Martin Prokop veze z Rally de Portugal body za osmé místo

Mistrovství světa v rally pokračovalo o uplynulém víkendu v Portugalsku svým pátým podnikem. Posádka Jipocar Czech National Teamu Martin Prokop s Janem Tománkem se po pátečním programu pohybovala jen těsně za hranicí top 10 na jedenáctém místě celkové klasifikace. Sobotní etapa obnášela 165 kilometrů rychlostních zkoušek a nedělní porce sedmašedesáti kilometrů zahrnovala i dva průjezdy legendární rychlostní zkouškou Fafe, proslulou pro svůj obří skok a desetitisíce diváků podél trati. Již v sobotní etapě se česká posádka Fordu Fiesta RS WRC posunula na osmé místo celkového pořadí, které jí náleželo i v cíli a tak si Prokop s Tománkem k šesti bodům za sedmé místo z Mexika připsali další čtyři portugalské.

Průběh víkendových etap popisuje pilot Martin Prokop: „Po pátečním odpadnutí Henninga Solberga jsme bohužel ztratili možnost nějakého reálného soupeření s výkonnostně podobným závodníkem z kategorie WRC, takže nebylo moc co vymýšlet a jeli jsme si svoje tempo odpovídající drsnému stavu tratí. Zkoušeli jsme měnit nastavení auta, protože jsme se hodně prali s přilnavostí pneumatik, ale nepodařilo se nám najít ideální recept, jak na to. Byla to to sice zábavná a na oko možná líbivá jízda plná smyků a hrabání, ale toho prohrabaného času jsme na trati nechali opravdu hodně. Bylo vidět, jak jsou kluci z továrních týmů nadržení na první evropský závod na šotolině a jejich tempo bylo neskutečné, často za hranou, což dokazovaly třeba i páteční havárie. Já jsem se rally v podstatě od Mexika nevěnoval, nesledoval ani pasivně průběh argentinské rally a veškeré nasazení upřel k okruhům. Nakonec jsem za osmé místo rád, neublížili jsme autu a můžeme se těšit na další soutěž na Sardinii. Je dobře, že se jede již za tři týdny.

Budeme tam mít další test a tak se zase snad dostanu do dobrého tempa, které potěší i mnohé české fanoušky, kteří na Sardinii tradičně cestují.“ Manažer Quirin Müller hodnotí letošní druhé přestavení týmu na tratích MS v rally: „Bylo jasné a reálné, že v sobotu a v neděli bude potřeba jet na jistotu a neublížit autu. Jistou možností postupu výše pořadím byly chyby našich soupeřů. Použili jsme proto náš osvědčený recept na postup o tři místa vzhůru a v sobotu ráno donutili šéf inženýra týmu oholit se. A opět to vyšlo. Osmé místo je skvělé a tak trochu nad naše reálná očekávání v rámci toho, jak máme letos naše závodění naplánováno.

Děkujeme našim věrným fanouškům a těšme se společně na Sardinii.“

Konečné výsledky Rally de Portugal 2016

1. Meeke K. - Nagle P. (Citroën DS3 WRC) 3:59:01,0
2. Mikkelsen A. - Jæger A. (Volkswagen Polo R WRC) +29,7
3. Ogier S. - Ingrassia J. (Volkswagen Polo R WRC) +34,5
4. Sordo D. - Martí M. (Hyundai i20 WRC '16) +1:37,1
5. Camilli E. - Veillas B. (Ford Fiesta RS WRC) +4:01,6
6. Latvala J. - Anttila M. (Volkswagen Polo R WRC) +4:06,9
7. Ostberg M. - Floene O. (Ford Fiesta RS WRC) +6:53,6
8. PROKOP M. - TOMÁNEK J. (FORD FIESTA RS WRC) +10:24,1
9. Tidemand P. - Andersson J. (Škoda Fabia R5) +11:45,2
10. Fuchs N. – Mussano F. (Škoda Fabia R5) +13:14,0

V průběžném pořadí šampionátu figurují Martin Prokop mezi jezdci i Jan Tománek mezi spolujezdci na dvanáctých příčkách. Příští soutěží je šotolinová Rally Italia Sardegna, která se koná v termínu od 9. do 12. června.

Aktuální novinky naleznete také na sociálních sítích: Facebook MartinProkopOfficial / Twitter @ProkopOfficial / Instagram @martinprokopofficial

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.