Martin Macík bojuje, cesta Martina Šoltyse letošním Dakarem končí

V polovině letošního Dakaru dosavadní průběh hodnotí i Big Shock! Racing Team. Martin Šoltys, pilot týmu, po první polovině Dakaru končí svou statečnou cestu závodem. Dvě poslední nedokončené etapy a bolest zad mu nedovolují pokračovat. Posádka Martina Macíka, zocelená dosavadním vývojem Dakaru, se chystá v druhé polovině zabojovat a pokusí se dosáhnout na co nejlepší výsledky. Jejich Karel, žluté Iveco s číslem 503, během dne volna prochází kompletním servisem a v neděli bude do 7. etapy připraven v nejlepší formě. 

Macíka i Šoltyse zradil ve 3. etapě roadbook. Přesto dokázali dojet v dobrém čase

I úterní 3. etapa Rallye Dakar byla napínavá, oběma posádkám týmu Big Shock! Racing v úvodní části trasy nefungovaly roadbooky. Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda přesto proletěli okruh v blízkosti vesnice Al Qaisumah ve slušném tempu a do cíle etapy dojeli jako 8. nejrychlejší. Také v celkovém hodnocení je posádka 8.

Také Martin Šoltys, Roman Krejčí a Jakub Jiřinec v kamionu, pojmenovaném Arnošt, si i přes navigační komplikace vedli dobře. V cíli etapy obsadili 14. místo a celkově jsou na 16. pozici.

Ve 4. etapě Macík se Šoltysem opravili výfuk víkem od krabice a zvesela dojeli do cíle     

Ve 4. etapě si organizátoři Rallye Dakar pro závodníky připravili nejdelší trať celého závodu. Předem bylo jasné, že trasa čítající 465 km bude extrémně náročná. Pro tým Big Shock! Racing byla zatím největší adrenalinovou zkouškou, kterou se ale nakonec podařilo skvěle zvládnout. Pomohla týmová souhra, šikovnost a zarputilost, díky které si čeští závodníci dokážou poradit i v situacích, které se zdají bezvýchodné. Pilot Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem a mechanikem Davidem Švandou na trati řešili problém s výfukem, který propaloval hadičky se vzduchem. Šikovné ruce českých palubních mechaniků, důmyslný zlepšovák a pomoc týmového kolegy Martina Šoltyse, který se podělil o díly, nakonec přispěly k tomu, že se Martinu Macíkovi podařilo dojet do cíle na 21. místě a celkově si udržel cennou 11. pozici. I Martin Šoltys, Roman Krejčí a Jakub Jiřinec etapu zdárně dokončili jako 25. a celkově jsou 18. Všichni závodníci týmu Big Shock! Racing se nakonec v pořádku shledali v cíli.

Ve čtvrtek Macík předjel většinu startovního pole. Šoltys opravuje v poušti     

Do 5. etapy Dakaru obě posádky týmu Big Shock! Racing vstupovaly znovu nabité energií od svých fanoušků. Žlutý kamion Karel pilotovaný Martinem Macíkem, navigovaný Františkem Tomáškem a technicky podporovaný Davidem Švandou tentokrát zdolal 346 ostrých kilometrů na okruhu kolem Rijádu zcela hladce. I když čeští závodníci startovali jako téměř poslední, po povedené stíhací jízdě do cíle etapy přijeli na slušném 10. místě a v celkovém hodnocení jsou 11.     

Jejich týmové kolegy Martina Šoltyse, Romana Krejčího a Jakuba Jiřince ale na trati potkaly nečekané události. Stojí v poušti a dělají vše, co je v jejich silách, aby se jim podařilo opravit uložení kola a dostat se do cíle etapy. Všichni z týmu Big Shock! Racing věří, že se jim to podaří.         

Martin Šoltys opravuje v dunách

Macíkův kamion s číslem 503 na trase také několikrát zastavil u spřátelených posádek. „Zastavovali jsme u kluků z Italtrans Racing týmu a pomáhali jim. A pak i u Martina Šoltyse. Kluci opravovali v dunách Arnošta. Ale nedokázali jsme jim bohužel moc pomoci, neměli jsme u sebe ani potřebné díly. Věřím, že to zvládnou vyřešit a dojedou do cíle,“ popisoval mechanik David Švanda. A Martin Macík doplnil: „Kluci stojí uprostřed dun. Vypadalo to, že po větším skoku se něco stalo s uložením levého předního kola. Všichni na ně myslíme, nebude to jednoduché, ale čekáme, že se objeví v cíli.“      

Macík dál bojuje o TOP 10. Šoltys prožil dva těžké dny       

V pátek ráno závodníky Rallye Dakar dělilo od zaslouženého dne volna, který je vyhlášen na sobotu, ještě 348 ostrých kilometrů 6. etapy. Na nich posádky týmu Big Shock! Racing zažily další adrenalinové chvíle. Žlutý kamion Martina Macíka po páteční stíhací jízdě zpestřené skokem z 2metrového schodu dělá maximum pro návrat do elitní 10. Dnes Macíkova posádka dojela do cíle na 9. pozici a v celkovém pořadí je 11. Martin Šoltys s Romanem Krejčím a Jakubem Jiřincem se do bivaku z předchozí etapy vrátili až v noci. Na pátečním startu nechyběli, ale jejich jízdu zastavila rána do rigolu schovaného na trati a etapu se jim nepodařilo dokončit. Důležité je, že všichni členové posádky jsou v pořádku, Martina Šoltyse trápí bolest zad, ale podle prvních vyšetření jsou jen naražená.                

Martin Macík sjel schod

Posádku Martina Macíka penalizace ve startovním poli 6. etapy posunula na 13. místo. Na trati šesté etapy si vedla dobře, ačkoliv její jízdu zbrzdila výměna pneumatiky. „Dál se letí hrozná kudla. Na to už jsme si zvykli. Po trati byla spousta kamení. Letěli jsme, jak jsme uměli. Dělali jsme jednu pneumatiku. Někde jsme ji štrejchli a jen pro jistotu, aby nám nebouchla a nezničila něco dalšího na kamionu, jsme ji asi na 180. km vyměnili. Nezdrželi jsme se tam déle než 5 minut a pokračovali dál,“ popsal Macík, jehož posádka dorazila do cíle etapy s naraženým předkem po jednom ze skoků přes skrytý schod. „Na konci trati bylo asi 40 nebo 50 km parádních dun. Jeli jsme v písku, kde před námi nikdo nebyl a najednou se pod námi objevil asi 2metrový schod. Houpli jsme ho dolů a nabrali si na čumák. Natvrdo jsme málem udělali stojku. Naštěstí jsem stihnul přidat plyn, auto se pěkně sebralo a jeli jsme dál,“ líčil Martin Macík v cíli.           

Martin Šoltys je po prvních vyšetřeních v pořádku

Martin Šoltys s Romanem Krejčím a Jakubem Jiřincem se v 5. etapě v poušti několik hodin prali s opravou jednoho z kol jejich speciálu, pojmenovaného Arnošt. Do bivaku se jim podařilo dostat až v 1 hodinu v noci. „Včera na 190. kilometru, když jsme přeskočili jednu dunu, nám něco chruplo v kole. Zastavili jsme a kontrolovali, jestli s autem nic není. Nejdříve se zdálo se, že není, ale pak se ukázalo, že je naprasklé jedno kolo a nedalo se jet dál. Museli jsme několik hodin opravovat,“ popsal Martin Šoltys, jehož kamion v bivaku přistál asi v 1 hodinu v noci. Tím ale perné chvíle pro jeho posádku neskončily.

Ráno jsme do 6. etapy odstartovali asi v 8 hodin. Šlo to docela dobře. Prvních 100 km se nám jelo hezky, odsýpalo to, neměli jsme žádné problémy, ale na 110. km jsme skočili do strže, protisvahu. Byla to velká rána, skočili jsme a zaryli se předkem. Ránu odneslo auto a moje záda. Když jsme vylezli a začali auto rozebírat, záda bolela čím dál víc a po dohodě s posádkou jsme zavolali helikoptéru. Doktoři následně konstatovali, že by to zlomená záda být neměla. Mám je zřejmě naražená, ale bolí. Zítra je den volna, tak se uvidí, jak dál,“ popsal Martin Šoltys, který pro jistotu večer ještě podstoupil další vyšetření, protože zdraví je i na Dakaru to nejpodstatnější.            

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.