Porucha vzala těsně před koncem šanci na bednu

V předposlední etapě letošního Dakaru z El Salvadoru do La Sereny šlo o hodně - byla to vlastně poslední příležitost, jak ještě nahnat nějaký čas k dobru a vylepšit si svou pozici v celkovém hodnocení. A v dunách Atacamy číhal i strašák v podobě možné ztráty...
Aleš Loprais chtěl bojovat, rozjel se výborně. Na prvním mezičase byl druhý, na druhém dokonce první, na třetím klesl na třetí pozici. Na čtvrtém waypointu byla Královna 69 čtvrtá se ztrátou minuty a 39 vteřin. Ovšem čekání u pátého mezičasu, než se objeví vůz s číslem 504, bylo bohužel téměř nekonečné. Trvalo více než dvě hodiny... Přibližně v polovině měřeného úseku totiž musel Aleš Loprais zastavit kvůli technické závadě. Posádka se hned vrhla do práce, pomáhala i posádka Jana Tománka z Tatry s číslem 519. Prasklá hadice od kompresoru ale dala všem zabrat. Oprava na trati se sice nakonec zdařila, ale bohužel znamenala propad ve výsledkové listině.

Královna 69 dojela do cíle předposlední etapy až na 34. místě se ztrátou bezmála tří hodin na vítězného de Rooye. V celkovém pořadí klesl Aleš Loprais ze čtvrté na šestou příčku, na lídra Karginova ztrácí více než pět hodin a na třetího Nikolajeva tři a půl hodiny. Posádka Jana Tománka včera po pomoci dojela se ztrátou čtyř a čtvrt hodiny, celkově je na 18. místě. Dvanáctá etapa byla smolná i pro motorkáře Davida Pabišku, který v ní skončil třicátý a celkově klesl z 16. na 18. příčku.

KM Racing

Poušť končí, Vildman v klidu uhájil 13. místo celkově

Pro Vlastu Vildmana však znamenala tato etapa další poctivý zářez na dakarské pažbě. V pohodě a bez problémů dokončil 350kilometrový speciál na 19. místě a v celkové klasifikaci zůstal třináctý, o jednu příčku výše, než bylo jeho nejlepší konečné umístění z Dakaru 2011.

Kruh Atacamy se uzavřel v dunách nad Copiapó, pomyslnou Mekkou Dakaru v Jižní Americe. Ráno na startu v El Salvadoru sice byla typická atacamská mlha, ale odstartovalo se včas. "První polovina speciálky byla kamenitá a místy opravdu hodně rozdrbaná. Šlo o to, neztrácet zbytečnými defekty, a to se naštěstí povedlo," říká o průběhu zkoušky navigátor Martin Macík mladší. V závěru speciálky se závodníci rozloučili s dunami, a to hned 150 kilometry, které však mnoho zapadnutých nepřinesly. "Bylo to v pohodě, nezapadali jsme, snad jen dvakrát jsme si museli couvnout. Šlo o to, najít správnou cestu správným směrem, kterým se duny daly překonat. Na konci etapy je auto naprosto v pořádku, jen nás nyní čeká 350 kilometrů přesunu po silnici do La Sereny a asi to moc ubíhat nebude," dodává.

13. etapa: La Serena – Valparaiso

Spojovací úseky: 378 km / Rychlostní zkouška: 157 km

Poslední zkouška je tu. Už to nebude žádná šestisetkilometrová štreka, závodníky čeká měřených 157 kilometrů. Znovu se pojede na jih podél pacifického pobřeží, tentokrát už nebude na trati žádný písek, jen kameny. Projíždět se bude národním parkem Las Chinchillas, ale na kochání mohou posádky zapomenout. „Pýcha a radost z dojezdu do cíle se sice blíží, ale opatrnost je podle statistik do posledních chvil nutná," varují organizátoři. Doufejme, že všichni už vše zvládnou a budou moci vítězoslavně stanout na pódiu ve Valparaísu. Zaslouží si obdiv.

Dvanáctá etapa však nepřinesla rozuzlení v boji o celkové zlato. Zatímco v kategorii motocyklů jsou karty jasně rozdány pro Comu, mezi automobily se Petehansel vzepřel týmový příkazům a zaútočil, odsunul Romu o 26 sekund na druhé místo. Byl by to nejtěsnější rozdíl pro vítěze v cíli Dakaru v historii. Mezi kamiony stáhl Gerard de Rooy Karginova o 31 sekund a jeho naděje stále žije.

O to všechno se bude bojovat v poslední speciálce Dakaru 2014.