překvapený. V obcích těsně před Dobřanami to ještě vůbec na zimu nevypadalo, sněhu tam byly jen zbytky. Ale když se přijelo k dobřanskému závodišti, objevila se opravdová zimní trať na motoskijöring, která neměla chybu.

Při slavnostním zahájení byl určitě mile překvapen Petr Kovář, jeden z hlavních organizátorů celého seriálu MČR „Orion – Shiva KTM 2022“. Nedávno oslavil své 60. narozeniny a tak na něho pořadatelé nezapomněli. Gratulovali mu i jeho spolubojovníci ze slavné motokrosové éry v Dukle Praha Zdeněk Špaček a Pavel Kunc. Oba v minulosti také jezdili úspěšně motoskijöring – Zdeněk Špaček vyhrál v roce 1997 Český pohár a Pavel Kunc v roce 2002 už Mistrovství ČR.

Do Dobřan nepřijeli bratři Šrolerové, kteří vévodí historické tabulce, kde mají ze všech ročníků nejvíce bodů (1501). Patrikův lyžař nemohl startovat a tak byl jezdec na závodech pouze v roli diváka. Nejel ani Roman Mňuk, který se připravuje na sezónu ve Španělsku. Nechyběl však jeho lyžař Zdeněk Langer, který jel s Jiřím Klejchem. Potěšitelný byl návrat Pavla Dvořáčka, který se do MČR vrátil po několika letech. Pavel jezdil do roku 2017, kdy dokonce jednou právě v Dobřanech vyhráli s Petrem Čížkem. V MČR s ním jako lyžař jel 17-letý pardubický jezdec Daniel Mandys, který normálně jezdí MČR v motokrosu ve stejném týmu jako Dvořáček. Mandys se už prosadil v sezóně 2021, kdy v motokrosovém MMČR juniorů obsadil 6. místo a v prestižní MX2 byl 14. Dvořáček se nově představil na Yamaze, na které bude letos jezdit. Na startu byl i legendární Jan Zářecký, který jako jediný ze všech jezdců absolvoval všechny mistrovské závody od roku 1998, kdy se motoskijöring začal jezdit jako MČR.

Pro diváky byly určitě zajímavé jízdy Orlického poháru, kde se setkávají úplní začátečníci se zkušenými jezdci. Do Dobřan přijelo celkem 31 dvojic a závod se jel stejným systémem, jako MČR. Kvalifikaci ovládli Strmiska – Pavlů, kteří všechny své 3 jízdy vyhráli a potvrdili, že jejich 3. místo v posledním Orlickém poháru nebylo náhodné. Bez problémů postoupili z jízd i Kavka se Sabotou – obhájci poháru z posledního ročníku. Jezdci na 9. - 20. místě si ještě mohli vybojovat 2 postupová místa v B finále.

A to bylo tradičně rušné. Na čele se pořadí neustále měnilo. Chvíli byli na čele Adamovský s Kohoutem, pak 2 kola Budinský – Janko a od druhé poloviny závodu Rubeš se Šislerem. S nimi ještě postoupili Přibyla se Šilhavým.

Finále Orlického poháru se příliš nevyvedlo obhájcům prvenství Kavkovi se Sabotou. Začali uprostřed jezdeckého pole, snažili se zrychlovat, ale po pádu ve 3. kole se už neprosadili. Na čele byli chvíli Vídenský s Grežem, ale od 3. kola je tam vystřídali Strmiska – Pavlů a jejich vítězství bylo přesvědčivé. Na stupně vítězů je doplnil Adam Stránský s lyžařkou Adélou Beránkovou, kterým početní diváci hodně fandili a Vídenský s Grežem.

6. Tomáš Valda – Ondřej Pokorný, AMK Letohrad, Husqvarna 510 4T, 8:09,00

V hlavním závodě MČR se už po 1. sérii kvalifikačních jízd ukázalo, že Dvořáček s Mandysem budou útočit na mety nejvyšší. Vyhráli jízdu stejně tak jako obhájci mistrovského titulu Mohaupt s Hotovým. Dobře jezdili i Lux s Fiedlerem, Marek s Vondruškou, Fogl se Sabotou a překvapivě také Kotouček s Fialou. Ve 2. sérii Mohaupt s Hotovým překvapivě nestačili na Dvořáčka s Mandysem. Jízdu vyhráli i Fogl se Sabotou a tak už se ukazovalo, kdo bude účastníkem finále „A“.

