Macík vyhrál a ujímá se celkového vedení

Zatím nejnáročnější zkouška letošního Dakaru posádku MM Technology nezaskočila. Do cíle dorazila jako první a v průběžném celkovém pořadí se ujala vedení v kategorii kamionů s náskokem téměř 1 hodinu a 17 minut.

Žádný servis a tankování v poušti

V průběhu etapy 48hChrono, která zahrnuje dva závodní dny a je dlouhá celkem 549 km, čekalo na závodníky hned několik zvláštností. Po cestě projeli celkem 7 bivaků s pevně daným časem, kdy se zavírají a není je už možné opustit. V posledním bivaku, ve kterém se zastaví, musí natankovat a dokud nebude dvoudenní klání u konce, Auto se ani nedočká žádného servisu.

Čenda MM Technology týmu nezklamal

Přes 500 kilometrů v poušti není lehké ujet, navíc v závodním tempu. Oranžový speciál Čenda z dílny MM Technology se ale nezalekl ani dun vysokých přes 250 m a svou posádku dovezl až do cíle bez větších problémů. „Na to, jaké jsme museli občas vyjet Alpy, je na tom Čenda dobře. Máme trochu poškozené blatníky a kapotu, ale to je kosmetika, to dneska opravíme. Každopádně za mě nezapomenutelná etapa, ve které se Čenda opět osvědčil.“, shrnuje mechanik David Švanda.

K převrácení v dunách stačí málo

Najít waypointy v dunách není složitější než v jiném terénu. Ďábel je, jak to bývá, v detailech: Jak se k danému bodu nejlépe dostat, když se může nacházet klidně na vršku obří duny? „Byly to opravdu obrovské duny, museli jsme hodně najíždět a jediná chybka by znamenala, že se můžeme klidně převrátit. Ne každý kamion a řidič si s tím poradí. Palec nahoru pořadatelům, byla to příjemná nová vložka, i když jsme emocionálně úplně hotoví.“, popisuje svoje dojmy z premiérové dvoudenní etapy navigátor František Tomášek.

Foto: MM Photo

Zdroj dynamické sekce: » MM_Dakar_2 (Fotogalerie)

Lopraisova posádka si po dvoudenní etapě polepšila. Průběžně je druhá

Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml. a Jiří Stross se svou Pragou V4S DKR úspěšně zdolali dvoudenní etapu v dunách pouště Rub al-Chálí a před dnem odpočinku poskočili v průběžném hodnocení Rally Dakar 2024 o příčku výš.

Noc ze čtvrtka na pátek strávila posádka Instaforex Loprais Praga Teamu v improvizovaném bivaku na 294. kilometru speciálky, a tak ji dnes čekalo ještě dalších 253 kilometrů do cíle testu. Ten dokončila mezi kamiony jako třetí a díky tomu se v průběžné klasifikaci posunula na druhou pozici. Aleše Lopraise nyní dělí hodina a 16 minut od vedoucího Martina Macíka ml., před třetím Nizozemcem Mitchelem van den Brinkem má k dobru 33 minut.

„Hned začátek speciálky byl opravdu mazec,“ říká Aleš Loprais. „Krátce po startu jsme projížděli pohřebištěm několika kamionů, takže jsme se museli trochu odklonit od tratě, abychom tímto místem projeli. I později to bylo velmi složité, protože jsme v rozrytých dunách předjížděli desítky aut. V závěru čtvrteční části jsme krapet dřív sjeli z téměř kilometrové duny a minuli waypoint, jehož neprojetí je penalizováno patnácti minutami. Ale byla už skoro tma a nedalo se pro něj vyšplhat.“ „Druhý den jsme už letěli a předjeli dva kamiony. Lépe to nešlo. Jsem vděčný, že jsme v cíli,“ oddechl si frenštátský závodník.

Foto: Dakarmania.cz

Zdroj dynamické sekce: » Loprais_Dakar_2 (Fotogalerie)

"Byl to masakr" říká pilot Buggyry

Pilot Tatry Phoenix Daniel Stiblík popsal tvrdou realitu nekonečných saúdskoarabských dun: „Byl to masakr hned od startu. Od druhého kilometru, kdy jsme přehoupli tu velkou dunu a viděli jsme to pohřebiště, nám došlo, že to asi fakt bude hrozný. Leželo tam pět kamionů na boku, zapadané buginy, různá auta, co nemohla vyjet, byla zahrabaná a tak.“

Brzy se na trati potkali s Jaroslavem Valtrem. „Stál tam i Jarda Valtr, nám se tam dole taky povedlo zapadnout. Pak jsme vyrazili společně, že nám ukáže cestu a bude nám pomáhat. Přehoupli jsme ještě asi dvě, tři údolí. A tam jsme zůstali zase v jednom trychtýři. Dojeli jsme na další solisko, kde jsme museli opravit servopumpu a ještě jednou jsme vyrazili do dun.“

Jenže podmínky byly tak extrémně, že dakarský nováček raději duny opustil „Pak nám došlo, že prostě nemáme šanci do toho druhého bivaku dojet. Bylo to strašně daleko a nechtěli jsme jet zase za tmy. Proto jsme se rozhodli vrátit a kluci pokračovali dál po trati. Děkuju moc, že nám posádka Jardy Valtra chtěla pomoct, ale v písku se musím ještě hodně učit. Vážně to není sranda a bylo to strašně těžké,“ dodal unavený Daniel Stiblík.

Piloti kamionů Pascal de Baar s Tatrou Buggyra EVO3 a Jaroslav Valtr v Tatře Phoenix dostali své Tatry do provozuschopného stavu, ale bohužel se jim z dun nepodařilo vyjet. Brzy ráno se pak pokusí na tvrdém písku dostat z dunoviště. Daniel Stiblík s druhým Phoenixem je na cestě do Rijádu a tým udělá všechno proto, aby mohl v soutěži dál pokračovat, byť bez ambicí na celkový úspěch.

Foto: Buggyra.com

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting