LEWIS HAMILTON ZVÍTĚZIL SE STRATEGIÍ JEDNÉ ZASTÁVKY V BOXECH 

VĚTŠINA JEZDCŮ STAVĚLA JEDNOU, NĚKTEŘÍ ZVOLILI DVĚ ZASTÁVKY

OPOTŘEBENÍ A DEGRADACE VÝRAZNOU SOUČÁSTÍ ZÁVODU DLOUHÉHO 58 KOL: DLOUHÉ STINTY NA STŘEDNĚ TVRDÉ I MĚKKÉ SMĚSI NÁRŮST VÝKONNOSTI POTVRDIL DATA POSBÍRANÁ V RÁMCI PŘEDSEZÓNNÍHO TESTOVÁNÍ

Úřadující šampion Lewis Hamilton skvěle vykročil za obhajobou titulu, když porazil svého týmového kolegu z Mercedesu Nica Rosberga a připsal si druhé vítězství ve Velké ceně Austrálie a 34. vítězství ve své kariéře. Oba piloti Mercedesu zvolili strategii s jednou zastávkou v boxech, startovali na měkkých pneumatikách a následně ve 25. respektive 26. kole přezuli na středně tvrdé pneumatiky.

Melbourne

Lewis Hamilton startoval z pole position a posedmé v kariéře proměnil start z prvního místa ve vítězství v závodě. Sebastian Vettel při svém debutu v barvách Ferrari dojel na stupních vítězů – i on stavěl v boxech pouze jednou a to ve 24. kole poté, co startoval na měkkých pneumatikách. V Austrálii předvedený nárůst výkonnosti potvrdil očekávání pro letošní sezónu, pro kterou Pirelli vyvinulo novou konstrukci zadních pneumatik. 

melbourne

Na hladkém povrchu okruhu v Melbourne bylo opotřebení a degradace pneumatik výraznou součástí závodu, přestože časy na kolo byly v porovnání s loňským rokem okolo dvou sekund rychlejší a většina jezdců vsadila na strategii s jednou zastávkou v boxech. K tomu napomohl brzký výjezd safety caru hned v úvodu závodu, který prodloužil první stint a ušetřil pneumatiky výrazného zatížení ve fázi, kdy jsou vozy nejtěžší. 

Někteří jezdci jeli se strategií dvou zastávek v boxech, nejlépe z nich se umístil Marcus Eriksson se Sauberem, který v závěru závodu vybojoval osmé místo. Kimi Räikkönen s Ferrari jel se strategií dvou zastávek v boxech (která byla  teoreticky o 4 sekundy rychlejší než strategie s jedním pit stopem) mezi nejlepšími až do svého odstoupení v závěrečných fázích závodu. 

pit stop

Při Velké ceně Austrálie bylo chladno (okolo 20 °C) a zataženo, to rovněž prodloužilo životnost pneumatik a dovolilo vedoucím jezdcům jet po většinu závodu s rozestupy okolo dvou sekund. Paul Hembery, šéf motorsportu Pirelli: "Jak jsme očekávali, Velká cena Austrálie byla pro týmy těžký závod, ale pneumatiky splnily vše, co jsme po nich chtěli. Chladné podmínky a brzké vyjetí safety caru znamenalo, že ze strategie dvou pit stopů většina jezdců přešla na strategii s jednou zastávkou v boxech. Vedle špičkových výkonů zkušených jezdců jsme mohli vidět velice povedené výkony od některých nováčků, kteří zjevně rychle pochopili fungování nových pneumatik a možnosti strategií."

TZ Pirelli Tyre (Suisse) S.A. - Czech

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.