Macík vyhrál maratonskou etapu, celkově je však až čtvrtý

V nedělní 8. etapě Dakaru 2023 posádka týmu MM Technology ve složení Martin Macík, František Tomášek a David Švanda vybojovala další letošní vítězství. V celkovém pořadí jsou sedlčanští závodníci před dnem volna 4. Na 3. celkové místo Januse van Kasterena už ztrácejí pouhých pár sekund, na prvního Aleše Lopraise je však ztráta téměř 39 minut.

Maratonské ráno, jak má být

Do druhé části maratonského klání v neděli vyjížděl sedlčanský kamion Čenda opět v parádní kondici. Přitom ho týmoví mechanici po dojetí sobotní etapy mohli servisovat pouhé 2 hodinky a oranžový speciál přijel do cíle dost použitý. Zruční profíci ho ale pod taktovkou Martina Macíka staršího, šéfa týmu MM Technology, dokázali v rekordním čase znova vyladit. Úspěch v nedělní etapě tak patří z velké části právě jim.

Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda strávili noc v maratonském bivaku, oddělení od týmu, ve společnosti ostatních závodníků. „Spali jsme v rozsvícené jídelně, měli jsme 3 obří nafukovačky. Bohužel, David vyfasoval děravou, takže ležel nakonec na zemi. Byla šílená zima. Měli jsme termoprádlo, byli jsme zachumlaní ve spacácích a cokoliv koukalo ven, tak ti zmrzlo. Sluchátka, špunty do uší a krásně jsme vytuhli. Bylo to super, pořádný Dakar,“ popisuje Martin Macík.

Jako na drátkách   

Chuť zabojovat byla ráno cítit ve vzduchu. Posádka na trať vtrhla s odhodláním stáhnout před dnem volna ještě pár cenných minut. A povedlo se. Závodníci týmu MM Technology tentokrát v cíli dokonce projevili radost a emoce, což se často nestává. „Jsme rádi za dnešní vítězství. Jsme v cíli. Bylo to náročné, ale zvládli jsme to. Den volna je tu! Teď si odpočineš, kostičky se rozleží, všechno tě bude bolet,“ halasil v cíli Martin Macík na svého navigátora Františka Tomáška.

Posádka přitom do etapy startovala jako 7. a musela hodně předjíždět. Jelo se řečišti plnými kamenů. „Museli jsme opatrně, abychom nezničili auto, někam neskočili a nestálo nás to další minuty. Ale bylo to zábavné, střídaly se písky a rozjeté cesty. Všechno mokré. Všude tu pršelo. Pořád jsme museli hledat nejlepší trasu,“ popisoval Martin Macík.

Obě maratonské etapy byly terénem velmi podobné. A posádka oranžového kamionu postupně ukrajovala jeden kilometr za druhým. „Myslím, že zhruba na 150. kilometru jsme předjížděli van Kasterena, který tam dělal pneumatiku, takže jsme už tušili, že máme relativně dost najeto,“ popisuje František Tomášek. Pak přišly první duny, kde se povedlo předhonit další soupeře. „V dunách jsme předjeli Martina van den Brinka, který zůstal viset na jednom z vrcholků,“ doplňuje Martin Macík a dodává: „Závěrečné kamenité úseky pak byly naše. Tam jsme krásně letěli v řečištích. A všechno fungovalo. Navigačně opět bez chyby. Pochvala Františkovi. A dneska jde úspěch za Davidem, za tátou a za kluky mechaniky. Jsou neskuteční. Během hodiny a půl včera dali auto skvěle do kupy, i když jsme jim trochu přidělali práci,“ chválil Martin Macík v cíli týmové kolegy.

Odpočinek na Dakaru neexistuje

V pondělí čeká na dakarské týmy „den volna.“ To znamená, že závodníci ráno nevyrazí na trať, ale odpočívat se určitě nebude. Především mechanici týmu MM Technology budou mít napilno, aby všechny dakarské závodní kamiony, konstruované Martinem Macíkem starším, vyladili. Kromě Martinova Čendy se starají ještě o Jendu pilotovaného Claudio Bellinou (Italtrans Racing), Niciase jezdce Keese Koolena (Project 2030). A v sedlčanských dílnách vznikl i Arnošt Richarda de Groota (Firemen Dakarteam). Pro Čendu, Jendu a Niciase sedlčanští mechanici z MM Technology na Dakaru zajišťují kompletní technický servis. Arnošt má vlastní mechaniky a doprovodné vozy, tým MM Technology dělá technickou supervizi. Všechny vozy je teď potřeba během dne a noci připravit na rozhodující a všemi očekávané souboje v dunách obávané Pusté končiny, kam dakarská kola zatím ještě nevjela. Ale už za pár hodin bude vše jinak. Těšíme se na pokračování a děkujeme všem našim geniálním fanouškům, že nás svou podporou pokaždé dokážou vzpružit.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.