Rallye jezdec Martin Semerád se po pětileté pauze vrací k závodění. Vyzkouší si okruhy v rámci seriálu Škoda Octavia Cup.

V historii nejmladší vítěz mistrovství světa v rallye sériově vyráběných vozů (PWRC Švédsko 2011) Martin Semerád se po pětileté pauze vrací k závodění. Do kokpitu soutěžního vozu neusedne v rallye, ale v okruhovém závodě Škoda Octavia Cup. V tuto chvíli je jisté, že se objeví na prvním ze sedmi závodních víkendů na maďarském Hungaroringu (21-22. 4.).

„Touhu závodit jsem nikdy úplně neztratil. V prostředí motorsportu se pohybuji nepřetržitě, ať už prostřednictvím našeho rodinného rallyteamu nebo skrze moji Driving Academy, kde funguji jako hlavní instruktor a na okruhu jsem tak skoro každý druhý den. Právě skrze tyto kurzy mě okruhové závodění začalo opět více zajímat. Obnovený Škoda Octavia Cup jsem vnímal hned od jeho ohlášení a už v tu chvíli jsem pokukoval po možnostech, jak se ho zúčastnit. Cupové závody, kde rozhodují především jezdecké kvality, považuji za ryzí esenci motorsportu. Těším se na srovnání s celou řadou velmi kvalitních jezdců a doufám, že můj hendikep v podobě méně zkušeností s vozem a s jízdou „ve smečce“ doženu nějakým jiným způsobem,“ říká Martin Semerád.

Martin Semerád

Martin Semerád patřil od roku 2009 k největším nadějím českého motorsportu. Mezi jeho největší úspěchy patří vítězství na MS ve Švédsku, 3. místa z Walesu a Portugalska, nebo celkově 4. místo v celkovém hodnocení roku 2011. Semerád se do seriálu MS dostal díky vítězství v soutěži Pirelli Star Driver a jako nejmladší účastník si tak v 18 letech zasloužil i titul FIA talent roku 2008. Sportovní kariéru předčasně ukončil po tragické nehodě na Rallye Bohemie v roce 2012, při které zahynul jeho navigátor Bohuslav Ceplecha. „Rally miluji a dál ji považuji za královnu motorsportu. Přestože si vždy rád na chvíli sednu do rallyového speciálu a svezu se třeba na Pražském Rallysprintu, na soutěžení v rallye aktuálně nemám pomyšlení. Svou sportovní budoucnost bych rád více spojil s okruhy. Jak mi to půjde se premiérově dozvím už na konci dubna. V případě úspěchu doufám rozšíření programu na více než jeden závod,“ dodává Semerád.

Martin Semerád

Škoda Octavia Cup pojede za tým Automotoklub Most. V rámci svých příprav se soustředí hlavně na detailní poznání vozu a trati. Tráví hodně času na simulátoru, aby se naučil základní stopu, brzdné body a další specifika okruhu. Nečeká, že by za pár měsíců dokázal dohnat léta zkušeností svých konkurentů, ale rozhodně nehodlá být na Hungaroringu „do počtu.“. „Jsem rád, že se jedna z největších nadějí českého motorsportu vrací právě v rámci seriálu Škoda Octavia Cup, na kterém mnoho velkých závodníků v minulosti vyrostlo,“ říká Josef Křenek, zástupce promotéra závodu.

Škoda Octavia Cup startuje letošní sezónu 22. dubna na maďarském Hungaroringu a pokračuje dalšími šesti závodními víkendy v Rakousku, Německu, Polsku a dvakrát zavítá také na Autodrom v Mostě. Vítězem loňského ročníku nově obnoveného tradičního seriálu byl maďarský závodník Gábor Tim.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.