Macík s Brabcem netrpělivě čekají na start Dakaru

Stihli už shake down i přejímky   

Kompletní tým Big Shock Racing se sešel v Džiddě, odkud v neděli 5. ledna odstartuje 42. ročník Rallye Dakar. Pilot kamionu Martin Macík se svým navigátorem Františkem Tomáškem už se pár dní aklimatizovali na místě. A ve čtvrtek se konečně přivítali i s motocyklistou Janem Brabcem, palubním mechanikem Davidem Švandou a dalšími členy výpravy. Kompletní sestava se okamžitě pustila do práce. Bylo třeba od pořadatelů vyzvednout Macíkův kamion, Brabcovu motorku i všechna doprovodná vozidla. Martinův dakarský speciál Karel a bydlík, ve kterém má tým zázemí, byly bohužel nepojízdné a chvíli trvalo, než se je podařilo zprovoznit. Bydlík se následně ještě ztratil v dopravním provozu. Proto pak následoval raketový přesun posádky kamionu na shake down – dakarskou rozcvičku. „Zajezdili jsme si a všechno zmákli, jak jsme potřebovali. Karel fungoval výborně, výkon i podvozek. Já jsem za to strašně rád. Bylo to boží, zkusili jsme si i poposkočit. Už se těším až odstartujeme,“ popisuje Martin Macík. Jan Brabec shake down vynechal a ušetřený čas věnoval odpočinku po náročné cestě a přípravám na technické přejímky. Těmi všechny týmové stroje prošly hladce během pátečního dopoledne. Předstartovní povinnosti tak tým Big Shock Racing zvládl na výbornou, v bivaku panuje skvělá nálada a všichni se těší na sobotní slavnostní pódium i nedělní start. 

Vybili nám Karla

Vyzvednutí závodních aut z přístavu po plavbě z Marseille bylo v případě týmu Big Shock Racing rychlým procesem. Žlutá auta českého týmu totiž zůstala na parkovišti jako úplně poslední. Řidiči pořadatelů ale nechali po přejezdech na Karlovi, závodním kamionu Martina Macíka, a bydlíku zapnutá světla, takže se kompletně vybily baterie a chvíli trvalo, než se auta týmovým mechanikům podařilo opět uvést do provozu. Servisní MAN, novinářské Toyoty i Mercedes se zázemím pro Brabcovic moto výbavu přečkaly plavbu v pořádku. Během přesunu z přístavu do bivaku se v čilém dopravním provozu Džiddy ještě stihl ztratit bydlík, když mu opět zazlobila baterka, a jako poslední auto týmové kolony s řidičem bez telefonu a navigace zůstal trčet na křižovatce. Zhruba hodinu trvalo, než ho zbytek výpravy vypátral a doprovodil na místo určení. Ale pak už šlo vše jako na drátkách.      

Radost na shake downu

Po šťastném shledání v bivaku následoval bleskový přesun závodního kamionu na shake down. Ten posádkám před startem umožňuje naposled si vyzkoušet své stroje přímo v místních podmínkách, naladit se na závod a především otestovat, zda dlouhá plavba na trajektu nezanechala na závodních speciálech následky, které by mechanici mohli ještě před startem odstranit. Po zhruba hodinové jízdě navigátor František Tomášek hlásil: „Povrch je tu hodně zrádný, přechází z měkkého písku do tvrdého kamení. Skáčete přes dunu z písku do šutrů. Za tu hodinu jsme projeli snad veškerý terén, který můžete potkat. Jet v tom 500 km bude zajímavé. Ale Karel funguje fakt dobře. Zatím jsme nepoznali jeho limity.“         

Technické přejímky zdolány

V pátek byly na programu přejímky. Už v Marseille týmy absolvovaly první část technických kontrol, kde bylo nutné na auta i motorku umístit samolepky pořadatele, závodní stroje se vážily, kontrolovalo se vybavení pro uchycení navigačních přístrojů a další nezbytnosti. Ale druhá část prověrek, zahrnující školení k GPSkám, administrativní povinnosti, ověření plateb a dokladů, lékařské prohlídky nebo oficiální focení jezdců pro potřeby organizátorů na tým Big Shock Racing čekala až v pátek. Součástí rutinního procesu, který šéf týmu Martin Macík starší absolvoval už po 18, letos však byla i podrobná přednáška, jak na trati postupovat v případě pomoci zraněným závodníkům. I díky letitým zkušenostem Martinův kamion, Honzova motorka i doprovodná vozidla prošly bez zásadních komplikací. Čas zbývající do neděle mechanici věnují kontrole závodních strojů, jezdci poslednímu odpočinku, aby bylo na dlouho očekávaný start Dakaru 2020 vše perfektně připraveno.  

Zdroj a foto: Big Shock Racing

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.