MANIAGO, MÍTINK SP PARALYMPIJSKÉ CYKLISTIKY

„Zdá se, že ze světových hvězd chce po Riu 2016 před Tokiem 2020 skončit jen Jirka Ježek, ač je pořád dobrý“, zjistil nyní na italské silnici loni nejúspěšnější z čs. paralympijských cyklistů, brněnský Ivo Koblasa

V neděli v italském Maniagu, ve stejném čase s vítězem, na  5. místě v závodě pelotonu. A o dva dny dřív tamtéž, ale v časovce jednotlivců, na 6. místě, se ztrátou pouhých 18 vteřin na nejrychlejšího. Tak slibně mezi nejlepšími, ve své nejpočetněji obsazované kategorii, vstoupil do letošního seriálu silničářského Světového poháru nejmladší a na loňské paralympiádě v Riu nejúspěšnější z čs. cyklistů Ivo Koblasa (Favorit Brno).

Zlato z divoce spurtujícího pelotonu teď v Itálii pro sebe před Koblasou ukořistil zlatý z Ria Kanaďan Tristen Černove. A časovku vyhrál Ir Colin Lynch (2. Černove, 3. Arslan Gilmutdinov z Ruska). Tihle soupeři zůstávají největšími soupeři na světě pro 24letého brněnského rodáka.

cyklo

Koblasa, v březnu skvěle bronzový na cyklistickém MS na 1000 m s pevným startem, ovšem na velodromu, jel do Maniaga zatím s nemnoha najetými silničářskými kilometry. Cestoval do blízkosti Benátek především proto, aby v boji poznal, jak vypadá po loňské paralympiádě letošní situace na světové silnici. Kdo po Riu skončil, kdo zůstává, kdo další se připojuje, už se zacílením na paralympijské Tokio 2020. Co chtěl, to ví: kvalitních soupeřů neubylo, naopak!

Bitva v Japonsku na Hrách za 3 roky je už teď hlavním Koblasovým reprezentačním cílem. Leckdo ze zdravých sportovců by se mohl u tohoto v dětství bojovníka s následky obrny i dnes poučit. Není dne, kdy by ošidil trénink.

V Tokiu 2020 touží Koblasa vrátit čs. paralympijskou cyklistiku na olympijské stupně. Zda na silnici nebo na dráze, to ukáže čas. Tak je zacílen jeho ambiciózní projekt „od Ria k Tokiu“. Koblasa k jeho naplnění požádal o trenérskou a mentorskou spolupráci i olympijského vítěze z Tokia (1964) Jiřího Dalera a mnohonásobného mistra republiky Jaroslava Bláhu. Přidal je k dosavadním svým trenérům Miroslavu Černohlávkovi a Lukáši Petrovi. Nic neponechávají náhodě.

Čas ukáže i to, zda dokáže česká paralympijská cyklistika postavit v Tokiu 2020 nejen sólo cyklisty, ale i paralympijské družstvo mužů. Protože čtyřicátník Jiří Ježek, vítěz dřívějších paralympiád, v Londýně (2012) i Riu (2016) s Koblasou v týmu, teď v Maniagu opět tvrdil, že závodnicky v reprezentaci letos skončí. Přitom ve své kategorii podle zdravotních hendikepů finišoval nyní v SP v časovce sedmý, v pelotonu 4. Drží formu.

A další z čs. paralympioniků na kole v Maniagu, třicátník Tomáš Kajnar dojel v časovce 7. Kainarovi bohužel včera při návratu z Itálie vypovědělo na rakouské dálnici službu auto. A tak má tento další Koblasův současný reprezentační partner co dělat, aby se stihl otočit doma v Jeseníkách.

A dnes, v úterý 16. 5., odcestoval spolu s ostatními z ČR k dalšímu mítinku série silničářského SP paralympioniků do Belgie.

(Zdroj: trp, foto Ivo Koblasa, čs. paralympijský cyklista)

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.