Teprve osmnáctiletý Lukáš Jelínek si odváží stříbro z Evropské bowlingové Tour

Minulý týden se v Helsinkách opět rozjela Evropská bowlingová Tour, a to hned turnajem Ballmaster Open 2021, jedné z největších a nejprestižnějších evropských akcí, která se bez přestávky koná již od roku 1971. Na tento turnaj dorazil v rámci přípravy i výběr české reprezentace, která se připravuje na lednové mistrovství Evropy, které proběhne na stejném bowlingovém centru.

Hned ve svém prvním startu z našich zazářil Jan Macek, který zahrál průměr 242,67 kuželek na hru, to mu s přehledem stačilo na celkové 4. místo v kvalifikaci a přímý postup do dalších kol. Další z našich, teprve osmnáctiletý junior Lukáš Jelínek, držitel bronzové medaile z předloňského juniorského evropského šampionátu se první den trochu hledal, ale v poslední kvalifikační rundě si všechno vynahradil průměrem 239,5, který rovněž stačil na přímý postup a v kvalifikaci ho zařadil na 7. místo. Prvních šestnáct hráčů z kvalifikace postupovalo rovnou do druhého finálového stepu. Naši hráči si tak zbytek soboty mohli odpočinout a soustředit se na neděli. V další části pokračoval Lukáš ve skvělých výkonech z kvalifikace a s přehledem postoupil v turnaji dál.

Lukáš začal další část parádně a ve druhé hře dokonce zahrál „perfect game“ 300 bodů a stal se tak teprve třetím českým hráčem, kterému se to na evropské tour povedlo. Poté si ale vybral dvě slabší hry a musel zase dohánět. V předposledním zápase ale dokázal porazit hvězdného hráče americké profesionální soutěže PBA Jespera Svenssona ze Švédska. V posledním zápase této části ho pak čekal domácí Jesse Kalli a jednalo se o přímý souboj o postup do semifinále. V krásném a napínavém zápase vyhrál Lukáš o jedinou kuželku skvělým náhozem 257:256 a postoupil tak mezi nejlepší čtyři nejlepší hráče turnaje.

V semifinále pak Lukáš narazil na úřadujícího mistra Evropy Williama Svenssona ze Švédska. Přes celkově nižší výkony obou hráčů udržel Lukáš nervy na uzdě a díky dohozu v posledním frame vyhrál zápas v poměru 192:185 a postoupil do finále.

„Byl to pro mě dohoz jako každý jiný, jako kterýkoliv dohoz v kvalifikaci či předchozích stepech. Prostě dohoz, který se dohazuje, tak jsem jej dohodil“, řekl s úsměvem později Lukáš v rozhovoru pro finskou celostátní televizi, která turnaj vysílala přímým přenosem.

Ve velkém finále na Lukáše čekal domácí Samu Valaranta, kterému ale Lukáš po krásném boji a přetahování o každou kuželku nakonec o pár bodů podlehl v poměru 204:215. Ale i přes tuto porážku naše mladá naděje Lukáš Jelínek v konkurenci 334 hráčů z celé Evropy obsadil skvělé druhé místo.

Kompletní výsledky: http://bowling.fi/en/bbo-results

„Lukáš za sebou nechal plejádu evropských bowlingových hvězd, mezi kterými jsou mistři Evropy i šampioni americké PBA, Jesper Svensson, Osku Palermaa nebo Thomas Larsen. Tento výsledek je obrovským úspěchem jak pro Lukáše, tak pro celý český bowling“, říká prezident České bowlingové asociace Karel Vopička.  A dodává: „Jsme také rádi, že ani naši ostatní hráči se na turnaji neztratili a těšíme se na nadcházející světové a evropské šampionáty za účasti našich nejlepších!“

Lukášovi jsme po návratu položili otázek:

Lukáš, jaké to bylo nastupovat proti hvězdám světového bowlingu, na co jsi v té chvíli myslel?

Mým cílem bylo zahrát průměr nad 200 bodů, což se mi povedlo. Jakmile jsem potom v další části nastoupil proti profíkům, nervózní už jsem nebyl, protože svůj cíl jsem si splnil a mohl jsem si to prakticky jen užívat.

A kdy sis uvědomil, že bys v tomto turnaji mohl dojít opravdu daleko?

 Asi až v úplném finále. Nikdy jsem si nepomyslel, i když jsem měl vysoká čísla, že jsem schopný postoupit z těch dílčích final stepů až do televizního play-off.

Máš do budoucna nějaký konkrétní sportovní cíl?

Nejspíš někde zopakovat výkon jako tady na Ballmasteru. Ale bude to určitě velmi náročné.

 A poslední otázka, láká tě americká profesionální soutěž PBA?

Určitě bych PBA rád zkusil, kdo také ne, zkušenosti by to byly k nezaplacení.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.