Legendární dostih VELKÁ PARDUBICKÁ má již 129 let

Text a foto: Lenka Sklenáková

Rok se s rokem sešel a dočkali jsme se dalšího ročníku českého dostihového svátku, kterým Velká pardubická bezesporu je. Počasí bylo stejně jako předchozí den ukázkové, a i díky tomu se na závodiště vydalo přes 30 tisíc diváků. Než se dočkali vrcholu odpoledne, měli mj. možnost shlédnout Cenu Vltavy (STCC, NL, 4500m.), do které odstartovalo 11 koní. Dostih se odehrával realtivně bezproblémově až za překážku č. 11, kde ztratil nohy KIFAAYA a ž.S. Ferhanov se neudržel v jeho sedle. Další karambol se udál na Hadím příkopu, kde neuseděl doskok ž.N. Lovén a poroučel se ze sedla TAMASe, upadl zde slovenský KAISERWALZER (ž.L. Matuský), a po kolizi s ním byl zastaven DECORUS (ž.M. Liška). Na překážce 10a (prodloužený Taxis) opustil dostih TURONI (ž.M. Novák). V cílové rovině opět nenechal nikoho na pochybách o své vyjímečnosti EVŽEN (ž.J. Myška), který si udržel od těla všechny své soupeře v pořadí CASPER (ž.A. Orain), DIRECT LAGRANGE (A. Čmiel), AENEAS (ž.J. Kratochvíl), IMPHAL (ž.J. Duchene) a MODŘÍN (P. Složil ml.).

Do druhého největšího dostihu dne, Ceny Labe (STCC, L, 5200m.), odskočilo pouze 5 koní. Dostih si pro sebe zrežíroval LODGIAN WHISTLE (ž.J.Myška), v průběhu před sebe nikoho nepustil a zvítězil lehce o 5 délek. Za ním se seřadili LOMBARGINI (ž.J. Faltejsek), SOTTOVENTO (ž.J. Bartoš), TARAS (ž.L. Aspell) a VERNOIS (ž.J. Brečka).

Prohlédněte si velkou fotogalerii:

Velká pardubická se Slávií pojišťovnou

Ale nyní už k tomu nejdůležitějšímu - 129. v pořadí, tradiční vzdálenost - 6900 metrů, počet překážek - 31, a status sportovní události, ke které se upírá pozornost národa. Tak by se dal ve stručnosti shrnout klenot jménem VELKÁ PARDUBICKÁ. Fenomén, který každoročně přináší naději a očekávání, respekt a statečnost, radost i zklamání. Letos byl napsán příběh o bláznivém koni, jezdci, ke kterému se štěstí konečně otočilo čelem a majiteli,který by zaplnil 2 autobusy. Konkrétně :

  • THEOPHILOS , svého času téměř neovladatelný kůň, se kterým si tým okolo trenéra Josefa Váni, ale hlavně jeho žena Pavla, dal neskutečnou práci a ze svéhlavého zarputilce vytvořil profesionálního sportovce.
  • žokej JOSEF BARTOŠ , laiky zatracovaný a pronásledovaný díky nešťastným událostem z loňských ročníků, získal vítězný double , když na konci září vyhrál italský ekvivalent Velké pardubické -Gran Premio Merano.
  • SYNDIKÁT majitelů, kterých je v současnosti 120, a proto radost v cíli byla přímo úměrná počtu radujících se, a byla velkolepá.

Stejně, jako samotná VELKÁ PARDUBICKÁ !

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.