Martin Prokop s Viktorem Chytkou i po páté etapě Dakaru drží deváté místo celkové klasifikace

Ani během páté etapy Dakaru neopustila celá rozsáhlá karavana bivak v Ha´ilu a závodníci tak projeli 374 měřených a 275 přejezdových kilometrů v jeho okolí. Styl zdejších tratí a nadmořská výška posádce Orlen Benzina Teamu a jejich Fordu Raptor RS Crosscountry příliš „nechutnají“ a proto je udržení lichotivého devátého místa celkové klasifikace možné brát jako velice dobrý výkon. Martin s Viktorem dnes v etapě obsadili osmnácté místo.

Martin Prokop hodnotí průběh páté dakarské etapy: „Věděli jsme, že to dnes charakterem trati v okolí Ha´ilu bude podobné jako včera a nabereme nějakou ztrátu. Etapu jsme chtěli co možná v největší pohodě a bez chyb projet a také nic neudělat autu. To se nám celkem povedlo, jen jsme o kamnech v dunách utrhli kus ochranného krytu převodovky. Znovu to dnes nebylo příliš o navigaci nebo nějakém řidičském umění a bez prostoru pro vyniknutí nebo invenci. Jelo se vyjetou písečnou trasou a jen jsme se vyhýbali překážkám v podobě děr a velbloudí trávy. Nicméně musím uznat, že jsem se v cíli cítil unavený a pomlácený, dalo nám to přeci jen pořádně zabrat. Jsem rád, že už se zítra vzdálíme z této lokality do míst, kde není potřeba jen držet plyn, ale bude to více o dovednostech pilotů a navigátorů. Směrem k Rijádu se zase objeví trialové úseky a následně nekonečné dunové pole v Empty Quarter.“

Vzhledem k tomu, že bivak v Al Duwadimi, kam měl Dakar směřovat během šesté etapy, je po nedávných silných deštích stále zaplavený, zvolili organizátoři alternativní průběh následujících dní. Šestá etapa se odjede po zredukovaném úseku původně plánované trasy (přibližně o 100 km) a všichni závodníci následně zamíří 300 kilomerů dlouhým přejezdem do bivaku v Rijádu. V sobotu 7. ledna zdolají závodníci etapu na trase původně plánované etapy Al Duwadimi - Rijád. Pokud to počasí dovolí, přesune se během této etapy dakarská karavana do bivaku v Al Duwadimi. Program na neděli 8. ledna bude upřesněn na základě povětrnostních podmínek.

 

Průběžné pořadí Rally Dakar 2023 kategorie automobilů po 5. etapě:

  1. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) – Toyota Gazoo Racing 20:47:36
  2. Peterhansel (FRA) / E. Boulanger (FRA) – Team Audi Sport +00:22:36
  3. Al Rajhi (SAU) / D. von Zitzewitz (GER) – Overdrive Racing +00:27:01

................

       9. M. Prokop / V. Chytka – Orlen Benzina Team +01:52:05

Další etapa:

pátek 6. ledna Stage 6: Ha´il – Riyadh

Celkem 919 km – spojovací úsek 562 km, měřený úsek 357 km

Zdroj a foto: Martin Prokop Official Media

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting