Macík otestuje nový kamion na Rallye du Maroc. Jízda s Čendou začíná    

Jakmile byly na čerstvě sestrojeném závodním speciálu pilota Martina Macíka dotaženy poslední šroubky, mechanici kamion naložili na podval a vydali se na cestu směr Agadir. Už 1. října tu odstartuje náročný šestidenní závod Rallye du Maroc a posádka týmu Big Shock! Racing v novém závoďáku nebude chybět. Martin Macík se těší na svou první jízdu v Čendovi, jak svůj kamion prozatím pojmenoval. Zdolají společně přes 2300 kilometrů rozprostřených do 6 drsných etap plných kamení a písku. Lepší test si pro svůj nový stroj nemohl přát. Členové sedlčanské výpravy jsou připraveni na nadcházející probdělé noci, během kterých budou v Maroku vychytávat dětské nemoci nového vozu a sbírat podněty pro závěrečné přípravy kamionu před Dakarem 2023. Technický tým MM Technology proto posílil. Celkem 20 neohrožených mechaniků poskytne podporu nejen závodníkům ze Sedlčan, ale také spřízněným kolegům ze zahraničních týmů, kterým postavili závodní stroje už v minulosti. V marockém bivaku se tak před startem sešla zajímavá společnost.     

První vyjížďka? Shakedown a prolog Rallye du Maroc

Část sedlčanských mechaniků s novým závodním kamionem přijela na stadion v Agadiru už ve středu 28. 9. a s předstihem připravila potřebné zázemí. Zbývající členové týmu na místo přiletěli ve čtvrtek v noci. V pátek byl na programu zahřívací shakedown a technické přejímky. V sobotu závod startuje úvodním prologem, do kterého Macíkův Čenda, vyzbrojený číslem 501, vyráží z druhého místa. Martinovi budou v kabině sekundovat zkušení kolegové – navigátor František Tomášek a palubní mechanik David Švanda. Posádka už se nemůže své první jízdy dočkat. Zatím se totiž v Čendovi nestihla svézt. Nový kamion mechanici týmu MM Technology hned po dokončení odvezli do Agadiru. Úvodní jízdy si tak závodníci užijí rovnou v ostrém závodním tempu. „Marocká rally je opravdu náročná. Čeká nás 6 etap, to je půlka Dakaru. Trať je hodně kamenitá, s dunami, které jsou sice menší než v Saúdské Arábii, ale o to zrádnější. Nová auta v Maroku každý rok téměř zničíme, abychom odhalili jejich slabá místa, a ještě před lednovým Dakarem je dokázali upravit. Na otestování Čendy je Rallye du Maroc ideální. Samozřejmě jsem tátovi slíbil, že budu opatrný,“ říká pilot Martin Macík, jehož otec a šéf týmu MM Technology Martin Macík starší je zároveň hlavním konstruktérem nových závodních vozů.

LR-0930131903-MMPHOTO2.jpg

Zátěžové testy i navigační rozcvička

Závodníci ze Sedlčan mají marockou rally rádi. Je rychlá, prašná a plná rozbíjecích pasáží. „Ale zároveň tu není takový stres. Jsme odříznutí od civilizace, v bivaku je skvělá atmosféra. Spousta týmů testuje, stejně jako my. Já jsem tu loni poprvé vyzkoušel Arnošta, letos jedeme s novým Čendou. Jde také o poslední závod světového poháru kategorie T5, ve které startujeme,“ popisuje Martin Macík. Na jízdu nového kamionu se všichni členové týmu těší, i když zatím netuší, co všechno je čeká. „Dětské nemoci se nám určitě nevyhnou, budeme si s nimi muset poradit. Proto jsme tady. Je jasné, že budeme opravovat. Co, jak, kdy? To nikdo neví. Ale dali jsme do přípravy nového kamionu všechno, věřím, že pojede dobře. Pravda se ukáže na trati,“ říká palubní mechanik David Švanda. A na výkon nového stroje a výsledky testů je zvědavý také šéf MM Technology Martin Macík starší: „Na novém autě chceme testovat hlavně novinky. Osvědčené části zůstávají nezměněné. Zaměříme se na podvozek, odpružení kabiny a další související vylepšení. Sbíráme také data. Po celém autě máme nainstalovaná čidla, která nám sledují důležité hodnoty. Na základě výsledů budeme před Dakarem auto dál ladit.“ Rallye du Maroc je ale vítanou rozcvičkou i pro navigátory. „Nás naštěstí nečekají zásadnější změny. Co se přístrojů týče, měli bychom mít stejný navigační tablet, jaký jsem tu poprvé vyzkoušel před třemi lety. Nicméně, Maroko je pro mě pokaždé hlavním závodem sezóny. Můžu tu vyzkoušet stejnou navigaci jako na Dakaru a trochu tu potrénovat,“ dodává navigátor týmu Big Shock! Racing František Tomášek.    

Nepřehlédnutelný kamionový bivak

Každý, kdo se rozhlédne po bivaku závodu Rallye du Maroc, nemůže si nevšimnout zázemí týmu MM Technology. Svěřené kamiony zabírají rok od roku více prostoru. Technický a organizační servis spolu s posádkou Martina Macíka totiž sdílejí také jezdci týmů Project 2030 a Italtrans Racing. Pro ně vývojáři ze Sedlčan sestrojili závodní kamiony už v minulosti, teď jim zajišťují kompletní technickou podporu. A bude-li třeba, spřátelené týmy si vzájemně pomohou i na trati.

Pilot Martin Macík bude fanoušky o vývoji závodu průběžně informovat na svých sociálních sítích.

Nikola Kužílková - Big Shock! Racing

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.