Kvalifikaci tak suverénně ovládli po 3 vítězstvích Dvořáček s Mandysem. Po vyrovnaných výkonech postoupili bez problémů i Fogl se Sabotou a Marek s Vondruškou. Loňští misti byli 4., Zářecký s Fajtem 5., Lux s Fiedlerem 6. Po spolehlivých výkonech postoupili i nováčci seriálu Podzimek s Fendrychem jako 7. a Kotouček s Fialem jako poslední postupující.

Hlavní finále bylo plně v režii Dvořáčka s Mandysem. Už od startu se usadili na čele a po celých 10 kol dokazovali, kdo je 13.2. na dobřanské trati pánem. Putovní pohár tak na rok vlastně zůstává v Dobřanech. Stejně suverénně si vedli Marek s Vondruškou, kteří jezdili také celé finále na stříbrné pozici. Ale o 3. místo na stupních vítězů se dlouho závodilo. Nejdřívě to do poloviny závodu vypadalo, že se na stupně dostanou Podzimek s Fendrychem. Pak se přes ně dostali na 2 kola Lux s Fiedlerem.

Ale velký závod jeli Šmahel s Hendrychem, kteří nakonec vůbec poprvé vystoupili v MČR na stupně vítězů, když se 2 kola před cílem dostali na 3. pozici. Finále vůbec nevyšlo obhájcům mistrovského titulu Mohauptovi s Hotovým. Neodstartovali nejlépe, měli kolizi a nakonec po 6 kolech ze závodu odstoupili. Pro rok 2023 si tak na číslovou tabulku budou muset přilepit jednu nulu, protože pojedou s číslem 10.

Pořadí závodu MČR:

1. Pavel Dvořáček – Daniel Mandys, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 9:01,36
2. Vítězslav Marek – Jaromír Vondruška, Cermen Racing Team, KTM 450 4T, 9:12,14
3. Pavel Šmahel – Jiří Hendrych, SMX Racing Team z.s., Kawasaki 450 4T, 9:21,49
4. Jindřich Lux – Vojtěch Fiedler, Gas Gas 300 2T, 9:25,19
5. Josef Podzimek – Jaroslav Fendrych, Beta 300 2T, 9:27,40
6. Petr Kalášek – Jan Hunal, Sidemotokros Klub Klášterec n.Orl, Yamaha 450 4T, 9:40,95
7. Jakub Kotouček – Milan Fiala, HT Group Racing Team s.r.o., KTM 450 4T, 9:41,90
8. Tomáš Fogl – Martin Sabota, Sidemotokros Klub Klášterec n.Orl, Honda 250 2T,

Mistry pro rok 2022 se tak stali určitě překvapivě, ale zaslouženě Dvořáček s Mandysem s 23 body před Markem s Vondruškou (18 bodů) a Šmahelem s Hendrychem (15 bodů). Díky bonusovým bodům z kvalifikace se na 7. pozici mistrovství dostali Fogl se Sabotou s 10 body. Opět se potvrdilo, jak hodně v motoskijöringu záleží na výkonech lyžařů. Je škoda, že se nemohlo letos jet více závodů, protože dobřanský závod opět ukázal, jak je tato disciplína jezdecky i divácky zajímavá. Tak uvidíme, jak nám vyjde sezóna příští a hlavně abychom se všichni setkali ve zdraví.

Na slavnostním vyhlášení nechyběl ani Vítězslav Marek ml., náš nadějný mladý motokrosař. Letos ho čeká první celá sezóna už ve vyšší kategorii na motocyklech 125 2T. V tomto týdnu ve středu odjíždí do Anglie, kde pojede 1. závod Mistrovství Evropy třídy EMX125, která doprovází některé závody mistrovství světa. A tak budeme určitě všichni sympatickému Víťovi držet palce a přát mu co nejlepší výsledek ve velké konkurenci nových motokrosových talentů.

Tisková zpráva: Josef Vašíček (redakčně kráceno)
Ilustrační foto: V. Sýkora