Macíkova posádka s chřipkou osmnáctá. Kvapil postoupil mezi motocykly kupředu a stihl opravit nádrž.

Posádka týmu Big Shock Racing ve žlutém kamionu liaz s číslem 518 úspěšně zdolala první etapu letošní Rallye Dakar. Hnána horečkou, která se od pilota Martina Macíka postupně přesunula i na navigátora Františka Tomáška a mechanika Michala Mrkvu, projela posádka prvních měřených 39 km v hodně svižném tempu. Hlavním cílem bylo udržet startovní místo do příští etapy a vypotit nepříjemnou virózu. A to se podařilo. Tým obhájil osmnáctou pozici a všichni věří v brzké uzdravení. Ve startovním poli motocyklů si dobře vedl Lukáš Kvapil, který zažil svůj dakarský křest a hned v první etapě i horké chvilky při opravě nádrže. Přesto se startovním polem probojoval ze 139. na 118. pozici.

Big Shock Racing - Martin Macík

„Nedalo se předjet. Brzdila nás prašná clona“

Závodní liazka Martina Macíka, přezdívaná Franta, startovala do první etapy z 18. místa. Trať byla hodně rozbitá a plná hustého prachu, ve kterém se téměř nedalo předjíždět. „Kamion Japonce Sugawary, který jel před námi, jsme dostihli už po pár kilometrech, ale brzdil nás až do cíle. Bohužel, prach v kombinaci s úzkou a hodně rozbitou tratí nám nedovolil ho předjet. Nechtěli jsme zbytečně riskovat hned v první etapě,“ říká Martin Macík. Posádka zaznamenala také drobný technický problém s pohonem všech čtyř kol, takže se během jízdy hodně driftovalo.   

Big Shock Racing - Martin Macík

„Rýmička nás neskolí“

Macíkova jízda na jistotu měla i další důvod. Zdravotní stav posádky procházel těsně před startem napínavým vývojem. Nejdříve nepříjemná viróza skolila pilota Martina Macíka, postupně sedla i na další členy týmu. „Já jsem bacil prsknul ještě na kluky z kabiny. Mrkev zatím vypadá dobře, ale Ferry už je na antibiotikách stejně jako já. Co vám budeme povídat, vyrazit do závodu s horečkou, když je venku 40 stupňů ve stínu je fajnové. Ale jsme tvrdí chlapi, takže nás žádná rýmička nerozseká. Na Dakaru se člověk rychle vypotí,“ popisuje aktuální zdravotní stav posádky Martin Macík. S rekonvalescencí závodníků pomáhá i skvělá atmosféra, která je s paraguayským startem závodu spojena. „Zažil jsem tu asi nejlepší atmosféru ze všech mých Dakarů. Je neuvěřitelné, jak tu všichni závod prožívají. Nevím, kolik bylo u pódia diváků, ale Paraguayci všechny dostali svým řevem a nasazením. Nic podobného prostě jinde nezažijete,“ říká Martin Macík.

Big Shock Racing - Lukáš Kvapil

„Lukáš Kvapil opravil nádrž a objížděl koně“

Lukáš Kvapil si svou první dakarskou etapu také patřičně užil, i když nervy před startem přeci jen pracovaly. Téměř celý závodní úsek projel na jedničku, cestou se musel mimo jiné těsně vyhýbat koni, který se potuloval za zatáčkou. Ale ke konci měřeného úseku pořadatelé Lukáše upozornili, že mu teče benzín z nádrže. Jezdec se proto hned pustil do provizorní opravy, se kterou se mu podařilo dojet až do cíle etapy, i když byl nucen zbytek cesty průběžně dotankovávat nádrž. Po dojetí do bivaku si mechanici hned vzali motorku do parády a zítra bude opět v pořádku. „Počítám s tím, že se během prvních etap budu se strojem ještě postupně sžívat. Učím se také číst zdejší terén, který je pro mě zatím dost nepřehledný a hodně se liší od tratí, na které jsem zvyklý. Nicméně, v první části závodu se mi jelo velice dobře,“ říká Lukáš Kvapil.

Tým Big Shock Racing má radost z prvních českých úspěchů a těší se na dobrodružství, která přinesou další etapy.

TZ a foto: Big Shock Racing

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.