MCDOWELL TRIUMFOVAL NA VOLVO WORLD MATCH PLAY CHAMPIONSHIP

Jak se očekávalo, ve finále 48. turnaje Volvo World Match Play Championship na překrásném hřišti Thracian Cliffs ukázali jeho účastníci, Greame McDowell a Thongchai Jaidee, to nejlepší ze svého umění v krátké hře. A to už od první jamky, kde Jaidee skončil v bunkeru a nádherným up-and-downem zpět na green dokázal získat polovinu poté, co McDowell zahrál par.

Graeme McDowell

O chvíli později další dobrý putt od thajského hráče, který před finále nebyl favoritem, vedl k birdie a jeho brzkému vedení. To bylo teprve podruhé za celý týden, co musel McDowell dotahovat. V dosavadním průběhu vyřazovací fáze turnaje se mu vždy vzápětí podařilo zahrát birdie, tentokrát ale parem na čtyřce zdvojnásobil vedení svého soupeře. Na další jamce po nepovedeném druhém úderu to vypadalo, že McDowell ztratí důležitý putt na rozdělení této jamky. Pro vítěze US Open 2010 to byla velice nezvyklá situace, protože až do finále si na první devítce vždy udržoval pohodlný náskok.

První vítězství McDowella v Evropské tour přišlo v roce 2002 na Volvo Scandinavian Masters, v týdnu jeho 23. narozenin. Od té doby vítězil všude po světě, naposledy v Hilton Head v USA před čtyřmi týdny. Na sedmé jamce konečně zahrál své první birdie a stáhl náskok na jeden bod, pary na dalších dvou jamkách pak znamenaly, že v polovině hry ani jeden z hráčů nezahrál bogey či hůř. Na desítce a jedenáctce přišly opět dva pary, napětí rostlo, a na obou hráčích se začal projevovat tlak okamžiku.

43letý Jaidee přišel do světa golfu relativně pozdě a k profesionálům se dal až ve 30 letech. Vzápětí se stal prvním thajským golfistou, který vyhrál podnik Evropské tour. To se mu povedlo v roce 2004 na Malaysian Open, kde titul obhájil i v roce 2005.

Na dvanácté jamce zahráli oba hráči první ránu mimo green, následným perfektním chipem hned vedle jamky ale McDowell vyrovnal souboj. K překvapení všech si na třináctce vybral železo, oba hráči sice zůstali na fairwayi, ale Jaidee o 70 yardů blíž jamce. I přesto, par s dvěma putty u něj i McDowella znamenal stejné skóre pro oba před posledními pěti jamkami. S rostoucím tlakem zahrál Jaidee na 13. jamce svůj první úder do křoví, a následně dokázal míček vychipovat pouze mimo green. Oproti tomu McDowell se na něm bezpečně udržel a par mu stačil k prvnímu vedení v souboji. Zlepšený výkon přišel zjevně ve správnou dobu, protože zahráním birdie na další jamce mu vyneslo před posledními třemi jamkami dvoubodový náskok.

Toto vedení byl polštář, který McDowell potřeboval, a rozdělení šestnácté a sedmnácté jamky znamenalo, že si 33letý golfista mohl převzít svůj šek na 800 000 eur. Stejně tak se tímto vítězstvím kvalifikoval na Volvo Golf Champions 2014. Jaidee vzal porážku sportovně a v jeho hodnocení převažovala pozitiva: „Získat druhé místo na takto výborném turnaji je rozhodně úspěch. Bylo skvělé si tady zahrát a děkuji tímto Volvu za příležitost“.

McDowell měl ze svého prvního vítězství na této tradiční akci obrovskou radost a při prohlížení trofeje prohlásil: „Vyskakují tady na mě jména legend Evropské tour, Montgomerieho a Westwooda. Historie této akce je fantastická a mít své jméno vyryté na takovéto trofeji je něco, co se člověku jen tak nepovede.“

50 let od založení akce má Volvo World Match Play Championship nové jméno v sérii velkých vítězů turnaje. Arnold Palmer, Jack Nicklaus, Gary Player, Seve Ballesteros, Nick Faldo, Ernie Els… a teď, Graeme McDowell

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.