Martin Prokop v polovině soutěže na průběžně 10. místě

Jak je již dakarskou tradicí, s blížícím se volným dnem jsou etapy stále náročnější a nejinak tomu je i letos. Pátá etapa kromě drsného terénu nachystala i nemálo specialit pro navigátory a drtivá většina závodníků si na nich vylámala zuby. Také 6. etapa nedala posádkám nic zadarmo a prověřila důkladně mírně unavenou techniku. Martina Prokopa nejprve postihly dva defekty a před cílem etapy mu praskla poloosa. Tato technická závada ho bohužel posunula až na konec první desítky. Ale jsme teprve v polovině soutěže. Nic není ztraceno, ale také není nic vyhráno.

Pátá etapa pro Martina Prokopa ve znamení pětek – páté místo a posun do první pětky!

V páté etapě se posádka Prokop - Chytka nenechala nachytat navigačními specialitami a se všemi nástrahami si poradili skvěle a s rozvahou. Vynikající páté etapové umístění je ve čtvrtek odpoledne katapultovalo až na pátou příčku celkové klasifikace!

Unavený Martin Prokop po téměř osmi stovkách kilometrů popisoval klíčové okamžiky z trati: „Dnešní etapa byla ohlášena jako zatím nejtěžší a hned v prvních desítkách kilometrů skutečně přišly navigační i trialové „špeky“ v místech, které se zdály být až nemožné projet. Vlastně do teď nechápu, jak jsme se tam s autem dokázali dostat. Zvolil jsem klidnější tempo a zachovával chladnou hlavu, protože mi bylo jasné, že ten den bude hodně dlouhý. Když mně někdo předjel, nebo jsme potkali jiné auto, vůbec jsem na to  nereagoval  a  jel  si  stále  to  svoje.  Potom  přišel  navigační  souboj  s neustálými  změnami  kurzu  v nepřehledném terénu a na krátkých úsecích.“

Důležitý moment byl už na zhruba dvacátém kilometru, kde všichni hledali správnou trasu. Postávali tam Loeb, Sainz a další mistři a nevěděli, kam jet. Viktor nás z toho ale dostal opravdu bravurně, takže jsme tam na rozdíl od mnohých nenabrali žádnou ztrátu. Celý den to chtělo jet s rozvahou, protože ten, kdo tlačil, chyboval ať už jezdecky nebo navigačně. Na posledních 120 kilometrech přišly ještě pořádné měkké duny, takže nás pořadatel nenechal odpočinout do poslední chvíle.“ 

Jak celou etapu viděl unavený navigátor Viktor Chytka? „Třetí den po sobě 800 kilometrů! Už se těšíme na volný den, ale s dobrými výsledky tělo regeneruje rychleji! Jsem rád, že se dnes  navigace vydařila a postupně si tak můžu odpracovat těch více než dvacet minut        z druhé etapy! Ta pondělní chybka mi paradoxně hodně pomohla, protože jsem potom celou noc studoval roadbook, abych přišel na to, jak uvažoval jeho tvůrce a jak jsou jednotlivé úseky popisovány a zamýšleny. Od té doby nám to všechno vychází, takže vše zlé je k něčemu dobré.

 TZ a foto: Martin Prokop Official

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.