Macík v liazce veze bronz z Baja Aragon    

Pilot Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem a palubním mechanikem Davidem Švandou absolvovali závod Baja Aragon v legendárním kamionu LIAZ, pojmenovaném Franta. I ve starším modelu závodního vozu, který nemá automatickou převodovku, se sehrané posádce podařilo v náročném španělském závodě vyhrát dvě etapy a v celkovém pořadí vybojovat cenné 3. místo. Další ostré kilometry čekají na závodníky týmu Big Shock! Racing během říjnové Rallye du Maroc, kde se poprvé představí v novém voze. Ten právě teď vzniká v dílnách sedlčanského centra MM Technology.

Perných 12 hodin v rozpálené kabině     

Těšili jsme se na Frantu v akci. Jeli jsme úplně novou trasu a od začátku nasadili tempo,“ popisuje Martin Macík.  Během soboty posádka týmu Big Shock! Racing absolvovala v rámci Baja Aragon dvě etapy. V první sobotní části ale liazku zbrzdil jeden z kamenů na trati, který trefil vodní pumpu sedlčanského speciálu. Posádka musela zastavit a pustit se do opravy, vyměnit zničený díl a doplnit vodu. Neplánovaná zastávka si vyžádala asi 90minutové zpoždění. Následovala stíhací jízda do cíle první sobotní etapy, během které se závodníkům dařilo ztrátu postupně stahovat. Sedlčanská posádka následně zabojovala také v druhé sobotní speciálce. „To už byl opravdu masakr, všechny jsme předjeli, ale posledních 70 kilometrů, z celkových 230, už fungovaly na převodovce jen dva kvalty. V kabině jsme měli přes 50 stupňů. Ale do cíle jsme přiletěli jako nejrychlejší. Druhému kamionu jsme dali 7 minut a třetí v pořadí ještě není v cíli. Jsme přehřátí, já jsem si ještě o volantovku ukopnul koleno. Franta nám dává zabrat, oproti novým autům je to rozdíl,“ hlásil Macík po sobotním příjezdu do bivaku. „Za mě spokojenost. V autě jsme dneska seděli 12 hodin a ujeli jsme 428 kilometrů,“ pochvaloval si drsný trénink na Dakar 2023 Martin Macík.

LR-0723200350-MMPHOTO2-3.jpg

Vítězná neděle

Během druhého víkendového dne na posádku čekala další porce ostrých 160 kilometrů. A také další etapové vítězství. Týmoví mechanici přes noc Frantu znova vyladili do perfektní kondice, práci končili až nad ránem. A i když byla závěrečná část závodu příliš krátká na to, aby bylo možné stáhnout časový náskok dvou nejrychlejších soupeřů, přinesla i poslední etapa posádce další cenné závodní kilometry a možnost prověřit souhru v kabině. „Bylo to jako s Frantou za mlada. Na to, že před startem neprošel žádnou zásadní renovací, jen jsme ho trochu pošolichali, držel se statečně. Je to tank. I dneska jsme se pěkně projeli, i když velká část trati byla dost prašná,“ říká Macík, který si připomněl, jak bolí ruka při řízení bez automatické převodovky, na kterou je už několik let zvyklý. V celkovém pořadí Baja Aragon nakonec vybojoval sedlčanský retro speciál 3. místo. Upřímná gratulace míří k Jaroslavu Valtrovi, který ve voze postaveném týmem MM Technology, španělský závod v kamionové sekci vyhrál.          

LR-0724165436-MMPHOTO2.jpg

Příští závodní zastávka – Posedlí Dakarem a Rallye du Maroc

Martin Macík v Baja Aragon závodil ve starším modelu kamionu, k němuž ale mají členové týmu Big Shock! Racing i fanoušci silný citový vztah. Jedná se o poslední vůz značky LIAZ, který v závodním poli v roce 2019 absolvoval Rallye Dakar. Španělský start byl o počátku hlavně jezdeckým tréninkem posádky na příští Rallye Dakar, dobrý výsledek je příjemným bonusem. Další závodní zastávkou Martina Macíka se stane Rallye du Maroc, kde už bude testovat svůj nový speciál, který přinese několik vylepšení. Ještě před tím – v sobotu 30. července – se ale o všechny čerstvé zážitky ze španělské rally posádka týmu Big Shock! Racing podělí s fanoušky na dakarském setkání Posedlí Dakarem Open Air v Přerovské rokli. A chybět nebudou ani další čeští závodníci. „Všichni fanoušci rychlých strojů, adrenalinu a dálkových závodů jsou srdečně zváni. Frantu samozřejmě přivezeme a bude vám k dispozici,“ vzkazuj Martin Macík.                     

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting