Legenda Josef Macháček dokončil svůj 20 Dakar

Valtr celkově pátý, Šoltys šestý.

45. ročník Rally Dakar je na konci. Jaroslav Valtr dnes v závěrečné etapě sahal po svém premiérovém triumfu, ale penalizace ho nakonec posunula na třetí pozici. V první desítce etapového pořadí se tentokrát umístily všechny tři Tatry týmu Tatra Buggyra ZM Racing. Josef Macháček svůj dvacátý Dakar dokončil, Aliyyah Koloc si musí na premiérovou cílovou rampu ještě počkat. Po včerejších technických problémech ji pořadatelé nepustili na start dnešního měřeného úseku. Jaroslav Valtr si třetí pozicí v závěrečné etapě pojistil konečné páté místo. Hned za ním se umístil Martin Šoltys, který byl dnes desátý. Devátou pozici (a tím i nejlepší letošní výsledek) si ze 14. etapy odvezl Róbert Kasák, jenž je celkově klasifikován na celkové 16. příčce. Josef Macháček skončil těsně za top 10 konečného pořadí kategorie T3 – Lehké prototypy, v níž dnes byl pětadvacátý.

Zdroj dynamické sekce: » Buggyra_Dakar_konec (Fotogalerie)

Jaroslav Valtr pojal poslední etapu jako jeden dlouhý sprint. „Dnešní etapa byla strašně rychlá, pořád se jelo na plný plyn. Ze začátku jsme nechytili jeden bod. Tak jsme se na něj vykašlali, letěli dál a snažil se dojet Martina Macíka. Tatra je neuvěřitelná. Přijeli jsme do takových traviček a hrbolků, drželi jsme auto pod krkem. Jeli jsme pořád rovně. Tam jsme hodně stáhli. Byl to pěkný závod na spravení chuti po tom nešťastném předvčerejšku,“ uvedl pilot Tatry Phoenix. „Jsem rád, že jsem Dakar dokončil, to je pro mě nejvíc. Zatím mám záporné skóre, tak jsem rád, že jsem v cíli. Jsem šťastný, asi bych brečel, tak se musím krotit,“ dodal emotivně člen týmu Tatra Buggyra ZM Racing.

Radost z dokončené soutěže neskrýval ani jeho týmový kolega Martin Šoltys: „Všechno jsme podřídili tomu, abychom byli v cíli, dojeli Dakar a dobře dopadli.  Letošní ročník byl určitě nejtěžší z těch, které se jely v Saúdské Arábii. A taky nejdelší.  Jsem rád, že to naše Tatra, kterou jsme dali na poslední chvíli dohromady a do níž jsme do typově starého základu implementovali celou řadu nových věcí, dotáhla až do konce a že celou soutěž vydržela. Hodně rádoby expertů nám nedávalo velké šance.“

Radost bylo možné vyčíst i z tváře Róberta Kasáka.  „Jsme v cíli, není co dodat. Nemám slov. V poslední etapě jsme si trošku zazávodili. Dovézt celou posádku až do posledních metrů Dakaru je velká zodpovědnost. Zdolat tak těžkou soutěž je velkým vítězstvím pro každého. Tatra to celou dobu zvládla výborně, ale naše tělesné schránky ne. Měli jsme celou dobu problém, že jsme netrénovali, takže začátek byl pomalý. Ale přesto přes to všechno je náš výsledek super. Argentinské Dakary byly náročně, ale tenhle byl nejtěžší, jaký jsem zatím absolvoval,“ přiznal jezdec týmu Tatra Buggyra Slovakia.

Zdroj dynamické sekce: » Buggyra_Dakar -1 (Fotogalerie)

Josef Macháček neskrýval po poslední etapě nadšení z trati i ze svého speciálu Buggyra Can-Am DV 21. „Dvacátý Dakar, čtvrtý dojetý u Buggyry. Všechny, co jsem startoval s Can-Amem, jsem i dojel. Poslední etapa měla být překrásná podél moře, ale počasí z toho udělalo jedno velké bahniště. S navigátorem Davidem Schovánkem se mi jelo skvěle. Nastoupil na poslední chvíli, ale záhy ukázal, že si s navigaci opravdu rozumí a já mohl jet v klídku. Technické závody k tomuhle sportu patří. Je to padesát člověk a padesát procent technika,“ vysvětlil jezdec závodící v barvách Buggyra ZM Academy. 65letého závodníka asi nejvíc překvapila jeho vlastní kondice. „Luxus, který nám Buggyra poskytuje, co se týče spaní, komfortu a zabezpečení, nám umožňuje, že se můžeme plně soustředit na závodění. Jsme úplně odpočinutí. Klidně bych si dal Dakar zase zpátky,“ pochválil zázemí Buggyry.

18letá debutantka Aliyyah Koloc bohužel cíl svého premiérového startu na Rally Dakar neviděla. Pořadatelé ji kvůli zdržení nepustili na start závěrečného rychlostního testu. „Všichni pracovali na Can-Amu celou noc, nikdo nešel spát.  Některé věci se dodělávaly ještě na přejezdu. Byl to důsledek včerejších technických trablů. Je však jasné, že když všechno funguje jak má, je schopná jet ve špičce a sbírala zkušenosti. Je to základ pro další starty,“ uvedl šéf Buggyry Martin Koloc.

Účastníci Dakaru Classic dnes absolvovali pouze přejezd bez měřeného úseku. Na třetím místě Radovana Kazarky v jeho kategorii se tak už nemohlo nic změnit. „Zažívám pocity, které člověka potkají možná jednou za život. Přeje nám i závodnické štěstí. Za to, kde jsme, vděčím celé posádce. Byla to tvrdá dřina a odříkání,“ zhodnotil svůj letošní výsledek jezdec pilotující Tatru Puma.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.