Masaryk Racing Days plné závodních vozů i historie

Masaryk Racing Days svátek okruhového závodění v Brně

Text: Vláďa Rožánek | Foto: Pavel Pekárek

Masaryk Racing Days, neboli bývalá podzimní cena Brna, kam se alespoň jednou v sezóně podívá české okruhové mistrovství a Eset Cup Series. Letos tento motoristický okruhový svátek obohatilo HAIGO, Drexler Formula Cup, Sports Car Challenge a FIA CEZ D2 a FIA F4 CEZ a TCR Eastern Europe Series.

Začneme formulemi FIA CEZ D2, které startovaly společně s Drexler Cupem. Ve dvoulitrových formulích kralovala nezvykle žena, a to Japonka Juju Noda s vozem Dallara 320 Spiess F3, když porazila v prvním závodu vítěze FIA CEZ D2 Maďara Benjamina Bertu s Dallarou 316 Mercedes a se stejným vozem Švýcara Sandro Zellera. Celkově pátý a vítěz F3 klasifikace byl Václav Šafář s monopostem Dallara 309 VW. Druhý český zástupce Václav Laušmann s Dallarou 317 Toyota cíl neviděl. Stejné pořadí vládlo i ve druhé jízdě. Mezi formulemi Renault si vítězství rozdělili Dr. Norbert Groer a Walter Steding.

Mladíci s novými formulemi dle specifikace FIA vyrazili v Brně opět o body do seriálu FIA F4 CEZ. Jde o nový seriál pro monoposty Tatuus T421, certifikovaný FIA. O vítězství se v Brně po pěkném souboji podělili Reno Francot z Nizozemí a Švýcar Ethan Ischer z Jenzer Motorsportu. Dvě třetí místa veze Michael Sauter. Nejlepší z našich dojel po zlepšujícím se výkonu Max Karhan na šestém místě, před dalším Čechem Romanem Roubíčkem. Ve druhé jízdě jim to ale natřel Miroslav Mikeš ze Sape Motorsport, když dojel na šestém místě.

Zdroj dynamické sekce: » PP_MRD_formule (Fotogalerie)

TCR Eastern Series aneb vydařené závody vyrovnaných vozů TCR. Ano bojovalo se o každý metr trati, čoudilo se od pneumatik. Všechny ovšem překvapil šestnáctiletý Maďar Attila Bucsi, když první jízdu vyhrál se svým Hyundai i30N TCR. Druhé místo obsadil již jistý letošní šampion této série Slovák Maťo Homola a bronzový podest patřil Bartoszovi Groszkovi z Aditis Racing na Audi RS3 LMS 2021. Nejlepší z Čechů Adam Kout po soubojích nakonec skončil čtvrtý se svou elantrou. Druhý závod měl za vítěze pro změnu Němce Rene Kirchera na Hondě Civic FK7 TCR, když porazil druhého Adama Kouta s elantrou týmu Janík Motorsport a Chorvata Žarka Knega a součet elanter uzavřel čtvrtý Carlo Czepiel. Petr Fulín jr dojel devátý, hned za Maťo Homolou.

Zdroj dynamické sekce: » PP_MRD_TCR (Fotogalerie)

HAIGO aneb pohár pro historickou techniku cestovních a formulových vozů socialistické éry. Přiznejme, že do Brna přivezly pěknou podívanou, dokonce tři monoposty přímo z Estonska, k vidění byl i Škoda 1000MB nebo Favorit. Pohár historiků u nás trochu chybí. Celkem bylo k vidění 16 formulí a 20 cestovních aut.

F1 Show zaujala exponáty postarších modelů Tatuus World Series, formulí GP2, ale i exponátů formulí F1.

V depu byly vystaveny modely Ferrari, Toro Rosso, Wolf 1979, či Lotus T127, některé svůj zvuk ukázaly i na dráze. Ale závody to nebyly a závod BOSS GP, na který byli brněnští diváci zvyklí trochu chyběl.

Zajímavé souboje na trati předvedli též jezdci TCC Clio Cupu, který dává prostor pro závodění stejným vozům Renault Clio čtvrté a páté generace. Hostem byl i zde Mazda MX5 Cup, ve kterém dvakrát zvítězil Rudolf Beňo z Aries Racing. Celkově závodu dvakrát vládl Martin Kadlečík se čtyřkovým cliem a o stříbrný a bronzový podest se podělili Maďar Szabolcs Lantos a Nik Štefančič. Další Češi Richard Meixner a Jiří Zbožínek zaznamenali nejlepší celkové páté, resp. šesté místo.

