MARTIN STRAKA -  Skvělý hokejista, dobrým golfistou.

Je skvělým hokejistou, po 15 létech v zámoří se vrátil do domácí hokejové extraligy a stal se majitelem plzeňského klubu. Zároveň je stále ještě aktivním hokejistou, který by mohl reprezentovat, tedy pokud by o to měl zájem.  Martin Straka je ale především vášnivým golfistou, tento sport totiž provozuje už téměř 15 let.  My jsme ho potkali při hře v Golf resortu Darovanský dvůr a tamtéž nám také poskytl rozhovor.  

Datum a místo narození: 3. září 1972, Plzeň

Výška a váha: 178 cm, 81 kg

Klubová příslušnost: Plzeň

Post: Levé křídlo

Kariéra: Plzeň, New York Rangers, Los Angeles, Florida, Ottawa, Pittsburgh (vše NHL), Plzeň

Největší úspěchy: mistr světa 2005 (Rakousko), olympijský vítěz z Nagana (1998), 3. místo na OH v Turíně (2006)

Bilance v NHL:

Základní část: 954 zápasů, 717 bodů (257 gólů + 460 asistencí).

Play-off: 106 zápasů, 70 bodů (26 gólů + 44 asistencí).

V NHL hájil Straka barvy Pittsburghu, Ottawy, NY Islanders, Floridy, Los Angeles a NY Rangers. Olympijský vítěz z Nagana si za svou čtrnáctiletou kariéru v zámoří připsal do statistik 717 kanadských bodů (257+460).

Straka

Martine, máte asi dost práce s hokejovým klubem v Plzni, přes to si najdete čas golf. Je to třeba teď na jaře častý jev?

Ale ano, celkem si najdu čas a tu a tam se rád projdu po hřišti. Teď je přece jen víc času na aktivity, které se jinak neslučují s mojí prací. Tak to prostě je a myslím, že je to u většiny lidí stejné. V případě Darovanského dvora, kde jsme se setkali, tak je to hřiště které mám rád, je kradší a technické a mnohdy odpustí. No a také tady pořádám turnaje, takže se mi tu líbí. Musím ale ještě dodat, že v České republice je hodně pěkných hřišť, až se divím, jaký nárůst v poslední době zažíváme.

Velmi mnoho světových i domácích hokejistů se věnuje ve volných chvílích golfu, jak to bylo u Vás, proč jste začal, co bylo tím prvotním impulsem?

Když jsem hrál hokej na Floridě, tak jsem přičichl ke golfu. Každému kdo tam už byl je jasné, že golf je tam doslova modla, hřiště jsou prostě na každém rohu. Před téměř patnácti léty jsem tedy dostal možnost hrát pravidelně, byla to šance, kterou jsem nevyužil v Pittsburghu. Jinak, ke golfu mne přivedl kamarád Jarda Špaček.

Hodně dlouho jste byl v zámoří, tam je golf velmi populárním sportem, patří tam k  dobrému společenskému bontonu, že je hokejista zároveň golfistou?

Ano je to tak, dá se to tímto způsobem vnímat. Podle mého názoru hraje asi 80 procent hokejistů golf a z toho se usuzuji, že je tento sport opravdu měřítkem jisté úspěšnosti, nebo chcete-li, patří, jak bylo uvedeno k společenskému bontonu. Ale většina hokejistů hraje golf samozřejmě pro zábavu, jako doplněk k své kariéře na ledě. Je to relax...

Vaším blízkým přítelem a parťákem je kromě Jaroslava Špačka také Jaromír Jágr, několikrát jsem viděl jeho golfové pokusy, jaký je podle Vás hráč?

… ha, ha...Ne moc dobrý, spíše jde o golfistu, který předává ceny při vyhlašování..... Uvidíme až odejde do hokejového důchodu, třeba se golfu věnovat bude, ale jak znám Jardu, tak to bude tak za deset let.

Ale zpátky k vašemu umění, jste spokojen s tím, jakou hru předvádíte?

Tak to samozřejmě být nemohu, mám hodně golfových slabin. Pravdou je, že bych se rád chtěl zlepšit, jelikož se ale živím hokejem a ne golfem, tak je poměr věnování se těmto sportu adekvátně rozdělen. Prostě není čas...

S kým si vždy rád zahrajete, kdo je Vaším takovým největším golfovým rivalem?

Tady je velmi jednoduchá odpověď, je to můj kamarád Jaroslav Špaček. Rádi si zahrajeme také o menší finanční obnos, to k tomu prostě patří, jinak by nás to ani nebavilo.

U negolfové veřejnosti se traduje, že tento sport není nijak náročný na fyzickou kondici, co Vy na to jako vrcholový sportovec říkáte?

Teď možná narážíte na některé filmy, které vykreslují golf jako hodně odpočinkovou záležitost pro  důchodce. Já si myslím naopak, golf je ve většině případech náročným sportem. Ono, nést sebou bag, projít náročným terénem a probrat některé záležitosti se spoluhráči dá zabrat i vrcholovému sportovci. Ale hlavně jde o psychiku a soustředění a ten kdo golf hraje jistě ví, o čem mluvím.

 

Doba kdy golf provozovala malá skupinka lidí je už ta tam, pokud se projdete po hřišti, tak je vidět různorodost. Řekl bych, že módní záležitost konečně ustupuje a nastupuje taková ta poctivá sportovní aktivita, souhlasíte?

Ale ano, tohle už mohu posoudit, když to budu nejprve brát podle sebe, tak já se rozhodně nechodím nikam předvádět, golf hraji protože mne baví. V mém okolí jsou také lidé, kteří mají golf jako normální sportovní aktivitu, takže z tohoto pohledu je golf v České republice přesně tam, kde by měl být.

 

Rozhodně dobrou zprávou je, média začala v poslední době dávat golfu celkem výrazný prostor, Vy sám sledujete přenosy z turnajů, posloucháte rozhovory, kupujete si časopisy, kde se o golfu píše?

Přenosy v televizi sleduji každopádně, je to ale časově náročné, mnohdy končí v noci a to je potom nápor. Občas si koupím i nějaký časopis, obecně tento trend vítám.

 

Předpokládám, že i Vy máte nějaký ten golfový vzor, pokud byste si mohl vybrat hráče s kterým  byste si chtěl zahrát, kdo by to byl a proč?

Asi jako většina lidí bych si rád zahrál s Tigerem Woodsem. To je živoucí legenda, která je pro mne inspirací. Prostě je to krása se na něj koukat.

A na závěr ještě jedna otázka, kde Vás můžeme nejčastěji potkat na golfovém hřišti?

Je to v golf resortu Darovanský dvůr. Samozřejmě, že jezdím po celé republice, ale hřiště v Darovanském dvoře mám rád, je tu dobrá a klidná atmosféra, to mi prostě vyhovuje.

 

Rozhovor: Petr Bürger
Foto: Petr Bürger

 

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.