Martin Prokop se nevzdává a drží 7. místo v průběžném pořadí

Oblast Ha’il dostála své pověsti a v osmé etapě letošního Dakaru přichystala závodníkům nejedno překvapení. Martin Prokop s Viktorem Chytkou zvládli etapu na 14. místě se ztrátou necelých 16 minut na vítěze etapy Mattiase Ekströma z týmu Audi Sport. V celkovém pořadí zůstává posádka Orlen Jipocar teamu na 7 místě.

Po sérii skvělých etapových výsledků si v pondělní osmé etapě Dakaru posádka Orlen Jipocar Teamu Martin Prokop s Viktorem Chytkou vybrala trochu slabší den. Ve neobvykle sestavené etapě s tranzitním úsekem v měřené části se Martin s Viktorem nedokázali dostat do letošního obvyklého tempa a v kombinaci s defektem dokončili jako čtrnáctí. V průběžném pořadí se propadli na sedmou příčku a mezi pátým a osmým místem celkově je nyní necelých dvacet minut rozdílu, což do poslední třetiny Dakaru slibuje ještě dramatický a napínavý průběh.

I přes potíže s motorem se po sedmé etapě Dakaru posouvá Prokop na šesté místo 

Ani v sedmé etapě pořadatel nezvolnil v letošních nárocích na závodníky a připravil pro ně drsných 483 měřených kilometrů. Martin Prokop s Viktorem Chytkou z Orlen Jipocar Teamu se sice od poloviny etapy potýkali s technickými problémy na motoru jejich Fordu Raptor, i tak se ale dokázali dostat v celkovém pořadí o jedno místo dopředu na šestou příčku. V dalších pěti etapách to bude ještě velice dramatické, když další závodníci jsou za nimi v celkovém pořadí jen o dvě respektive o osm minut pozadu! 

Martin Prokop sedmou etapu Dakaru shrnul takto: „Etapa byla extrémně dlouhá, skoro 500 měřených kilometrů a dala od samého začátku zabrat jak terénem, tak navigací. Bohužel Shrek dnes přesně v půlce etapy zazlobil, když začal škytat a odpojovat motor. Nevěděli jsme co se dělo a pokoušeli se přepínat režimy a odpojit přímé vstřikování. Mohli jsme pokračovat jen velmi pomalu a sotva jsme se dostali přes duny. V neutralizaci jsme celé auto resetovali a začalo to fungovat o něco lépe, takže jsem rád, že jsme sem dnes Shreka dovezli. V poslední části jsme si ještě užili drsnou navigaci, když jsme se museli několikrát vracet, ale nakonec jsme si s tím poradili a dokázali ještě poodjet pár autům, se kterými jsme se tam motali.

Po extrémní dvoudenní etapě se Prokop posouvá na sedmé místo celkově

Ve čtvrteční části etapy „48h Chrono“ bylo nutné ujet co nejvíce z 572 ostrých kilometrů a dostat se do jednoho ze záchytných tábořišť, kde všichni dostali stejný stan, spacák a krabičku s jídlem. V pátek brzy ráno se etapa znovu rozjela a bylo nutné dokončit zbývající porci kilometrů. Extrémní náročnost tohoto konceptu překvapila nejen závodníky, ale i samotného organizátora. Posádku Orlen Jipocar Teamu Martin Prokop a Viktora Chytka se dokázala s touto výzvou vypořádat na výbornou a bez technických nebo navigačních problémů dokončili etapu jako sedmá nejrychlejší. Ještě důležitější je potom posun na stejnou příčku i v celkovém hodnocení soutěže, takže sobotní volný den v Rijádu může probíhat v pohodové a spokojené atmosféře. 

Martin Prokop po extrémní šesté etapě: „Máme za sebou nejdelší stage v našem životě a máme velikou radost, protože to byl opravdu nářez! Shrek to zvládl fantasticky, i když je pravda, že jsme se ho snažili šetřit a spoustu věcí jsme třeba za každou cenu nevyjížděli. Hledali jsme si v klidu cestu, abychom nezatěžovali diferenciály a poloosy, protože to bylo opravdu extrémní. Těch dun tam bylo nekonečně mnoho a jen minimum přejezdových plat mezi nimi, Organizátor byl sám překvapený, jak jsme jeli všichni relativně pomalé tempo, protože ty měkké duny rychleji projet nešly. Bylo vidět, že spousta lidí mělo problémy a jsem rád, že jsme v pořádku v cíli a potíže se nám vyhnuly. Byl to skvělý koncept, který jsme si užili i přes včerejších extrémních sedm hodin závodění v kuse. Na to se nedá nikdy zapomenout a zážitků za ty dva dny bylo opravu hodně. Auto je v pořádku v cíli a zítra nás v Rijádu čeká zasloužený den volna.

Foto: MP Sports

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.