Martin Prokop se drží v letošním brutálním Dakaru na šestnáctém místě

Další dvě extrémní etapy Dakaru mají za sebou Martin Prokop s Ilkou Minor, česko-rakouská posádka Fordu Raptor F150 EVO z jihlavských dílen týmu MP-Sports. A nyní všechny závodníky, kteří ještě v letošním drsném provedení jihoamerické soutěže pokračují, čekají z důvodu zrušení sobotní etapy hned dva dny volna. Kvůli extrémním dešťům a záplavám je celý bivak pod vodou, stejně tak jako některé části sobotního testu. V neděli potom následuje předem plánovaný a původně jediný den odpočinku celé soutěže, která dle původního plánu obnáší dvanáct etap a potrvá až do čtrnáctého ledna.

Útrapy čtvrté a páté etapy zpětně popisuje jediný český zástupce v kategorii automobilů Martin Prokop: „Ve čtvrtek začaly pořádné duny a s těmi jsme se poprali velmi slušně, až na jeden z posledních úseků, kde zbývalo přejet malý kopeček a pár drnů. Bohužel jsme na tom uvízli, což by nebyl takový problém, ale zjistili jsme, že máme poškozený hydraulický systém a tak jsou nefunkční vyprošťovací hevery pod autem.

Zahrabali jsme se tam a ztratili tak dobrých čtyřicet minut. Potom už to jelo dobře, až na to, že jsme se probojovávali v prachu před auta, která nás mezitím předjela. Včera se musela etapa zkracovat na polovinu, protože dál nešlo jet kvůli záplavám, ale i těch 219 ostrých kilometrů nás všechny pořádně potrápilo. Jelo se nám velmi dobře a bez větších problémů funguje i auto, jen jsme sežrali pár chytáků v navigaci a ztratili tak spoustu času. Vždy jsme byli kousek od vyřešení situace, ale neměli jsme potřebné štěstí a trvalo nám dlouho, než jsme potřebný bod našli, i když jsme ho měli často úplně před nosem.“

A vyhlídka na pondělí, kdy by se mělo po vynucené víkendové pauze opět začít závodit? „Netuším, co přijde dál. Nic se tu nedá plánovat a předvídat, jak ukazují poslední tři neskutečně šílené dny. Letos se organizátoři chtějí předvést a po loňském celkem pohodovém Dakaru z toho dělají pořádný extrém, který dává zabrat i těm nejzkušenějším závodníkům. Problémy tu mají absolutně všichni, ať už s technikou, nebo s navigací. Každý den je zařazen jeden extrémní vyřazovací úsek, kde pořadatelé trápí závodníky, jak jen to jde. My naštěstí pořád pokračujeme a drkotáme se přes všechny ty nástrahy.Děkujeme za veškerou podporu našich fanoušků, která se k nám i přes omezený přístup k internetu dostává,“ uzavírá Prokop. 

Průběžné pořadí Rally Dakar 2017 kategorie automobilů po 5. etapě:

1. S. PETERHANSEL (FRA) PEUGEOT 14:02:58
2. S. LOEB (FRA) PEUGEOT +00:01:09
3. C. DESPRES (FRA) PEUGEOT +00:04:54
4. N. ROMA (ESP) TOYOTA +00:05:35
5. M. HIRVONEN (FIN) MINI +00:42:21
6. J. PRZYGONSKI (POL) MINI +00:59:55
7. O. TERRANOVA (ARG) MINI +01:04:49
8. G. DE VILLIERS (ZAF) TOYOTA +01:08:11
9. B. GARAFULIC (CHL) MINI +01:57:40
10. R. DUMAS (FRA) PEUGEOT +02:22:17
16. M. PROKOP (CZE) / I. MINOR (AUT) FORD +03:26:16
Další etapa:
Pondělí 9. 1.


Stage 7
Celkem 622 km, měřený úsek 322 km

TZ a foto: Martin Prokop Official Media

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.