Zdroj dynamické sekce: » PP_MRD_HAIGO (Fotogalerie)

Sports Car Challenge aneb rychlé prototypy obohatily svou účastí závod D4 a D5, tentokrát již se společným startem. Nepřijel bohužel Marco Fink, ani Max Geier a Kormann a Holzner pro změnu zase nemohli startovat pro technické potíže. Ovšem Sven Barth se svou Ginettou LMP3 Chevrolet se to snažil divákům vynahradit a první jízdu vyhrál jak SCC, tak i celkově závod Eset Cup Series D4+D5. Stříbro celkově v SCC získal Benjamin Hotz ze Švýcarska s vozem Ligier Turbo a vyhrál v SCC divizi II slabších objemů. Na třetím místě dojel Ital Diego Romanini s pronajatým PRC Cosworth. Cíl viděli ještě Andreas Kufner s PRC BMW a Wolfgang Terschl na Prosport BMW. Druhou jízdu si užíval v čele Sven Barth s Ginettou dlouho, než přišla technická závada a vůz odstavil. Z vítězství se tak radoval Švýcar Benjamin Hotz s Ligierem Turbo, před Andreasem Kufnerem s PRC BMW a Wolfgangem Terschlem na Prosport BMW. Romanini cíl bohužel neviděl. Vítězem D5 byl v obou kláních Miro Konopka s Ligierem LMP3.

Eset Cup Series a divize D4, aneb závody GT vozů ve specifikacích GT3, GT4, GTC a GTX. V některých bylo pořadí před Brnem už jasné, ale někde se ještě tvrdě o body bojovalo. Vítězství z prvního závodu si odváží z Brna Filip Salaquarda s Audi R8 LMS GT3, před Mercedesem AMG GT3 Libora Miloty a Jáchymem Galášem na Lamborghini Super Tropheo, vítězem třídy GTC. V GTX dominoval Pavel Sovička s KTM GTX a GT4 Antal Zsigo s BMW M4 GT4.

Ve druhém nedělním klání si vítězství odvezl Filip Salaquarda s Audi R8 GT3, před vítězem GTX Maxem Hessem z Německa na BMW M6 GT3 a Liborem Milotou s Mercedesem AMG GT3.

Jáchym Galáš pak zopakoval vítězství s Lamborghini Super Tropheo ve třídě GTC. V GTX zaujal druhým místem Antonín Herbeck s Pagani Zonda V12. Vítězství v GT4 získal opět Antal Zsigo z Trevor Racing.

Vytrvalostní klání D4 a D5 sledovali diváci na tribunách i na stadionu v sobotu večer. Závod Endurance však poznamenala havárie v poslední zatáčce před cílem, kde se střetlo Lamborghini Super Tropheo Němce Kurta Wagnera a KTM GTX Petra Lisy. Jezdci byli v pořádku, jen oba vozy skončily na odtahovce a po červené vlajce a restartu již nemohly pokračovat. Zvítězil v něm Miro Konopka s Ligierem LMP3 a zároveň vyhrál FIA CEZ D5. Druhá v D5 dojela polská posádka Zentner/Marcinkiewicz na Radicalu SR3 SRX. Třídu D4 i GT3 vyhrál s Audi R8 LMS GT3 Filip Salaquarda a uzavřel tak výčet vítězství v Brně na tři. Celkově třetí skončil druhý muž klasifikace GT3 Libor Milota s Mercedesem GT3. Václav Janík vyhrál v GTX s KTM GTX, před Antonínem Herbeckem s Pagani Zonda V12 a třídu GTC vyhrál Rakušan Franz Lahmer s Porsche 992 GT3 Cup. GT4 dominoval Antal Zsigo s BMW M4 GT4.

Výčet všech výsledků jednotlivých tříd a skupin naleznete na stránkách automotodromu Brno, nebo na stránkách promotérů Eset Cup Series, či TCR Eastern Europe Series. Některým závodům letos na Masaryk Racing Days už odzvonilo, některé ještě budou pokračovat a my věříme, že motoristickým závodům a našim reportážím zůstanete věrní.