Ambiciózní spojení! Martin Prokop pojede na Rallye Dakar 2016 s podporou týmu Bonver Dakar Project

Tým Bonver Dakar Project se zúčastní Rallye Dakar 2016 nejenom v kategorii kamionů, ale bude mít zastoupení i ve třídě osobních automobilů. V té se s podporou největšího českého týmu představí český automobilový závodník Martin Prokop.

Pro juniorského mistra světa v rallye a stálého účastníka šampionátu WRC bude start na Rallye Dakar 2016 ostrou premiérou ve vytrvalostních soutěžích i za volantem automobilu Toyota Hilux. Tento speciál si Prokop vyzkoušel pouze v rámci testování. Svým skvělým výkonem si ovšem zajistil start na slavné dakarské rallye, na které se představí s tovární podporou.

Prokop a Vrátný

„Mé zkušenosti s tak těžkým a dlouhým závodem, jakým je Dakar, jsou nulové. V tuto chvíli tedy nemám žádné přehnané ambice. Nechci zbytečně tlačit a snažit se plnit nějaké předpoklady, které z mistrovství světa WRC máme. Během testování jsem poznal, že auto nevydrží všechno a nedá se s ním jet takové tempo, na které jsem zvyklý z vozu WRC. Chci jet pokorně, sbírat zkušenosti, hledat limity a udržovat správnou rychlost. Ambice bych nejraději nechal doma, ale vím, že tomu tak nebude a že jakmile mě někdo předjede nebo někoho dojedu, tak tam ty ambice budou stříkat vzduchem. Vím však, že musím jet s co největší pokorou,“ konstatoval Martin Prokop.

Kromě podpory továrny Toyota se třiatřicetiletý automobilový závodník může těšit i na podporu týmu Bonver Dakar Project. Největší český tým, který se pravidelně účastní Rallye Dakar a primárně závodí v kategorii kamionů, se bude podílet na Prokopově přípravě na jeho premiéru na nejnáročnější rallye světa a zajišťovat mu služby během závodu. 

„Když jsem se dozvěděl, že pojedu na Dakar, chtěl jsem získat co nejvíce informací. Nemusel jsem hledat daleko, protože Česká republika je v závodu pátou nejvíce zastoupenou zemí. Poznal jsem Tomáše Vrátného a dostal jsem od něj velice zajímavou nabídku. Spolupráce s Tomášem a jeho týmem Bonver Dakar Project, v.o.s. je pro mě nejjednodušší cesta, jak se narychlo dostat k informacím, znalostem a zkušenostem z Rallye Dakar,“ pokračoval Prokop.

Bonver a Prokop

„Martin patří k nejtalentovanějším a zároveň nejzkušenějším automobilovým závodníkům u nás a já jsem rád, že přijal výzvu v podobě startu na Dakaru a stal se součástí našeho projektu. Dakar je specifický a plný nových výzev, se kterými se Martin bude muset poprat. Těší mě, že si vybral právě nás a požádal nás, abychom mu předali rady a tipy, které jsme během našich předchozích účastí nasbírali. Vzájemně si můžeme vyměnit spoustu cenných zkušeností a společně se pokusit o co nejlepší umístění,“ konstatoval Tomáš Vrátný u příležitosti zahájení spolupráce s Martinem Prokopem a jeho navigátorem Janem Tománkem. Ten už má zkušenosti z Rallye Dakar z roku 2014, kdy pilotoval kamion Tatra a s šéfem týmu Bonver Dakar Project se tak dobře zná. „V jedné z posledních rychlostních zkoušek jsme se tehdy převrátili na bok a právě Honzova posádka, která jela za námi, nám pomohla zpátky na kola,“ zavzpomínal Tomáš Vrátný, který se připravuje už na své páté vystoupení na Rallye Dakar, z toho počtvrté v roli závodícího šéfa týmu Bonver Dakar Project. Kromě něj se v kategorii kamionů představí další dva týmoví kolegové. Budou jimi zkušený kazašský pilot Artur Ardavičus, který byl třetí na Rallye Dakar 2012, a Albert Llovera. Hendikepovaný andorrský závodník se stal součástí týmu až těsně před odjezdem na slavnou dakarskou rallye. „Vzhledem k tomu, že kamiony startují později než osobní automobily, budeme Martinovi a Honzovi krýt záda.“

Tomáše Vrátného a Martina Prokopa nyní čeká příprava v tréninkovém a vývojovém centru týmu Bonver Dakar Project v Dubaji. „Odlétáme na pár dní do Dubaje, abychom potrénovali jízdu v dunách a zvykli si na vysoké teploty, které nás čekají v Jižní Americe,“ přiznal Vrátný a Prokop dodal: „Věřím, že na normální cestě auto nějak uřídím, ale na dunách jsem v životě nejel. Maximálně jsem jel na pískovišti, když jsem byl malý, ale jinak jsem písek na trati neviděl, takže jsem rád, že si jízdu na písku vyzkouším alespoň v rámci testu v Dubaji, než ji naostro okusím v závodu.“

Martin Prokop Official Media
foto: Petr Lusk

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.